Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie protestowali przeciwko budowie spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wideo
od 16 lat
Przeciwnicy budowy spalarni odpadów w Tarnobrzegu przyjechali do Rzeszowa protestować przeciwko tej inwestycji.

450 metrów od brzegu jeziora

- Działamy w interesie publicznym. Tu, przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie chcemy zaprotestować przeciw budowie ogromnej spalarni śmieci w odległości zaledwie 450 metrów od linii brzegowej Jeziora Tarnobrzeskiego. Pikietujemy, mając na uwadze troskę o dobro wspólne jakim jest czyste środowisko i duża atrakcyjność turystyczna naszego jeziora - wyjaśnia Małgorzata Zych, przewodnicząca Stowarzyszenia „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim”.

W Rzeszowie protestowali przeciwko budowie  spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim

4 tysiące podpisów

- Plany budowy tej spalani budzą duże kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców. Inwestycja ma być zlokalizowana około 800 metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Naszą petycję przeciwko budowie podpisało już ponad 4 tysiące mieszkańców - mówi Stanisław Skimina, radny Rady Miejskiej w Nowej Dębie.

- Mieszkańcy nie tylko Chmielowa, ale także Tarnobrzega i innych miejscowości niepokoją się o swoje zdrowie. Nie chcą tutaj tak dużej spalarni, do której codziennie będzie dowozić odpady sto ciężarówek - dodaje Jan Kotulski, sołtys Chmielowa.

Ekologiczny cud natury

- Jezioro Tarnobrzeskie zostało stworzone za 1,5 mld zł z ministerialnych pieniędzy i jest ekologicznym cudem natury. Latem wypoczywa tu wiele osób nie tylko z Tarnobrzega, ale także z Rzeszowa, z woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego Natomiast, kiedy ta spalarnia powstanie, swoją działalnością może doprowadzić do jego przyrodniczej degradacji . Ponadto zostaną zablokowane plany wydobycia wód siarczkowych w tym rejonie i wykorzystania ich do celów balneoterapeutycznych - przestrzega M. Zych.

Inwestor zapewnia

Co na to inwestor? Austriacka firma FCC Environment CEE na stronie www.energiadlatarnobrzega.pl - zapewnia, że instalacja termicznego przetwarzania odpadów, która powstanie w strefie przemysłowej w Machowie, to najlepsze dostępne dla miasta rozwiązanie kwestii utylizacji odpadów i produkcji ciepła.

Możemy też przeczytać na tej stronie, że koszt tej inwestycji to ok. 700 mln zł i zostanie w całości pokryty przez FCC Environment CEE, a miasto Tarnobrzeg nie ponosi kosztów i żadnego ryzyka. Natomiast tarnobrzeżanie odczują korzyści z powstania instalacji bezpośrednio w portfelach. Ceny odbioru odpadów oraz ogrzewania w mieście będą bardziej stabilne oraz niższe niż wtedy, gdyby zakład nie powstał. Dzięki najlepszym filtrom i hermetycznie zamkniętym magazynom do przechowywania odpadów, zapachy nie wydostaną się na zewnątrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24