Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie rozmawiają o wyzwaniach finansowych, jakie czekają miasta w najbliższym czasie. Europejski Bank Inwestycyjny wesprze samorządy

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Prezydent miasta Rzeszowa, przewodniczący Komisji Skarbników Miast UMP i zarząd Europejskiego Banku Inwestycyjnego dyskutują na temat źródeł pomocy w kryzysie uchodźczym. Chcą znaleźć rozwiązania, które w obliczu kryzysu pozwolą samorządom dalej się rozwijać.

- Bardzo się cieszę, że możemy o niełatwych sprawach finansów dyskutować w Rzeszowie - mówił podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Skarbników Miast Unii Metropolii Polskiej i z zarządem EBI, Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszowa. - EBI wspiera samorządy w pozyskiwaniu środków na finansowanie najważniejszych naszych miejskich inwestycji.

I zaznaczył, że kryzys wojenny i uchodźczy stawia nowe wyzwania finansowe.

Z raportu Unii Metropolii Polskich wynika, że nadal w Polsce mierzymy się z poważnymi skutkami kryzysu uchodźczego. Chociaż część uchodźców wróciła na Ukrainę, to nadal polskie samorządy muszą wykonać wiele zadań, aby pomóc tym, którzy u nas pozostali.

- Rzeszów jest jednym z jednym z miast, które jest najbardziej doświadczone przez kryzys uchodźczy. Samorządy muszą się zmierzyć z kwestią mieszkaniową dla tych osób, które zechcą tutaj pozostać. Musimy także zabezpieczyć sferę pracy, a także edukacji, dla tych dzieci, które będą tego wymagać. Potrzebujemy systemowych rozwiązań i wielkich programów. Wyzwania, które przed samorządami stoją związane są niestety z coraz mniejszymi dochodami po stronie miast - mówił prezydent.

Skarbnicy 12 miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich rozmawiają w Rzeszowie o wyzwaniach finansowych, jakie czekają polskie samorządy w nadchodzącym czasie.

Celem spotkania jest m.in. znalezienie rozwiązań, które w obliczu kryzysu finansowego i uchodźczego pozwolą samorządom dalej się rozwijać.

Członkami Unii Metropolii Polskich są: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

- To największe polskie samorządy, jesteśmy tak naprawdę kołem zamachowym rozwoju Polski. Nasze spotkanie odbywa się w bardzo dobrym momencie, bo jesteśmy na etapie budowania budżetów na 2023 rok i przygotowania do nowej perspektywy finansowej oraz prognoz finansowych. To, co dzisiaj ustalimy i wypracujemy, będzie bardzo pomocne przy budowaniu tych dokumentów – mówi Krzysztof Mączkowski, przewodniczący Komisji Skarbników Miast Unii Metropolii Polskich, Skarbnik Łodzi.

Krzysztof Mączkowski zwraca uwagę, że europejskie instytucje finansowe są przygotowane, aby wspierać polskie samorządy.

- Pytanie tylko, czy my jako samorządy będziemy w stanie te pieniądze zagospodarować. Zarówno nasze jednostki, jak i gospodarka w Polsce aktualnie są w trudnej sytuacji, a to wszystko wpływa niestety na potencjał rozwojowy miast. Po pierwsze inflacja zdecydowanie wpływa na zwiększenie kosztów funkcjonowania samorządów, po drugie stopy procentowe, które również wpływają na wydatki bieżące. Wynagrodzenia w sektorze samorządowym też pozostawiają wiele do życzenia. Presja na nie będzie w najbliższych latach bardzo widoczna – mówi Krzysztof Mączkowski.

Prezydent Rzeszowa wspomniał również, że Rzeszów otrzymał już promesę, od Teresy Czerwińskiej, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego w postaci dostępu do finansowania najważniejszych zadań, w wysokości do 400 mln zł.

- Ale ważna jest dyskusja, na co tego typu środki można przeznaczyć – mówi prezydent Konrad Fijołek.

EBI od ponad 20 lat wspiera polskie samorządy w finansowaniu ich projektów oraz programów inwestycyjnych. W najbliższym czasie wesprze miasta, m.in. Rzeszów, które pomagają osobom uciekającym z Ukrainy.

- Jesteśmy tutaj aby podkreślić, że EBI był i jest obecny aby udzielać wsparcia polskim samorządom. Mamy nadzieję, że mimo trudności, które się pojawiają oraz różnych wyzwań, przed którymi stoją polskie samorządy, współpraca i dalsze ich finansowanie będzie dalej możliwe. W Rzeszowie zastanawiamy się ze skarbnikami UMP, jak właściwie korzystać z instrumentów finansowych, które są do dyspozycji. Chcemy, aby bank mógł dalej finansować rozwój gospodarczy polskich samorządów w taki sposób, który nie nadwyręży ich finansów – mówi Piotr Michałowski, dyrektor Działu Finansowania Sektora Publicznego Polski i Krajów Bałtyckich Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W zależności od wartości inwestycji, EBI finansuje do 50 procent wartości zadań, a w przypadku inwestycji na rzecz poprawy klimatu wysokość finansowania może być podniesiona do 75 procent wartości.

- Odsetki są uzależnione od stóp procentowych w Polsce. Stosujemy minimalną marżę, oferujemy długie okresy dostępności dla kredytów. Spłatę można rozbić na wiele lat, co ułatwia spłatę – mówi Piotr Michałowski.

Spotkanie przedstawicieli UMP potrwa do wtorku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24