Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sanoku powstają baseny. Plac budowy ma 2 hektary

Ewa Gorczyca
W Sanoku roboty są prowadzone równocześnie przy budowie kąpieliska pod gołym niebem i obiektu, w którym znajdzie się basen sportowo-rekreacyjny pod dachem wraz z zapleczem do odnowy biologicznej i rehabilitacji.

- Plac budowy zajmuje prawie dwa hektary - mówi Tomasz Matuszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji w Sanoku. - Prace trwają na całej tej powierzchni. W tej chwili trwa m.in. przygotowywanie podbasenia. Ze względu na przepływający w pobliżu San trzeba podnieść teren o dwa metry dla zabezpieczenia przed ryzykiem wystąpienia wody stuletniej.

Do podnoszenia terenu wykorzystywana będzie m.in. ziemia z rozpoczynającej się właśnie budowy obwodnicy Sanoka. Położenie CRiS na obszarze zalewowym wymusiło także zastosowanie przez wykonawcę (spółkę Karpat-Bud) specjalnej technologii - betonu wodoszczelnego. Zalecił ją Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- W przypadku występowania wysokiego poziomu wód gruntowych beton stanowi dobrą barierę dla napierającej na ścianę wody i znacznie wydłuża czas jej przesiąknięcia - wyjaśnia Daniel Ruszel, kierownik robót Karpat-Bud.

Betonowanie części konstrukcji basenu w technologii „białej wanny” w Sanoku wykorzystano po raz pierwszy, ale firma Karpat-Bud ma doświadczenie, stosowała ją m.in. przy posadowieniach Millenium Hall, galerii Capital Park, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce czy stropu Ogrodów Bernardyńskich, podziemnych garażach budynków mieszkalnych.
- Szczelność uzyskuje się dzięki odpowiedniemu doborowi składników mieszanki i zminimalizowaniu porowatości betonu - mówi Ruszel. - Zastosowana tu technologia płyt fundamentowych ma wiele zalet: m.in. ciężar budynku jest rozkładany na znacznie większą powierzchnię niż przy tradycyjnym fundamentowaniu, dlatego sprawdza się na gruntach o słabej nośności.

Łącznie zalana powierzchnia betonem to 1 500 mkw. o grubości 30 cm. Zużyto pół tysiąca metrów sześciennych. Beton dostarczyła betoniarnia spod Krosna.

Spółka Karpat-Bud zatrudniła też wielu pracowników z rynku lokalnego. Wśród kadry inżynierskiej jest pochodząca z Sanoka Kamila Chomont, absolwentka Politechniki Rzeszowskiej oraz Marcin Małek, również sanoczanin, absolwent Politechniki Krakowskiej. Oboje czuwali nad jakością betonowania. Z kolei Jan Hańczuk przy budowie basenu w rodzinnym mieście wykorzystuje swoje 20-letnie doświadczenie zdobyte w Grecji przy pracach zbrojarskich. Szansę zdobycia doświadczenia mają na tej budowie młodzi ludzie z Sanoka i okolic. Praktyki odbywają tu studenci budownictwa i architektury z politechnik z Rzeszowa, Krakowa i Lublina.

Pływalnia kryta ma być gotowa we wrześniu 2018 roku. Całość - w styczniu 2019.


Zobacz też: Basen z Brzozowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24