reklama

W Rzeszowie zapłacimy więcej za wodę i odbiór ścieków? We wtorek decyzja

Bartosz GubernatZaktualizowano 
123RF
Rzeszowscy radni zdecydują we wtorek, czy od przyszłego roku wzrosną opłaty za wodę i odbiór ścieków.

Dla gospodarstw domowych w Rzeszowie woda ma podrożeć z 4,28 zł do 4,51 zł brutto, a dla przemysłu z 4,31 do 4,55 zł za 1 m sześc. Za odbiór ścieków mieszkańcy i przedsiębiorcy zapłacą w przyszłym roku 3,86 zł brutto za m sześc., czyli o 6 groszy więcej niż aktualnie.

MPWiK szacuje, że czteroosobowa rodzina zużywająca średnio 3,30 m sześc. wody na osobę zapłaci po podwyżce co miesiąc więcej o 3,83 zł. Podwyżkę spółka tłumaczy wysokim kosztem inwestycji i utrzymania infrastruktury.

100 milionów euro z Funduszy Norweskich na rozwój przedsiębiorczości

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary
W dniu 23.11.2016 o 13:58, aven napisał:

Nie zejdę do Twojego poziomu dyskusji,jaki prezentujesz. Przyznaję jesteś w nim u siebie i w tym masz przewagę jako bardziej doświadczony. Dodam jedynie,że doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków kosztuje i ktoś musi za te "normy i obowiązki XXI wieku" płacić. Ludzie mają też w 21 wieku samochody i telefony,korzystają z Internetu i telewizji, za te dobra płacą,bo chcą z nich korzystać.Nie sądzę,że jeśli mnie zwyzywasz, to koszty zaopatrzenia miasta w wodę spadną. Twoje wyzwiska jako argumenty w dyskusji są mało przekonywujące. Być może w Twoim środowisku świadczą o wielkiej mądrości. Niech więc tak pozostanie.


Póki ludzie "chcą korzystać" korzystają, ale mogą przestać, jak np. klienci dawnej Telekomunikacji Polskiej którzy nie chcieli wygórowanych stawek opłat i powypowiadali monopoliście umowy. Jego problem. Z naszego podwórka to samo ma mpec, który zamiast wraz w władzami miasta (miasto to 100% właściciel) ruszyć d,.. i rozbudowywać za unijnóą kasę sieć dbając o konkurencyjność cen wobec np, gazu ziemnego co roku składa do URE i dostaje glejt na powyżki cen ciepła w Rzeszowie. Może sobie dzięki temu każdy jego pracownik, radni, sekretarz miasta, prezydent i wiceprezydenci oglądać nowe bloki z kotłowniami gazowymi na ostatniej kondygnacji pod dachem i logotermami w mieszkaniach owych wieżowców i bloków. Zysk mpecu ze sprzedaży do tych budynków ciepła = 0. Jakoś ludzie, deweloperzy, nie chcieli się podłączyć do sieci miejskiej, ekonomiczny geniuszu - dlaczego, mimo XXI wieku? Ale to już nie tylko problem mpecu ale i miasta, i mieszkańców, którzy w Rzeszowie zaczynają oddychać benzoalfapirenem i innymi świństwami.
Ale otrzeźwienie, żemirszkańcy nie wszystko od spółek miasta muszą kupować i jakie są tego konsekwencje przyjdzie w Ratuszu dopiero, gdy ludzie zaczną niebawem mdleć od tego świństwa w domach i na ulicach Rzeszowa. Wtedy zapewne się bardzo zdziwisz dlaczego i pojmiesz co to takiego próg popytu. To samo będzie dotyczyć mpwiku jeśli straci umiar w podwyżkach a do tego zatrudniać będzie bez konkursu na polecenie Szefa Miasta ludzi do niczego mu nie potrzebnych, sowicie opłacanych a zwiększających tylko niepotrzennke koszty funkcjonowania firmy. Więc przyjmij do wiadomości kaznodziejo pseudokapitalizmu, że robienie z firm komunalnych świadczących usługi dla mieszkańców kopalni złota dla ich zarządów, rad nadzorczych i kolesi prowadzi do ich szybkiego upadku z powodu załamania popytu na ich usługi przy rozdętych kosztach, a katastrofalne tego skutki ponoszą wszyscy mieszkańcy, nawet ci kupujący dotąd ich produkt bez mrugnięcia powieką.
Na koniec mam nadzieję że porównanie przez PT Czytelników tego wątku o naszej w.mim wymiany zdań da im jasne wyobrażenie który z nas próbuje rozmawiać merytorycznie a któty powtarza wyłącznie w
bezmyślnie wyuczone pseudowolnorynkowe formułki, których nawet nie rozumie, zachowując się jak bufon, wsadzony na dobrze płatny stołek przez polityczno-towarzyskich protektorów.
Bez odbioru, bo szkoda mi czasu i oczu.
a
aven
W dniu 23.11.2016 o 12:32, stary napisał:

