Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sanoku uczczono ofiary Holocaustu [ZDJĘCIA]

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Na cmentarzu żydowskim w Sanoku w ramach XIV Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu uczczona pamięć zamordowanych w mieście Żydów.

- W czasie II wojny światowej w tym miejscy zamordowano około 6 tysięcy osób: Żydów, Polaków oraz żołnierzy radzieckich. Zostali rozstrzelani w latach 1941-1944. Najwięcej egzekucji przeprowadzono w roku 1942 i 1944. Egzekutorami najczęściej byli gestapowcy z sanockiej placówki: Leo Humeniuk, Johan Lipski, Johan Backer, Muller Fock oraz wielu innych. Pierwszej egzekucje dokonano na rodzinie Stanisława Friede, Żyda, który przeszedł na katolicyzm. Niemcy nie uznali zmiany jego wyznania. Rozstrzelano również cały zarząd Judenratu – mówiła podczas uroczystości dr Joanna Potaczek, dyrektor Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami w Sanoku.

- Egzekucje najczęściej dokonywano na kobietach, dzieciach i starcach. Przywożono ich furmankami lub samochodami i lokowano w opuszczonym domu grabarza. Tam kazano im się rozbierać. Następnie ofiary wychodziły po kilka osób i zostawały uśmiercane strzałem w tył głowy. Według świadków na terenie cmentarza znajdują się 32 masowe groby o wymiarach 30 na 15 metrów – dodała dyrektor.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy i młodzież szkolna. **XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywają się pod patronatem Władysława Ortyla**, marszałka Województwa Podkarpackiego.

- W tym roku ze względu na trwający czas pandemii obchody odbywają się w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu. Zwracamy się do Państwa z apelem o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holocaustem na terenie całego województwa podkarpackiego – apeluje Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

Organizatorami uroczystości w Sanoku byli: Centrum Dialogu Miedzy Religiami i Narodami, IPN oddział w Rzeszowie, Urząd Miasta Sanoka, Zespół Szkół nr 1 w Sanoku, OSP Nowosielce, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Sanoku oraz Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „Sztetl Dukla”.

Cmentarz żydowski został założony w XIX wieku. Dokładna data nie jest znana. Był drugim sanockim cmentarzem, po starej nekropolii z około 1720 roku. Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,67 ha. Zachowało się na nim około 50 nagrobków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto