Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów należący do Raytheon Technologies Corporation, a partnerami głównymi Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Dziś zostało podpisane porozumienie dotyczące powołania do życia RoboLabu.
RoboLAB adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale w programie znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych oraz dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.
- Projekt podzielony jest na dwa moduły - mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. - Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie zdobędą wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację Doliny Lotniczej. Na potrzeby tych zawodów uczniowie będą budować skomplikowane konstrukcje robotów, wykonujących założone przez organizatorów zadania.
Marek Darecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i prezes Pratt & Whitney Rzeszów dodaje, że za projektem RoboLab stoi zarówno rozwój umiejętności technicznych jak i tzw. umiejętności miękkich, jak praca zespołowa, umiejętność komunikacji, nieszablonowe myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy i wiele innych.
- Jestem przekonany, że właśnie taki mix umiejętności będzie decydujący dla post COVID-owego rynku pracy – uważa.
Fundacja po prawie 10 latach działalności w końcu otwiera własną przestrzeń, w której będzie prowadzić zajęcia popularnonaukowe.
- Dzieci i młodzież są naszą przyszłością. Cieszymy się, że takie inicjatywy jak RoboLAB powstają w naszym województwie. Propagowanie takiego modelu współpracy będzie przyczyniać się niewątpliwie do rozwoju kompetencji potrzebnych na rynku pracy nie tylko w naszym regionie, ale również w Polsce i na świecie. Połączenie umiejętności technicznych i kompetencji interpersonalnych jest fundamentem przyszłych stanowisk pożądanych przez pracodawcę – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
Interaktywne roboty na wystawie w Millenium Hall [FOTO, WIDEO]
RoboLab będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia poprzez swoich pracowników naukowych - ekspertów z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania itp., będzie merytorycznie wspierać projekt, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej.
- Oprócz chęci inspirowania i realizowania projektów mających upowszechnić wiedzę i naukę wśród młodego pokolenia z naszego regionu, Politechnika Rzeszowska będzie wspierać wymianę doświadczeń nauki z praktyką gospodarczą. Uczelnia będzie również prowadzić działalność edukacyjną, której celem będzie kształcenia specjalistów w czterech inteligentnych specjalizacjach, tj. lotnictwie i kosmonautyce, motoryzacji, jakości życia oraz informacji i telekomunikacji. Politechnika Rzeszowska będzie także współpracować z Fundacją przy realizacji inicjatyw popularnonaukowych oraz umożliwi korzystanie z powierzchni w budynku „O” do celów projektu RoboLAB – tłumaczy prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.
RoboLAB – Local STEM Incubator to projekt obejmujący swoim zasięgiem nie tylko Podkarpacie, ale w niedalekiej przyszłości, umożliwi on udział w zawodach drużyn z innych regionów Polski i nie tylko. Rozpoczęcie działalności RoboLABu zaplanowane zostało na listopad 2021.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?