Na skład Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy al. Sikorskiego trafia węgiel nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, ale też gminy Trzebownisko. Cena nie przekracza 2000 zł za tonę, plus ewentualny koszt dowozu. To cena preferencyjna, wynikająca ze współpracy spółek rządowych z samorządami, a ta nadzwyczajna sytuacja wynikła tej zimy z powodu całkowitej rezygnacji z importu rosyjskiego węgla do Polski. Brakujące ilości rząd zamówił i sprowadził z innych kierunków.
Na początku ubiegłego tygodnia, a więc 16 stycznia, Czytelnicy Nowin poinformowali nas, że na składzie MPGK w Rzeszowie zabrakło grubego węgla (kostka i orzech), a pozostał jedynie groszek. Zapytaliśmy więc o przyczyny, zarówno w Urzędzie Miasta Rzeszowa, jak i w Tauronie.
- Wykonawca miał problem techniczny z podpisem naszego zamówienia, dlatego sprawa się przeciągała – odpowiedział Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, zarzucając jednocześnie państwowej spółce, że ta nie mogła zrealizować jednorazowo dostawy 5000 ton węgla.
Co na to partner?
- Nieprawdą jest, że mieliśmy jakiekolwiek problemy techniczne z podpisaniem umowy w styczniu 2023 roku – czytamy w mejlu od spółki Tauron Wydobycie (TWD). - Ilość potwierdzona przez TWD na 2023 rok, czyli 2000 ton, jest niższa niż deklarowana przez gminę ilość 5000 ton i wynika to z jednej strony z konieczności realizacji dostaw do wszystkich gmin obsługiwanych przez TWD (jest to około 170 gmin), z drugiej zaś ze złożonej przez gminę Rzeszów deklaracji odbioru pięciokrotnie wyższej w stosunku do 1000 ton zgłoszonej w 2022 roku. Równocześnie z potwierdzeniem ilości 2000 ton, TWD zadeklarowało rozważenie zwiększenia ilości ponad te 2000 ton, ale po zrealizowaniu pierwszej ilości umownej.
W Ratuszu zapytaliśmy też, którego dokładnie dnia miasto złożyło styczniowe zamówienie? Uzyskaliśmy dwie różne odpowiedzi. Najpierw od Bartosza Gubernata usłyszeliśmy, że zamówienie zostało wysłane „w ubiegłym tygodniu” (czyli w dniach kiedy na składzie brakowało już węgla), a następnie od Artura Gernanda, że jednak… nieco wcześniej – 12 stycznia.
Co ciekawe, dużo późniejszy termin złożenia zamówienia przez Rzeszów podaje Tauron.
- Zamówienie na wysyłkę styczniową zostało formalnie złożone 19 stycznia, a dostawa wyszła już 2 dni później czyli 21 stycznia. Kolejną gmina może odebrać dopiero po odebraniu pierwszej dostawy – czytamy w odpowiedzi, z której można wnioskować, że miasto Rzeszów zamówiło nową dostawę grubego węgla zbyt późno, by surowca na składzie MPGK przy al. Sikorskiego nie zabrakło przez ani jeden dzień.
W tym kontekście warto przypomnieć, że Rzeszów podpisał umowę na dostawę węgla dopiero 5 grudnia 2022 roku, a pierwsze zamówienie do Tauronu ze strony miasta wpłynęło 7 grudnia. Wysyłka kolejowa została zrealizowana przez spółkę 3 dni później.
Wszystkich zainteresowanych informujemy, że obecnie węgiel na składzie MPGK jest już dostępny.
W Rzeszowie zabrakło grubego węgla, bo miasto… za późno go zamówiło
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA