W Rzeszowie powstała pierwsza ścieżka przyrodnicza

  W Rzeszowie powstała pierwsza ścieżka przyrodnicza

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Licząca ponad kilometr trasa wiedzie przez najciekawsze i najcenniejsze miejsca w rezerwacie Lisia Góra w Rzeszowie.
  Na końcu trasy są plac zabaw dla dzieci i zadaszona wiata grillowa. Wyznaczenie i przygotowanie ścieżki kosztowało miasto 396 tys. zł.

  Ścieżka rozpoczyna się w okolicy parkingu przy wejściu do rezerwatu, przy ul. Leśnej. Tu stoi tablica z mapą i przebiegiem trasy. Taką samą umieszczono obok przystani kajakowej. Spacer można rozpocząć od jednej lub drugiej.

  Trasę opisał profesor


  Ścieżka to 11 przystanków, czyli rzeźbionych, drewnianych tablic. Z kolorowymi rysunkami lub zdjęciami i opisami występujących tu roślin i zwierząt.

  - Ich treść projektował prof. Zygmunt Wnuk z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Także przy jego pomocy wyznaczaliśmy trasę. On wiedział, gdzie są najpiękniejsze egzemplarze, co warto zobaczyć - mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, zast. dyr. Miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

  Rodzice na grilla, dzieci na statek


  Po pokonaniu liczącej 1165 metrów trasy, spacerowicze mogą odpocząć w grillowej wiacie. Jest też tu miejsce na ognisko (krąg z kamieni) z siedziskiem z drewnianych bali wokół, a dla dzieci placu zabaw w kształcie dużego statku.

  * * * * *

  Lisia Góra to jedyny w mieście rezerwat przyrody, o powierzchni 8,11 ha. Położony na lessowej skarpie, poprzecinanej głębokimi jarami. Cenny drzewostan tworzy ok. 100 dębów szypułkowych (niektóre ponad 100 letnie). Na Lisiej Górze rośnie 11 gatunków krzewów i 27 gatunków drzew, m.in. jesion, wiąz, grab, jawor, lipa drobnolistna, klon, osika, olsza czarna.

  Do najcenniejszych gatunków zwierząt należą owady: kozioróg dębosz i dyląż garbarz. W rezerwacie można spotkać: wiewiórki, sarny, szaraki, lisy, łasice, gronostaje, rzęsorki i nietoperze. Bystre oko wypatrzy jastrzębia, krogulca, sowę, puszczyka, drozda, kosa, szpaka i wilgę. Od 3 lat można tu spotkać zaskrońce.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Autobusem po Rzeszowie - gra zarówno dla młodszych jak i starszych graczy

  Autobusem po Rzeszowie - gra zarówno dla młodszych jak i starszych graczy

  Dlaczego Studio Fringuello w Rzeszowie ma same pozytywne opinie?

  Dlaczego Studio Fringuello w Rzeszowie ma same pozytywne opinie?

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!