W Rzeszowie skutecznie wyleczą chłoniaka i białaczkę

Małgorzata Motor
W naszym oddziale mieliśmy już cytometr. Tyle, że obecnie już 10-letni. Dużo prostszy od tego - wyjaśnia lek med. Marek Dudziński, kierownik Pracowni Cytometrii Przepływowej.
W naszym oddziale mieliśmy już cytometr. Tyle, że obecnie już 10-letni. Dużo prostszy od tego - wyjaśnia lek med. Marek Dudziński, kierownik Pracowni Cytometrii Przepływowej. Fot. Krzysztof Kapica
Do rzeszowskiego oddziału hematologii zakupiono nowy cytometr przepływowy. Ten supernowoczesny sprzęt pomoże w rozpoznawaniu chorób krwi.

Pacjenci z Podkarpacia będą diagnozowani na takim samym poziomie jak w najlepszych ośrodkach klinicznych.

Takie urządzenie za pół miliona złotych, oprócz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Chopina w Rzeszowie, posiada jeszcze tylko kilka ośrodków w Polsce. Sprzęt nie tylko jest kosztowny, ale i skomplikowany w obsłudze.

- Samo posiadanie tego urządzenia nie wystarczy. Najistotniejszą rolę odgrywają tu przeszkoleni lekarze. Każde badanie jest indywidualnie zaplanowane, a otrzymany wynik to zestaw kilkudziesięciu wykresów i tabel.

Trzeba go umieć odpowiednio zinterpretować, co wymaga dużej wiedzy w zakresie immunologii nowotworów i znajomości obsługi cytometru - wyjaśnia lek med. Marek Dudziński, kierownik Pracowni Cytometrii Przepływowej, która jest częścią Oddziału Hematologii WSS w Rzeszowie.

Lekarze zakończyli już część szkoleń. W tej chwili starają się samodzielnie wykonywać badania. Wyniki uzyskane z cytometru mają ogromne znaczenie przy rozpoznawaniu chorób układu krwiotwórczego. Przy określeniu rodzaju białaczki i chłoniaka są wręcz konieczne. Dlaczego? Bo jest ich w sumie ponad sto.

- Cytometr bardzo dokładnie określa typ nowotworu krwi. To pozwala na zastosowanie właściwego leczenia. W każdym przypadku jest ono bowiem specyficzne - tłumaczy Marek Dudziński.

Precyzyjna diagnostyka to nie jedyna zaleta nowoczesnego urządzenia.
- Cytometr wykorzystujemy także do monitorowania efektów leczenia. Ocenia skuteczność chemioterapii i pozwala ustalić, ile komórek nowotworowych pozostało w organizmie, co umożliwia nam dostosowanie leczenia do konkretnego pacjenta i agresywności nowotworu - dodaje kierownik Pracowni Cytometrii Przepływowej.

Ponadto cytometr pozwala na ocenę układu odpornościowego.
Urządzenie będzie służyć pacjentom ze wszystkich oddziałów onkologicznych, pediatrycznych i internistycznych w regionie.

Ułatwi współpracę Oddziału Hematologii z najlepszymi ośrodkami klinicznymi i zapewni pacjentom z Podkarpacia diagnostykę na najwyższym poziomie w Polsce.

Sprzęt trafił do szpitala dzięki staraniom lekarzy Oddziału Hematologii i dyrekcji placówki. Pieniądze udało się zdobyć z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Do zakupu dołożył się też rzeszowski szpital.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dd
Cytometr przepływowy jest normalnym sprzętem diagnostycznym a nie suprnowoczesnym /w naszym kraju jest ok 150 cytometrów/ w artykule jest jednak jedna prawdziwa informacja - obsługa cytometru przez lekarza - to rzeczywiście niezwykła sytuacja wręcz sensacujna NIGDZIE nie obsługuje cytometri przepływowej lekarz jest to praca o niewielkim stopniu komplikacji wymagająca 2-4 tyg przeszkolenia wykonywana wszędzie przez diagnostę labratoryjnego lub technika pod kontrolą diagnosty. Rynkowa wartość cytometru to ok 300 - 350 tys złotych/ chyba, że ktoś chce zapłacić więcej/ - jest to niewielka kwota jak na sprzęt medyczny, gdzie skomplikowane urządzenia kosztyją kilkanaście milionów.
Najprawdopodobniej cytometr w Szpitalu na Chopina nie będzie wykorzystywany ponieważ nie będzie miąl go kto obsłużyć, a pacjenci i tak leczą sie gdie indziej
d
dec
Nowiny to fatalna gazeta, same brukowe wiadomości
P
Pani Dulska
"Pacjenci z Podkarpacia będą diagnozowani na takim samym poziomie jak w najlepszych ośrodkach klinicznych".
Ciekawe kto jest autorem tego zdania? Czy lek. Kierownik Pracowni Cytometrii , czy autorka artykułu?.
Tak czy owak to zdanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jego autor/autorka nie ma pojęcia o poziomie
klinicznym. Porównywanie Oddziału Hematologii WSS do Klinik w Polsce czy w jakimkolwiek innym kraju poza
Bangladeszem to nieporozumienie.
Ani potencjał intelektualny, ani sprzętowy nie stawia oddziału z WSS nawet w przedsionku klinicznym.
Wszystkie oddziały WSS zniknęły z wszelkich rankingów dotyczących dobrych szpitali w kraju,
no może poza jednym, w którym WSS jest niewątpliwie najlepszy w Polsce.
Chodzi o rakning oceniający liczbę procesów sądowych zarówno przed Sądem Pracy
jak i Sądem Karnym.
A chorym z chorobami krwi z Podkarpacia pozostaje szukać pomocy w Klinikach Krakowa, Warszawy czy Lublina.
l
lekarz
Niestety Ośrodek Rzeszowski jest niewątpliwie najgorszym ośrodkiem hematologicznym w Polsce i nawet nowy cytometr nic mu nie pomoże.
Nadal co ciężej chorzy leczeni są w klinikach Krakowa,Warszawy, Lublina i Katowic, zaś zachowania się lekarzy wobec pacjentów i ich rodzin lepiej nie komentwać, pomyłki na porządku dziennym. Lepiej unikać szpitala, skąd ostatno odeszlo znowu dwóch odynatorów (Okulistyki i Radioterapii) a Miller i Waśko czejają na wyniki śledztwa prokuratorów, ten ostatni też na wynik procesu karnego z Dr n.med. J. Bobkiem.
A chorzy naświetla się jak leci, i gdzie trzena i nie trzeba, byle tylko wydusić pieniądze z NFZ.
r
rob
Poprawianie tekstu przez jego autora /zwłaszcza przed jego edycją/ jest jak najbardziej wskazane, ale poprawianie komentarzy internautów , to chyba lekka przesada. Co Nowiny, to Nowiny.
n
nemo
Brawo lek.Dudziński - tylko czy samodzielnie "wybitni specjaliści hematologii i cytometrii przepływowej" potrafią na tym urządzeniu pracować. Podobnie przecież Dudziński mówił po zakupie pierwszego cytometru, też były gratulacje, mlaskania i deklaracje o skuteczności pracy i możliwościach diagnostyczno-terapeutycznych. Niestety skończyły się one wraz z odejściem prof. Pluty. A kto teraz będzie ten cud natury obsługiwał i na jego podstawie leczył ???????????

Krasnoludki.
z
znick
szczególnie wariant ediatryczny
r
rob
Pani Małgorzato, też uważam, że leczenie skuteczne ma przyszłość. Wesołych Świąt.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie