Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie uczą się jak podawać i smakować wina

Katarzyna Szczyrek
www.sxc.hu
Młodzież z Zespołu Szkół Gospodarczych im. M. Spytka Ligęzy w Rzeszowie, poznaje tajniki i historię najlepszych gatunków win oraz specyfikę zawodu kelner - sommelier.

Obalamy mity

Obalamy mity

Stare wino jest lepsze niż młode - owszem, niekiedy, ale rzadko. Wina na ogół żyją krótko. Ich ogromna większość przeznaczona jest do spożycia w ciągu roku lub dwóch od zabutelkowania.

Białe wino usuwa świeże plamy wina czerwonego - nie z moich obrusów, w każdym razie. Rada: wino białe wypić a obrus … uprać!

Łyżeczka wetknięta w napoczętą butelkę szampana zatrzymuje w nim gaz - aby spowolnić uwalnianie się dwutlenku węgla z otwartej butelki szampana należy ją mocno schłodzić zaś aby zatrzymać trzeba ją zamknąć!

Dwugodzinne zajęcia odbywają się w szkole co dwa tygodnie. Uczestniczy w nich 15 uczniów.

- Nasz projekt ma za zadanie podniesienie poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej uczniów, czego wynikiem będzie zwiększenie ich szans na lokalnym rynku pracy. Młodzież ma szansę zaznajomić się ze specyfiką zawodu kelner - sommelier oraz poznac historię i tradycję wiwifikacji w Europie i krajach nowego świata - mówi mgr Renata Szajna, opiekunka koła.

Kim jest sommelier?

Sommelier, czyli inaczej specjalista od win, zajmuje się nie tylko samą degustacją tego trunku, ale jest również w stanie doradzić klientowi dobór odpowiedniego gatunku wina do potrawy. Posiada również wiedzę odnośnie szczepów win, metod ich uprawy, produkcji i przechowywania oraz potrafi ocenić własności i styl wina.

- Na zajęciach poznajemy fachową terminologię, techniki pracy kelnera, uczymy się rozróżniać szczepy winorośli oraz poznajemy wpływ wina na organizm człowieka. Wiedza, którą zdobywamy na zajęciach, przyda się nie tylko w przyszłej pracy, ale i w życiu codziennym - mówi Justyna Tereba, uczestniczka zajęć.

Jak smakować wino?

Degustacja wina, nie jest wbrew pozorom łatwa sztuką. Trzeba posiąść szereg wiadomości, które ułatwią rozpoznanie gatunku i wieku wina.

Przed przystąpieniem do degustacji, kelner nalewa do kieliszka 20 ml. trunku. Najpierw sprawdza się, suknie wina, czyli jego kolor. Najlepiej, by działo się to na białym obrusie, bo wtedy nic nie zaburzy naszego odbioru. Następnie pod uwagę brana jest konsystencja wina. Kieliszek lekko kołyszemy w dłoni i wąchając sprawdza intensywność zapachu. Następnie bierze się do ust ok. 10 ml. i dokładnie rozprowadza po kubkach smakowych w jamie ustnej. Jest to tak zwany atak smakowy. Sprawdzamy kwasowość i słodycz wina. Najlepiej jest smakować wino przez około godzinę lub półtorej, bo wtedy albo aromat się rozwija, albo wietrzeje.

Dobór win do potraw

Dobranie odpowiedniego gatunku wina do potrawy, nie jest rzeczą łatwą. Przyjęło się, że wino czerwone pasuje do pieczeni i dziczyzny a wino białe, podajemy do ryb. - Jeżeli chcemy jednocześnie smakować zarówno jedzenie jak i wino, to jedno nie może tłumić drugiego.

Najlepiej pasują do siebie wina i potrawy o zbliżonym ciężarze i charakterze: delikatne potrawy łączyć należy z subtelnymi winami, a wina o mocnej budowie z potrawami o zdecydowanym charakterze - wyjaśnia Renata Szajna

Jak pachnie wino?

Specyficzne zapachy win, mogą zaskoczyć. Zapachy mogą być owocowe, kwiatowe, roślinne, korzenne, ziołowe a nawet pochodzenia zwierzęcego.

- Rzeczywiście ciekawostką jest to, że w bukiecie zapachów niektórych gatunków win, możemy wyczuć nawet zapach wosku pszczelego, lisa, futra czy dziczyzny - wyjaśnia Szajna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24