Woda w kranie nie jest udogodnieniem tylko normą i obowiązkiem w XXI wieku. Mówi o tym np. ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków. Jest to zadanie własne gminy w Polsce (rozkimniasz w ogóle o czym mowa?) bo bieżąca woda i kanalizacja sanitarna jest czynnikiem zapobiegającym chociażby epidemiom w dużych skupiskach ludzkich.Nie nadajesz się ze swoim ograniczonym rozumkiem nawet do sklepu z pamiątkami dlatego przy swej głupocie jesteś tak bezczelny bo pewnieś z władzy. To choroba Polski od kilku wieków, gdzie po władzę lgną najczęściej pospolici kretyni i cwaniaczki.O mnie się nie martw. Nie żyłem i nie żyję ze sprzedazy pamiątek i stać mnie na opłacenie paru złotych więcej za wodę.Pisałem o zjawisku, ale nie jesteś jak widzę w stanie tego ogarnąć.Może przy okazji zapytaj mądrzejszych od siebie czy opłacalne jest zatrudnianie w mpwiku przegranych kandydatów do Sejmu po socjologii i innych dziwnych znajomych Królika bez pojęcia o branży wodkan oraz czy to jest uzasadniony koszt działalności przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego w kapitalizmie, skoro z ciebie taki wybitny teoretyk kapitalizmu od siedmiu boleści.

Nie zejdę do Twojego poziomu dyskusji,jaki prezentujesz. Przyznaję jesteś w nim u siebie i w tym masz przewagę jako bardziej doświadczony. Dodam jedynie,że doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków kosztuje i ktoś musi za te "normy i obowiązki XXI wieku" płacić. Ludzie mają też w 21 wieku samochody i telefony,korzystają z Internetu i telewizji, za te dobra płacą,bo chcą z nich korzystać.

Nie sądzę,że jeśli mnie zwyzywasz, to koszty zaopatrzenia miasta w wodę spadną. Twoje wyzwiska jako argumenty w dyskusji są mało przekonywujące. Być może w Twoim środowisku świadczą o wielkiej mądrości. Niech więc tak pozostanie.

 

s
stary
W dniu 23.11.2016 o 09:25, aven napisał:

Bełkotem nie zmienisz praw rynku. Każda działalność musi być opłacalna. Skoro Cię nie stać na opłaty,przestań korzystać z udogodnień. Uchwała Rady Miasta Rzeszowa nie dotyczy Twoich sklepów z pamiątkami ale opłacalności dostaw wody i odprowadzania ścieków w mieście. Skoro koszty rosną,muszą także rosnąć opłaty. Jest to dość proste w zrozumieniu.


Woda w kranie nie jest udogodnieniem tylko normą i obowiązkiem w XXI wieku. Mówi o tym np. ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków. Jest to zadanie własne gminy w Polsce (rozkimniasz w ogóle o czym mowa?) bo bieżąca woda i kanalizacja sanitarna jest czynnikiem zapobiegającym chociażby epidemiom w dużych skupiskach ludzkich.
Nie nadajesz się ze swoim ograniczonym rozumkiem nawet do sklepu z pamiątkami dlatego przy swej głupocie jesteś tak bezczelny bo pewnieś z władzy. To choroba Polski od kilku wieków, gdzie po władzę lgną najczęściej pospolici kretyni i cwaniaczki.
O mnie się nie martw. Nie żyłem i nie żyję ze sprzedazy pamiątek i stać mnie na opłacenie paru złotych więcej za wodę.
Pisałem o zjawisku, ale nie jesteś jak widzę w stanie tego ogarnąć.
Może przy okazji zapytaj mądrzejszych od siebie czy opłacalne jest zatrudnianie w mpwiku przegranych kandydatów do Sejmu po socjologii i innych dziwnych znajomych Królika bez pojęcia o branży wodkan oraz czy to jest uzasadniony koszt działalności przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego w kapitalizmie, skoro z ciebie taki wybitny teoretyk kapitalizmu od siedmiu boleści.
k
kilof
W dniu 23.11.2016 o 10:25, bloger napisał:

.Ostatnim i  zbytecznym nabytkiem rzeszowskich wodociagow jest przegrany  w ostatnich wyborach młody aparatczyk z SLD.Dla niego tez wymyślono nowe stanowisko pracy i nie jest to miejsce przy rydlu i dziaganie

 

Każda partia ma swoich Misiewiczów.
 

b
bloger
W dniu 23.11.2016 o 09:25, aven napisał:

Bełkotem nie zmienisz praw rynku. Każda działalność musi być opłacalna. Skoro Cię nie stać na opłaty,przestań korzystać z udogodnień. Uchwała Rady Miasta Rzeszowa nie dotyczy Twoich sklepów z pamiątkami ale opłacalności dostaw wody i odprowadzania ścieków w mieście. Skoro koszty rosną,muszą także rosnąć opłaty. Jest to dość proste w zrozumieniu.

ale na cenę wody wpływają koszty jej wyprodukowania.To są koszty wlasne firmy,a na nie wpływają też oderwane od rzeczywistości uposażenia prezesow,dyrektorow i innych przydupasów.Ostatnim i  zbytecznym nabytkiem rzeszowskich wodociagow jest przegrany  w ostatnich wyborach młody aparatczyk z SLD.Dla niego tez wymyślono nowe stanowisko pracy i nie jest to miejsce przy rydlu i dziaganie

a
aven
W dniu 23.11.2016 o 01:56, stary napisał:

Japiszonie bzdury wyplatasz, bredząc coś o socjalizmie, a toć przecie najczystszej wody kapitalizm i prawa popytu i podaży. Klient kupi jeśli zechce i jeśli będzie go stać. Jeśli nie to nie i basta.Tylko jest pytanie czy MPWiK i miasto to sklepy z pamiątkami czy miejsce kreowania pewnej polityki choćby w zakresie dostawy dobrej jakości wody, odbioru ścieków i systemu ich oczyszczania i ogólnie dostępności mediów infrastrukturalnych na poziomie standardów cywilizacyjnych świata rozwiniętego. Bo sklep z pamiątkami może sobie upaść gdy klient nie kupi. Żaden, prócz właściciela, problem.Z miastem jednak, czy przedsiębiorstwem sieciowym zaopatrującym mieszkańców w media, japiszonie, jest bardziej skomplikowana sprawa, choć reguły zachowań rynkowych klienta są identyczne jak w przypadku sklepu z pamiątkami. Jednak skutki takich samych zachowań klienta są tu o wiele bardziej dotkliwe i noepożądane.

Bełkotem nie zmienisz praw rynku. Każda działalność musi być opłacalna. Skoro Cię nie stać na opłaty,przestań korzystać z udogodnień. Uchwała Rady Miasta Rzeszowa nie dotyczy Twoich sklepów z pamiątkami ale opłacalności dostaw wody i odprowadzania ścieków w mieście. Skoro koszty rosną,muszą także rosnąć opłaty. Jest to dość proste w zrozumieniu.

s
stary
W dniu 22.11.2016 o 11:48, aven napisał:

Numeracja wieków nic nie pomoże. Darmocha się skończyła. Wszystkie miasta i państwa rozwijały się szybko wyłącznie wówczas,kiedy mieszkańcy uczestniczyli finansowo w ich utrzymywaniu. Socjalizm zniszczył wszelką ludzką aktywność,wprowadził tak zwaną "darmochę",która nie ograniczyła biedy ale skutecznie zastopowała ludzką inicjatywę i pomysłowość.Za ten upadły system będziemy jeszcze długo płacić,bo pozostał w umysłach.Człowiek ma korzystać wyłącznie z tego,na co go stać. Wówczas będzie sprawiedliwie. Kiedy dzieje się inaczej,powstają grupy cwaniaków,złodziei a wszelkiego rodzaju kombinatorzy w panującym bałaganie bogacą się nie poprzez pracę ale poprzez okradanie innych.Prezentujesz dość rozpowszechnione oczekiwanie,że "państwo ma dać",niezależnie od tego,czy ma wystarczające środki.


Japiszonie bzdury wyplatasz, bredząc coś o socjalizmie, a toć przecie najczystszej wody kapitalizm i prawa popytu i podaży. Klient kupi jeśli zechce i jeśli będzie go stać. Jeśli nie to nie i basta.
Tylko jest pytanie czy MPWiK i miasto to sklepy z pamiątkami czy miejsce kreowania pewnej polityki choćby w zakresie dostawy dobrej jakości wody, odbioru ścieków i systemu ich oczyszczania i ogólnie dostępności mediów infrastrukturalnych na poziomie standardów cywilizacyjnych świata rozwiniętego. Bo sklep z pamiątkami może sobie upaść gdy klient nie kupi. Żaden, prócz właściciela, problem.
Z miastem jednak, czy przedsiębiorstwem sieciowym zaopatrującym mieszkańców w media, japiszonie, jest bardziej skomplikowana sprawa, choć reguły zachowań rynkowych klienta są identyczne jak w przypadku sklepu z pamiątkami. Jednak skutki takich samych zachowań klienta są tu o wiele bardziej dotkliwe i noepożądane.
L
Leon

co by tu jeszcze podnieść - by życzenia noworoczne były bardziej radosne .....

a
aven
W dniu 22.11.2016 o 10:00, stary napisał:

Tobie nie wpadło że to już XXI wiek a nie XIX?

Numeracja wieków nic nie pomoże. Darmocha się skończyła. Wszystkie miasta i państwa rozwijały się szybko wyłącznie wówczas,kiedy mieszkańcy uczestniczyli finansowo w ich utrzymywaniu. Socjalizm zniszczył wszelką ludzką aktywność,wprowadził tak zwaną "darmochę",która nie ograniczyła biedy ale skutecznie zastopowała ludzką inicjatywę i pomysłowość.

Za ten upadły system będziemy jeszcze długo płacić,bo pozostał w umysłach.

Człowiek ma korzystać wyłącznie z tego,na co go stać. Wówczas będzie sprawiedliwie. Kiedy dzieje się inaczej,powstają grupy cwaniaków,złodziei a wszelkiego rodzaju kombinatorzy w panującym bałaganie bogacą się nie poprzez pracę ale poprzez okradanie innych.

Prezentujesz dość rozpowszechnione oczekiwanie,że "państwo ma dać",niezależnie od tego,czy ma wystarczające środki.

s
stary
W dniu 22.11.2016 o 09:44, aven napisał:

Nie wpadło Ci do głowy,że za wygody /ułatwianie życia/ trzeba płacić?


Tobie nie wpadło że to już XXI wiek a nie XIX?
b
bloger

A nie mówilem.Mieszkancy musza sfinansowac fanaberie burmistrza i zapłacic za zużytą wode w grajacym wodotrysku.

a
aven
W dniu 22.11.2016 o 09:13, stary napisał:

Niedługo już dojdziemy do 10 zł/m3 brutto za wodę i ścieki łącznie i kto ma dom będzie wolał zrobić własną studnię.Tym sposobem w Rzeszowie cofniemy się o ponad 100 lat: każdy pił wodę Bóg jeden raczy wiedzieć jaką.

Nie wpadło Ci do głowy,że za wygody /ułatwianie życia/ trzeba płacić?

s
stary

Niedługo już dojdziemy do 10 zł/m3 brutto za wodę i ścieki łącznie i kto ma dom będzie wolał zrobić własną studnię.
Tym sposobem w Rzeszowie cofniemy się o ponad 100 lat: każdy pił wodę Bóg jeden raczy wiedzieć jaką.

G
Gość

To gdzie się ta czteroosobowa rodzina myje i kąpie ?

w
wodny-swiat

4 osobowa rodzina 3,3 kubika/miesiąc? Chyba na tydzień.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3