Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Brzozowie przeprowadzono pierwsze zabiegi wszczepienia stymulatorów serca i kardiowerterów

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Archiwum Marka Styczkiewicza
Szpital Specjalistyczny w Brzozowie dołączył do ośrodków, w których wykonywane są zabiegi wszczepiania stymulatorów i kardiowerterów - defibrylatorów. To zabiegi ratujące życie chorym z arytmią i niewydolnością serca.

Pierwsze dwie implantacje w Brzozowie przeprowadził dr Jacek Bednarek z Kliniki Elektrokardiologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Jeden z najlepszych w Polsce i Europie elektrofizjologów pracował na sali operacyjnej razem z zespołem brzozowskich lekarzy.

- To specjalista z dużym doświadczeniem, zarówno jeśli idzie o wszczepianie stymulatorów i kardiowerterów oraz terapii resynchronizującej, jak i w ablacjach

- podkreśla dr Marek Styczkiewicz, ordynator kardiologii brzozowskiego szpitala i wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiologii.

Jak zapowiada doktor Styczkiewicz, zabiegi w szpitalu w Brzozowie pod kierunkiem doktora Jacka Bednarka będą wykonywane początkowo raz w miesiącu. Lekarze chcą opanować technikę implantacji.

POLECAMY:

- W najbliższym czasie będziemy także wszczepiać bardziej skomplikowane urządzenia, do terapii resynchronizującej. To specjalne rozruszniki, które u osób z uszkodzonym, źle kurczącym się sercem, poprawiają pracę serca i zwiększają przeżycie - tłumaczy dr Styczkiewicz.

Tego typu zabiegi to ważny krok w rozwoju kardiologii w szpitalu w Brzozowie. Oddział jest stosunkowo nowy.

- Dopiero od trzech lat mamy kontrakt z NFZ - mówi ordynator. - Ale mamy bardzo dobry zespół lekarzy, specjalistów z doktoratami, prowadzimy badania naukowe, dużo publikujemy, prezentujemy prace na zjazdach kardiologicznych w Polsce i Europie.

Na Podkarpaciu jest już kilka ośrodków, gdzie wykonywane są zabiegi kardiologii inwazyjnej, ale tych o dużym poziomie trudności wciąż wykonuje się mniej niż wynosi średnia krajowa.

- Mamy mniej ablacji i mniej zabiegów terapii resynchronizującej - mówi dr Styczkiewicz.

Na razie zabiegi wykonywane będą na bloku operacyjnym. Ale brzozowski szpital przymierza się do uruchomienia pracowni elektrofizjologicznej. To wymaga jednak nakładów finansowych. Dyrektor szpitala Tomasz Kondraciuk szacuje, że potrzeba na to ok. 2 milionów złotych.

Implantacje są finansowane przez NFZ, w ramach kontraktu dla oddziału. Co ważne - pacjenci po zabiegach będą także objęci bezpłatną opieką w poradni, pod kątem kontroli wszczepionych urządzeń.


FLESZ: E-papieros zagraża zdrowiu, niszczy układ krążenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24