Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie powstanie nowe osiedle? Jest taki plan

Bartosz Gubernat
K.Kapica
W rejonie ulicy Architektów w Rzeszowie ma powstać osiedle. Chcą tego mieszkańcy nowych bloków.

W tej chwili w Rzeszowie funkcjonuje 29 osiedli. Zameldowanych jest na nich ponad 187 tysięcy osób. Najwięcej na Nowym Mieście (14 495 osób), Mieszka I (10 349), Gen. Andersa (11 773), Drabiniance (11 461) i Baranówce (10 776). Na południu miasta, najbliżej granicy z gminą Boguchwała są położne Zwięczyca i Staroniwa, a częściowo także osiedle Dąbrowskiego. To właśnie z części tych trzech osiedli ma powstać nowe.

- Taki wniosek złożyli do nas mieszkańcy bloków w rejonie ulicy Architektów. Jest poparty dużą liczbą podpisów, dlatego podczas najbliższej sesji będziemy głosować uchwałę zmierzającą do przeprowadzenia konsultacji w tej sprawie – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Nowe osiedle ma objąć przede wszystkim tereny w rejonie ulic: Zawiszy, Przemysłowej, Architektów, Magazynowej, Boya Żeleńskiego, Podkarpackiej, Rymanowskiej, Matuszczaka, Bieszczadzkiej, Podgórskiej, Połonińskiej, Wetlińskiej i Leśnej. Już teraz roboczo nazywa się je osiedlem Zawiszy, od nazwy ulicy, która biegnie przy powstających tu blokach. Jesienią będzie ich tu już 18, a kolejnych osiem zostanie zbudowanych w nowej, niskiej części zabudowy.

W ten sposób przemysłowe niegdyś tereny zmieniają się w jedną z najdynamiczniej rozwijających się części miasta. W tej chwili mieszka tu już około 3500 ludzi, a po oddaniu do użytku wszystkich bloków będzie ich znacznie ponad 5000. Tymczasem np. na osiedlu Miłocin mieszkańców jest 930, na Załężu 2228, a na Staroniwie 3083.

- Proponowany obszar nie jest przypadkowy, te ulice podlegają pod nową parafię błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Jako mieszkańcy tego terenu mamy wiele potrzeb, przede wszystkim komunikacyjnych i inwestycyjnych, jak na przykład budowa żłobka. Chcielibyśmy sami się o nie troszczyć, a utworzenie rady osiedla będzie w tym pomocne – mówi Jacek Gieniec, jeden z mieszkańców.

Łukasz Dziągwa, przewodniczący rady osiedla Generała Grota Roweckiego uważa, że wyodrębnienie nowej jednostki to dobry pomysł. - Sąsiadujące z tymi blokami osiedle Dąbrowskiego jest tak pojemne, że uszczuplenie go o rejon ulicy Architektów nie powinno mieć negatywnych skutków. A jeśli ma to pomóc w funkcjonowaniu tej nowej części Rzeszowa, warto wprowadzić taką zmianę – przekonuje Dziągwa, który często występuje także w imieniu mieszkańców osiedli Piastów i Dąbrowskiego. Powód? Oba nie mają w tej chwili swoich rad.

Przewodniczący Dec wyjaśnia, że znając wyniki konsultacji radni będą mogli podjąć kolejną uchwałę, powołującą nowe osiedle. To będzie się wiązało z wyborami do nowej rady osiedla. Jako nowa, oficjalnie wydzielona cześć miasta osiedle Zawiszy będzie mogło skuteczniej walczyć o pieniądze z budżetu obywatelskiego. Mając swoją radę mieszkańcy łatwiej dotrą także do radnych i urzędników, na przykład starając się o przyznanie pieniędzy na inwestycje na ich terenie. Wskoczą także do kalendarza corocznych, wyjazdowych spotkań prezydenta Rzeszowa i jego urzędników, które odbywają się na miejskich osiedlach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto