Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sierakoścach w gm. Fredropol powstanie biogazownia. Zasili w energię m.in. basen i obiekty planowanego uzdrowiska [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W gminie Fredropol ruszają prace nad budową biogazowni. Nz. podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji i koncepcji.
W gminie Fredropol ruszają prace nad budową biogazowni. Nz. podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji i koncepcji. UG Fredropol
Biogazownia jako surowiec ma wykorzystywać trawę z łąk gminnych, ale także prywatnych oraz być może bioodpady z lokali gastronomicznych. Wyprodukowany gaz, po przetworzeniu, jako prąd i ciepło będzie wykorzystywany do zasilania przyszłego basenu, ale również innych obiektów. Produktem ubocznym będzie nawóz dla rolnictwa.

- Kolejny krok milowy w rozwoju gminy Fredropol. Podpisałem umowę na opracowanie dokumentacji - koncepcji budowy biogazowni rolniczej z instalacją pasteryzacji - informuje Mariusz Śnieżek, wójt gminy Fredropol.

Będzie to pierwsza biogazownia w powiecie przemyskim, ale również jedna z nielicznych w naszej części Polski.

- Biogazowania będzie zasilać w ciepło i prąd basen i tereny, które przygotowujemy pod kątem budowy infrastruktury uzdrowiskowej. Mamy możliwość zasilania jej bezpłatnym paliwem z własnych łąk- mówi wójt Śnieżek.

Gmina ma na własność ok. 500 ha łąk, które kosi, za część z nich (ok. 300 ha) otrzymuje dopłaty rolnicze. Rosnąca na nich trawa będzie "wsadem" do biogazowni. Bardzo prawdopodobne, że surowiec będą przekazywać również prywatni rolnicy. Produktem obocznym biogazowni będzie bionawóz, który gmina będzie mogła sprzedawać rolnikom albo w części przekazywać w zamian za surowiec. Być może "paliwem" byłyby również odpady gastronomiczne z hoteli, szkół, różnych instytucji. To na razie dodatkowa koncepcja.

- Jeśli kosimy łąki, to pojawia się pytanie, co robić z trawą. A jest ona doskonałym paliwem do biogazowni. Wystarczy ją tylko zebrać, zbalować i już mamy bezpłatne paliwo. Nasza gmina jest typowo rolniczą, ale tylko połowa to pola uprawne, a połowa to łąki. Już rozmawiałem z rolnikami i nie byłoby problemu, żeby od nich odbierać trawę. Aby biogazownia się opłaciła, odbiór paliwa musi się odbywać z odległości do 50 km. A my mamy je w o wiele bliższej odległości - wylicza wójt Śnieżek.

Wstępny, szacunkowy koszt budowy ma wynieść 7 mln złotych. Gmina chce zdobyć dofinansowanie, są szanse, że wyniesienie ona prawie 100 proc. wartości inwestycji.

Gmina podpisała właśnie umowę z firmą SJ Construction z Mrągowa opracowanie dokumentacji - koncepcji budowy biogazowni rolniczej z instalacją pasteryzacji. Obiekt byłby wykonany w sposób umożliwiający łatwą rozbudowę, a to wiązałoby się z możliwościami zasilania w energię nowych odbiorców.

- Biogazownia oznaczałaby bezpłatny prąd i ciepło do naszego basenu, którego budowę chcemy rozpocząć w lecie. Instalacja mogłaby powstać w przyszłym roku - dodaje wójt Śnieżek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24