Pacjenci z Podkarpacia będą diagnozowani na takim samym poziomie jak w najlepszych ośrodkach klinicznych.
Takie urządzenie za pół miliona złotych, oprócz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Chopina w Rzeszowie, posiada jeszcze tylko kilka ośrodków w Polsce. Sprzęt nie tylko jest kosztowny, ale i skomplikowany w obsłudze.
- Samo posiadanie tego urządzenia nie wystarczy. Najistotniejszą rolę odgrywają tu przeszkoleni lekarze. Każde badanie jest indywidualnie zaplanowane, a otrzymany wynik to zestaw kilkudziesięciu wykresów i tabel.
Trzeba go umieć odpowiednio zinterpretować, co wymaga dużej wiedzy w zakresie immunologii nowotworów i znajomości obsługi cytometru - wyjaśnia lek med. Marek Dudziński, kierownik Pracowni Cytometrii Przepływowej, która jest częścią Oddziału Hematologii WSS w Rzeszowie.
Lekarze zakończyli już część szkoleń. W tej chwili starają się samodzielnie wykonywać badania. Wyniki uzyskane z cytometru mają ogromne znaczenie przy rozpoznawaniu chorób układu krwiotwórczego. Przy określeniu rodzaju białaczki i chłoniaka są wręcz konieczne. Dlaczego? Bo jest ich w sumie ponad sto.
- Cytometr bardzo dokładnie określa typ nowotworu krwi. To pozwala na zastosowanie właściwego leczenia. W każdym przypadku jest ono bowiem specyficzne - tłumaczy Marek Dudziński.
Precyzyjna diagnostyka to nie jedyna zaleta nowoczesnego urządzenia.
- Cytometr wykorzystujemy także do monitorowania efektów leczenia. Ocenia skuteczność chemioterapii i pozwala ustalić, ile komórek nowotworowych pozostało w organizmie, co umożliwia nam dostosowanie leczenia do konkretnego pacjenta i agresywności nowotworu - dodaje kierownik Pracowni Cytometrii Przepływowej.
Ponadto cytometr pozwala na ocenę układu odpornościowego.
Urządzenie będzie służyć pacjentom ze wszystkich oddziałów onkologicznych, pediatrycznych i internistycznych w regionie.
Ułatwi współpracę Oddziału Hematologii z najlepszymi ośrodkami klinicznymi i zapewni pacjentom z Podkarpacia diagnostykę na najwyższym poziomie w Polsce.
Sprzęt trafił do szpitala dzięki staraniom lekarzy Oddziału Hematologii i dyrekcji placówki. Pieniądze udało się zdobyć z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Do zakupu dołożył się też rzeszowski szpital.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?