W Rzeszowie powstanie nowa jednostka straży pożarnej [WIZUALIZACJA]

Beata Terczyńska/ mat. KM PSP w Rzeszowie
Postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji wygrała firma Demiurg z Poznania, która także będzie pełniła nadzór autorski w trakcie realizacji inwestycji.
Postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji wygrała firma Demiurg z Poznania, która także będzie pełniła nadzór autorski w trakcie realizacji inwestycji. Wizualizacja/KM PSP Rzeszów
Udostępnij:
Budowa jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 3 w Rzeszowie zaplanowana jest w Parku Naukowo Technologicznym Rzeszów – Dworzysko. Ma kosztować ok. 12 mln zł.

- Będzie to nowoczesny budynek, składający się m.in. z części administracyjno-biurowej, podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo- warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej przeznaczonej na potrzeby Komendy Miejskiej PSP, która jednocześnie będzie przystosowana do pełnienia funkcji rezerwowego stanowiska kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, sali edukacyjnej OGNIK sprzyjającej kształtowaniu postaw i nawyków bezpiecznego zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz komory dymowej niezbędnej do szkolenia strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych - wylicza mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Wójcicki, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Hala garażowa zaprojektowana została na 12 stanowisk przeznaczonych na samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody specjalne, łodzie, kontenery, przyczepy oraz inny sprzęt ratowniczy. Dodatkowo przewidziano 4 stanowiska garażowe pełniące funkcje pomocnicze.

Na nowoczesną bryłę budynku składają się trzy proste, jednolite segmenty. Powstanie także wspinalnia, na której zaplanowano suszarnię węży, ściankę wspinaczkową oraz infrastrukturę niezbędną do ćwiczenia sportu pożarniczego.

Przewiduje się, że w nowej JRG będzie służyło około 60 strażaków, w tym od 9 do 16 w systemie zmianowym oraz dwie lub trzy osoby w systemie codziennym – ośmiogodzinnym. W przypadku podwyższonej gotowości bojowej obiekt może stanowić placówkę dyżurną dla 24 funkcjonariuszy w systemie 24 godziny służby i 24 godziny odpoczynku,

Strażnica zlokalizowana będzie na działce o powierzchni ok. 2 ha, między ulicami Inwestycyjną i Dworzysko. Blisko skrzyżowania krajowej ’94’ z ekspresową ’19’.

- Umiejscowienie to spowoduje znaczne skrócenie czasów dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej części miasta i powiatu, poprawę zabezpieczenia stref przemysłowych oraz międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka - tłumaczy Grzegorz Wójcicki.

Obiekt ma być gotowy w 2020 r.

- W chwili obecnej została przedstawiona koncepcja strażnicy i trwa etap przygotowywania dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Pieniądze z przeznaczeniem na tę dokumentację w wysokości 300 tys. zł zostały przekazane przez prezydenta Rzeszowa.

Ciekawostką jest fakt, że bliźniaczy projekt strażnicy powstał w Koszalinie, gdzie swoją siedzibę znajdzie tamtejsza JRG 1.


Zobacz także: Strażacy z OPS Stubno k. Przemyśla otrzymali wóz bojowy za 750 tys. zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
W dniu 03.12.2017 o 22:28, gostek napisał:

:D nie ma to jak w straży, słońca nie ma  .....

Twoja wiedza o straży zatrzymała się na poziomie późnego Gierka.

g
gostek

:D nie ma to jak w straży, słońca nie ma  .....

G
Gość
W dniu 03.12.2017 o 09:00, Lucjan napisał:

i git. Tak powinno być. Zabezpieczenie strony zachodniej Rzeszowa już będzie. Potrzeba jeszcze budowy zabezpieczenia p-pożarowego czyli jednostki straży pożarnej na północy Rzeszowa. Np wybudować jednostkę straży na polach w Pogwizdowie Nowym za torami na nieużytkownych łąkach). Było by to zabezpieczenia Autostrady A 4 oraz terenów w kierunku Głogowa Młp. - Kolbuszowej !!!! Podobne zabezpieczenie ma pogotowie ratunkowe które ma rozłożone karetki w mieście lub poza nim (koło WORD, w Tyczynie, w Sokołowie Młp.).

Dworzyska i Pogwizdów Nowy są praktycznie obok siebie..

L
Lucjan

i git. Tak powinno być. Zabezpieczenie strony zachodniej Rzeszowa już będzie. Potrzeba jeszcze budowy zabezpieczenia p-pożarowego czyli jednostki straży pożarnej na północy Rzeszowa. Np wybudować jednostkę straży na polach w Pogwizdowie Nowym za torami na nieużytkownych łąkach). Było by to zabezpieczenia Autostrady A 4 oraz terenów w kierunku Głogowa Młp. - Kolbuszowej !!!!

 

Podobne zabezpieczenie ma pogotowie ratunkowe które ma rozłożone karetki w mieście lub poza nim (koło WORD, w Tyczynie, w Sokołowie Młp.).

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie