Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie rusza wielka akcja wymiany autobusów MPK

Bartosz Gubernat
Szwedzka Scania na testach w MPK zostanie jeszcze przez tydzień. Czy właśnie takie autobusy będą wkrótce jeździły w Rzeszowie przekonamy się po rozstrzygnięciu przetargu.
Szwedzka Scania na testach w MPK zostanie jeszcze przez tydzień. Czy właśnie takie autobusy będą wkrótce jeździły w Rzeszowie przekonamy się po rozstrzygnięciu przetargu. Krystyna Baranowska
W lutym miasto ogłosi przetarg na dostawę pierwszych dwudziestu nowych autobusów dla MPK Rzeszów. Będą to długie, 12-metrowe pojazdy. Każdy z nich ma mieć klimatyzację i miejsca dla niepełnosprawnych.

Trzydziestoletnie staruszki

Trzydziestoletnie staruszki

W tej chwili rzeszowskie MPK dysponuje 184 autobusami. Średnia wieku pojazdów to 15 lat, a najstarsze Jelcze mają 29 lat. Najnowsze zakupy to wyprodukowane w 2008 roku krótkie "Soliny" dostarczone przez fabrykę w Sanoku. Takich pojazdów mamy dwa i służą do obsługi mniej popularnych linii. Stosunkowo młode są także Jelcze i Solarisy napędzane gazem ziemnym, które miasto kupiło po 2000 roku. Po modernizacji rozkładu jazdy tabor MPK ma liczyć 155 pojazdów. Zdaniem specjalistów z ZTM taka liczba będzie wystarczająca do sprawnej obsługi wszystkich linii.

Od dwóch tygodni rzeszowski MPK testuje kolejny autobus. Tym razem to pojazd renomowanej, szwedzkiej marki Scania.

- To klasyczny, dwunastometrowy autobus z ok. 100 miejscami. Ma silnik na olej napędowy i klimatyzację. Od konkurencji odróżnia go przede wszystkim aluminiowy szkielet nadwozia. To rozwiązanie pozwoliło zmniejszyć jego wagę, a to automatycznie przekłada sie na mniejszy apetyt na paliwo. Co ciekawe, ten samochód jest montowany w polskiej fabryce w Słupsku - mówi Marek Filip, dyr. techniczny MPK Rzeszów.

Scania to kolejny producent zainteresowany startem w przetargu na dostawę autobusów dla Rzeszowa. Wcześniej MPK testowało m.in. pojazdy marek Solaris, Autosan i Sor. Kiedy nowe pojazdy wyjadą na rzeszowskie ulice?

- Przetarg na pierwszą dostawę ogłosimy na przełomie lutego i marca - mówi Andrzej Bieda p.o. dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Jakie pojazdy zamówi miasto, nie chce jednak zdradzić. Jak ustaliliśmy, szczegóły są właśnie domawiane. Najprawdopodobniej będzie to 20 pojazdów o długości 12 metrów każdy. W tej dostawie urzędnicy zamówią raczej tylko autobusy na olej napędowy. Jeśli od rozstrzygnięcia przetargu nie będzie odwołań, pojazdy dotrą do Rzeszowa w okolicach czerwca.

Na tym jednak nie koniec. W planach ZTM na najbliższe dwa lata jest zakup kolejnych 50 autobusów. Beda to także pojazdy 8 i 10 metrowe, przystosowane do obsługi mniej popularnych linii. Część z nich będzie napędzana ekologicznym gazem ziemnym.

- Taka ilość nowych autobusów pozwoli nam wykasować część taboru w najgorszym stanie technicznym. Najstarsze nasze pojazdy mają już 29 lat - mówi dyr. Marek Filip.

Pieniądze na zakup nowych autobusów to głównie Unijna dotacja do wartego prawie 400 mln zł programu poprawy jakości transportu w mieście. Aby autobusy szybciej przemieszczały się po ulicach, zostaną skomunikowane przez GPS z sygnalizacjami świetlnymi i przystankami. Dzięki temu na skrzyżowaniach będą uprzywilejowane przy zmianie świateł, a w razie spóźnienia pasażerowie stojący na przystanku sprawdzą na specjalnym wyświetlaczu, za ile autobus podjedzie na zatoczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24