Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Strachocinie k. Sanoka otwarto gazociąg Polska-Słowacja. To strategiczna inwestycja, która wzmaga bezpieczeństwo w Europie [ZDJĘCIA]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wojciech Zatwarnicki
W piątek w Strachocinie w gminie Sanok premierzy Polski i Słowacji otworzyli transgraniczny gazociąg ważny dla całego regionu Trójmorza.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI:

Mateusz Morawiecki wraz z szefem słowackiego rządu Eduardem ...

– Udało się doprowadzić do końca tę niezwykle strategiczną inwestycję. Gazociąg między Polską a Słowacją jest gazociągiem strategicznym Jest dowodem na to, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo, w obu naszych krajach, ale nie tylko. Ten gazociąg jest jednocześnie wielką inwestycją Trójmorza, państw Europy centralnej, które w ten sposób konstruują swoje bezpieczeństwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

To gazociąg pokoju

W uroczystości uczestniczył premier Słowacji Eduard Heger. Premier Polski podziękował mu za osobiste zaangażowanie w budowę systemu bezpieczeństwa opartego o Korytarz Gazowy Północ- Południe, który uniezależnia oba nasze kraje od Rosji.

Zauważył, że gazociąg między Polską a Słowacja jest dopełnieniem całego systemu gazociągów po stronie polskiej.

Wymienił sukcesy naszego kraju na tym polu, przypominając, że został już zbudowany Gazociąg Bałtycki, między Polską a Norwegią, ale także w ciągu 5 lat zbudowano gazociąg z północno- zachodniej Polski do południowo-wschodniej części kraju.

– To 860 km gazociągu, który buduje dodatkową przestrzeń bezpieczeństwa w oparciu o terminal LNG i Gazociąg Bałtycki – stwierdził premier.

Cały system premier nazwał gazociągiem pokoju i bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do budowanych przez Rosję i Niemcy przy wsparciu innych krajów, Gazociągu Północnego oraz Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

– Jak widzimy to były gazociągi wojny, które doprowadziły nie tylko do destabilizacji w Europie, ale również do tego, z czym mierzymy się dzisiaj. Trzeba o tym powiedzieć, bo cena gazu osiągnęła dzisiaj kolejny historyczny rekord, ponad 300 euro na MWh. To dowód bankructwa polityki niemieckiej kupowania tzw. taniego gazu z Rosji – ocenił szef rządu.

Za słowami idą konkretne czyny

Matusz Morawiecki, zaznaczył, że dzięki gazociągowi Polska- Słowacja gaz może popłynąć do Austrii, na Ukrainę, a także dalej do Rumunii i na Węgry, co jest realizacją strategii bezpieczeństwa.

– Pokazujemy, że w ślad za naszymi słowami idą konkretne czyny i konkretne inwestycje. Nie tylko nie myliliśmy się co do intencji Rosji, nie tylko nie myliliśmy się przestrzegając naszych partnerów niemieckich, co do wielkich niebezpieczeństw związanych z uzależnieniem od rosyjskiego szantażu gazowego, z którym dzisiaj mamy do czynienia, ale realizowaliśmy konkretne inwestycje, które szły w poprzek tamtym zagrożeniom – stwierdził szef rządu.

Premier podkreślił, że otwierany gazociąg może nasz region zasilić w gaz praktycznie ze wszystkich stron świata. Dzięki interkolektorowi do Polski może płynąc gaz z Algierii przez Włochy.

Dla premiera gazociąg Polska-Słowacja jest dowodem, że Grupa Wyszehradzka, mimo problemów, odbudowuje swoją siłę.

– Z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej współpracujemy na rzecz bezpieczeństwa dla całego naszego regionu – dodał Mateusz Morawiecki.

Trzeba wypełnić gazociąg dobrym, bezpiecznym i tanim gazem

Dostępność gazu stanowi nie jedyne wyzwanie dla rządu, bo pojawiło się kolejne. Są to ceny gazu, które jak stwierdził premier są „z Kremla”.

– Przed nami zadanie, aby wypełnić gazociąg między Polską a Słowacją dobrym, bezpiecznym i tanim gazem. To wyzwanie dla nas na najbliższe tygodnie i miesiące – powiedział. – Otwarcie nowych połączeń to uniknięcie szantażu gazowego. Dlatego ta inwestycja jest tak strategiczna, a przyjaźń polsko-słowacka i w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest tak ważnym wymiarem współpracy północ- południe. Chcemy, by Unia Europejska jako całość, także ze wsparciem Polski, była bezpieczna gazowo. Dzisiaj to bezpieczeństwo się materializuje, a otwarcie inwestycji w Stachocinie jest tego najlepszym dowodem – podkreślił premier Morawiecki.

Architektura bezpieczeństwa ma nas strzec przed przyłożonym do głowy pistoletem Putina

Premier podziękował byłemu pełnomocnikowi ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrowi Naimskiemu, minister klimatu i środowiska Annie Moskwie i byłemu ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce.

– Bardzo wydatnie przyczynili się do budowy architektury bezpieczeństwa, bo dzisiaj otwieramy jego kluczowy element. Ta architektura ma nas strzec przed kolejny pistoletem gazowym Putina przyłożonym do głowy jakiegokolwiek państwa w środkowej Europie – na zakończenie powiedział premier.

MinisterAnna Moskwa przypomniała, że w maju zostało otwarte analogiczne połączenie gazowe Polska-Litwa, a wkrótce będzie też otwarcie Baltic Pipe.

Słowacki minister: ceny gazu to niszcząca siła

Premier Słowacji Eduard Heger w wystąpieniu podkreślał znaczenie gazociągu dla budowy systemu bezpieczeństwa gazowego. Daje on również poczucie wolności Polsce i Słowacji, które od tej pory mogą nabywać gaz z alternatywnych źródeł, niezależnych od gazu rosyjskiego.

Richard Sulik, słowacki minister gospodarki zaznaczył, że dzięki gazociągowi, Słowacja może pokryć nie tylko całe swoje zużycie gazu, ale taką samą ilość może przesłać do Polski z Włoch, czy z Chorwacji, gdyż nasz południowy partner ma połączenie gazowe ze wszystkimi sąsiadami.

Odniósł się również, tak jak premier Morawiecki, do wysokich cen gazu

– To jest niszcząca cena, nie da się żyć przy tych cenach – dodał, nie szczędząc słów krytyki polityce Niemiec, która w jego ocenie jest katastrofalna. Wyraził zaskoczenie z powodu wyłączenia elektrowni atomowych i dzierżawy zbiorników gazu.

– Nie wiem, jak można coś takiego zrobić – dziwił się słowacki minister. – Cierpimy przez to wszyscy – dodał.

Gazociąg jest gotowy do przesyłu

Jak poinformował Tomasz Stępień, prezes polskiego operatora GAZ-SYSTEM transgraniczny gazociąg Polska-Słowacja jest już ukończony i gotowy do przesyłu komercyjnego, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Zgodnie z informacją przedstawioną przez GAZ-SYSTEM interkolektor Polska-Słowacja to dwukierunkowe połączenie gazowe realizowane przez spółki GAZ-SYSTEM i EUSTREAM o łącznej długości około 164 km.

Wybudowana infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m sześć. gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m sześć. w skali roku.

Mateusz Morawiecki wraz z szefem słowackiego rządu Eduardem ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24