Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie zamienimy śmieci w gaz i kompost

Bartosz Gubernat
Śmieci przywożone do sortowni przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie są już segregowane. W przyszłości m.in. liście i resztki żywności będą przerabiane na kompost i biogaz.
Śmieci przywożone do sortowni przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie są już segregowane. W przyszłości m.in. liście i resztki żywności będą przerabiane na kompost i biogaz. FOT. DARIUSZ DANEK
Prawdopodobnie już w przyszłym roku w Rzeszowie powstanie kompostownia do składowania odpadów. Obok niej w ciągu pięciu lat zacznie działać też biogazownia.

Od przyszłego roku zgodnie z ustawą o czystości i porządku polskie gminy będą musiały wykazać się zmniejszeniem ilości składowanych odpadów biodegradowalnych. Ustalono, ze ich ilość ma być mniejsza o 25 proc. w stosunku do 1995 roku. Dlatego władze Rzeszowa od kilku miesięcy zastanawiały się, jak rozwiązać ten problem.

Najpierw kompostownia

Dzisiaj już wiadomo, że mimo wcześniejszych planów w mieście nie powstanie ani tradycyjna, ani plazmowa spalarnia śmieci. Zamiast niej obok sortowni odpadów przy ul. Ciepłowniczej Miejskie Przesiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wybuduje nowoczesną kompostownię.

- Szczujemy, ze koszt kompostowni wraz z kilkoma innymi instalacjami to ok. 8 mln zł. Postaramy się, by dopłaciła do niej Unia Europejska - mówi Juliusz Sieczkowski, prezes MPGK Rzeszów.

Firma będzie wykorzystywać ją do unieszkodliwiania odpadów takich jak resztki żywności czy osady ściekowe.

Ekopaliwo z patyków i liści

Okazuje się, że bardzo zaawansowane są także przygotowania do budowy biogazowni. Ona także powstanie na osiedlu Załęże. W przyszłym tygodniu w ratuszu inwestor ustali z urzędnikami dokładny harmonogram prac.

- W biogazowni odpady poddaje się fermentacji - tłumaczy Stanisław Homa, dyr. wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzedu Miasta Rzeszowa. - W tym procesie powstaje ekologiczny biogaz, który można wykorzystać jako paliwo.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że głównym inwestorem biogazowni ma być Elektrociepłownia Rzeszów. To ona będzie zatem głównym odbiorcą ekologicznego gazu. Do jego produkcji będą wykorzystywane głównie liście i trawy. Biogazownia będzie nie tylko bardziej ekologiczna, ale także tańsza od spalarni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24