Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W święta zęby wymagają szczególnej uwagi

oprac. Ewa Kurzyńska
Wyjeżdżając na święta warto przypilnować, by w bagażu nie zabrakło szczoteczki do zębów.
Wyjeżdżając na święta warto przypilnować, by w bagażu nie zabrakło szczoteczki do zębów. ARCHIWUM
Makówki, ryby z ościami czy też słodycze i ciasta - to niektóre z bożonarodzeniowych potraw, które niekorzystnie wpływają na nasze zęby i dziąsła. Są na szczęście sposoby, by ograniczyć rozwój bakterii w naszej jamie ustnej, nie rezygnując z tradycyjnych delicji.

Ze względu na częstsze spożycie słodyczy w okresie świątecznym, pojawia się większe zagrożenie rozwoju próchnicy.

- Zęby, w których są ubytki stają się nadwrażliwe - na początku na słodkie, a później też na zimno. Najgorsze są te słodycze, które oblepiają zęby i długo w nich pozostają, jak np. pierniczki, czy też krówki. Stwarza to sprzyjające warunki dla rozwoju bakterii - mówi dr Roman Borczyk, właściciel Kliniki Implantologii Stomatologicznej w Katowicach.

Wszystkie potrawy z makiem (makówki, makowiec) są kłopotliwe dla osób, które noszą różnego rodzaju protezy ruchome. Mak dostaje się między protezę a śluzówkę, co w efekcie prowadzi do podrażnień błony śluzowej jamy ustnej. Ości z ryby również mogą podrażnić śluzówkę lub też zaklinować się w ubytku w zębie.

Czym zatem można zastąpić makówki? Na przykład sernikiem. Zamiast ryby z ościami można zjeść rybę, która takich ości nie ma. Słodycze można jeść, ale należy pamiętać, by wybierać takie, które nie przyklejają się do zębów. Długotrwały kontakt zębów z cukrem sprzyja rozwojowi próchnicy.

- Lepiej też zjeść całą porcję słodyczy na raz i potem umyć zęby, niż jeść po kawałku przez cały dzień. Można również, w ramach przekąski, zamiast czekolady zjeść jabłko, które w naturalny sposób oczyszcza zęby - dodaje dr Borczyk.

Jeśli nie mamy pod ręką szczoteczki do zębów - a bardzo często wizytując u rodziny jej nie mamy - należy przemyć jamę ustną wodą. Pozwoli to usunąć ok. 80 proc. bakterii. Próba oczyszczenia zębów za pomocą gumy do żucia (do czego zachęcają reklamy telewizyjne) często kończy się wypadnięciem nieszczelnego wypełnienia z zęba. Stomatologowie odradzają też otwieranie popularnych w grudniu orzechów włoskich…zębami.

Na zęby ma wpływ nie tylko rodzaj spożywanego pokarmu, ale też miejsce, w którym przebywamy. Kolacja wigilijna oraz posiłki świąteczne zwykle odbywają się w zamkniętym, ciepłym mieszkaniu. - Wyższa temperatura powietrza w pomieszczeniach zamkniętych stwarza sprzyjające warunki do rozwoju bakterii. Stąd częściej u pacjentów pojawia się obrzęk i dolegliwości bólowe - tłumaczy Krzysztof Maćkowiak, stomatolog z Kliniki dr. Borczyka.

Jeśli chcemy zapewnić sobie spokojne święta, warto udać się wcześniej do stomatologa na generalny przegląd. Warto wykonać zdjęcie panoramiczne, które pozwoli sprawdzić, czy stan zębów nie zmienił się od ostatniej kontroli i czy nie pojawiły się ubytki wymagające pilnego leczenia. Stomatolog, na podstawie badania wewnątrzustnego i zdjęcia rtg, doradzi, które zęby mogą sprawić kłopot podczas świątecznej kolacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24