Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie wypożyczysz samochód elektryczny na minuty

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Krzysztof Łokaj
Od dzisiaj (18 grudnia) w Rzeszowie można korzystać z elektrycznych samochodów wypożyczanych na minuty przy pomocy aplikacji mobilnej. Minuta jazdy kosztuje na razie 67 groszy, a każdy przejechany kilometr 80 groszy.

Elektryczne samochody na minuty od dziś w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Uruchomiona wypożyczalnia będzie działać na razie na bazie 30 samochodów. Rzeszów jest pierwszym w Polsce miastem, gdzie wszystkie te auta będą zasilane energią elektryczną. Można jeździć nimi po buspasach oraz parkować bezpłatnie na miejscach w płatnej strefie postoju.

- Samochody elektryczne dostępne w Rzeszowie będą zasilane w 100 procentach energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji w PGE Polskiej Grupie Energetycznej.

- Nissany LEAF, które dołączają do floty w Rzeszowie są wyposażone w akumulatory o pojemności 40 kWh, pozwalające przejechać 270 kilometrów bez ładowania. Mają silniki elektryczne o mocy 150 KM. Doskonale nadają się do jazdy w mieście, nie zanieczyszczając przy tym środowiska ani spalinami, ani hałasem – mówi Kamil Wieczorkowski, szef działu sprzedaży do firm Nissan Sales CEE.

Na razie w Rzeszowie będzie obowiązywał cennik promocyjny, w którym za minutę jazdy klienci zapłacą tylko 67 groszy oraz 80 groszy za każdy przejechany kilometr. Dzięki temu koszt przejazdu np. z dworca głównego PKP do miasteczka Politechniki Rzeszowskiej wyniesie około 11 zł. Aby wypożyczać samochody trzeba pobrać aplikację 4Mobility carsharing i założyć w niej swoje konto. Auta są widoczne w na ekranie smartfona, przy pomocy aplikacji można wynająć samochód, otworzyć go i rozliczyć płatność przy użyciu karty płatniczej.

Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa uzupełnia, że samochody elektryczne to kolejny etap realizacji planu mającego na celu obniżenie poziomu emisji szkodliwych substancji na naszych drogach.

- 15 lat temu wprowadziliśmy do miasta pierwsze autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym. W kolejnych latach wydaliśmy mnóstwo pieniędzy na wymianę taboru komunikacji miejskiej, dzięki temu dzisiaj w całości spełnia on najnowsze normy emisji spalin. Obok autobusów gazowych mamy m.in. elektryczne. Łącznie na transport publiczny wydaliśmy ponad miliard złotych - mówi Marek Ustrobiński. I wskazuje, że samochody na minuty działające od wczoraj to uzupełnienie m.in. nowoczesnej wypożyczalni elektrycznych rowerów, skuterów i hulajnóg, z których rzeszowianie korzystają od 2017 roku.

Miasto przygotowuje się do zakupu kolejnych autobusów elektrycznych, a jak zapowiada wiceprezydent Rzeszowa, kiedy tylko pozwolą na to przepisy, samorząd wróci do tematu budowy nadziemnej kolejki, również zasilanej energią elektryczną. Takie źródło zasilania pojazdów komunikacji miejskiej Rzeszów zobowiązał się promować przystępując do krajowego programu elektomobilności.

Zobacz też: Kobieta maszynistka. Kasia podtrzymuje rodzinne tradycje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24