Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie stopa bezrobocia wynosi obecnie 6,7 proc.

Oprac. si
Fot. Krzysztof Kapica
Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące bezrobocia rozwiewają już chyba wszystkie wątpliwości. Sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawiła – i to nie tylko w dużych aglomeracjach.

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące bezrobocia rozwiewają już chyba wszystkie wątpliwości. Sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawiła – i to nie tylko w dużych aglomeracjach.

Na brak pracowników narzekają obecnie także przedsiębiorcy zlokalizowani w mniej rozwiniętych gospodarczo częściach kraju.
Według najnowszych danych GUS stopa bezrobocia na koniec czerwca wyniosła 8,8 proc., czyli bez pracy było 1,39 mln osób.
– To niezwykle optymistyczne dane. Takiej wartości nie było w Polsce już od ośmiu lat – przypomina Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl.

Poprawę widać już we wszystkich częściach kraju. – Do niedawna mieliśmy silny podział na tzw. Polskę A i B. Jeśli na rynku pracy była poprawa, to widoczna ona była głównie w dużych aglomeracjach takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. Dziś poprawę widać także w mniejszych miejscowościach – tłumaczy Jurkiewicz.

Statystyki GUS rzeczywiście pokazują rekordowo niskie bezrobocie w stolicy – 3,2 proc., tyle samo we Wrocławiu. Z kolei w Poznaniu sytuacja jest najlepsza, bo wskaźnik bezrobocia jest tam aż o pkt. proc. niższy niż w dwóch wyżej wymienionych miastach.

Również w mniejszych miastach sytuacja na rynku pracy wygląda optymistycznie

Na przykład w Rzeszowie, stolicy Podkarpacia, stopa bezrobocia wynosi obecnie 6,7 proc., natomiast w Białymstoku 9,9 proc., a w Olsztynie, stolicy województwa o najwyższej stopie bezrobocia, wskaźnik ten spadł do 5,5 proc. – Wiem od przedsiębiorców, że także w tych regionach jest coraz większy kłopot ze znalezieniem pracowników. Podkupowanie ich za lepsze wynagrodzenie i bonusy powoli staje się standardem – mówi Jurkiewicz. – Tam, gdzie dotąd było wysokie bezrobocie, dziś sprowadza się pracowników z innych krajów – dodaje ekspert.

Z drugiej jednak strony jest w Polsce wciąż dużo powiatów, gdzie bezrobocie wciąż jest problemem. Na szczęście nie ma w Polsce już ani jednego powiatu, w którym stopa bezrobocia przekroczyłaby 30 proc.
Z danych serwisu InfoPraca.pl wynika, że w województwie mazowieckim prym wiodą propozycje pracy w call center. Jest ich w serwisie niemal 600. Sporo pracy jest także na liniach produkcyjnych oraz sprzedaży detalicznej.

Pracownicy linii produkcyjnych potrzebni są praktycznie w całym kraju

Najwięcej dla nich ofert pochodzi z następujących województw: śląskie, łódzkie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, podkarpackie, opolskie, podlaskie i wielkopolskie.

Pracodawcy z Małopolski oraz województw warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego w II kwartale tego roku najczęściej poszukiwali pracowników call center. Na Pomorzu królowały oferty pracy w sprzedaży. W województwie dolnośląskim dużo ofert było także w branżach: IT (programowanie, 257 ofert) i obsługa klienta (240).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24