Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnawce odsłonięto mural z wizerunkiem zamordowanego w Katyniu por. Franciszka Majewskiego [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Uczestnicy odsłonięcia muralu w Tarnawce, 5 bm. Mural upamiętnia zamordowanego przez Sowietów w Katyniu por. Franciszka Majewskiego, kierownika Szkoły Powszechnej w Tarnawce w latach 1936-1939. Pomysłodawcą dzieła jest Antoni Bała, a autorem muralu Arkadiusz Andrejkow. Projekt sfinansował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Uczestnicy odsłonięcia muralu w Tarnawce, 5 bm. Mural upamiętnia zamordowanego przez Sowietów w Katyniu por. Franciszka Majewskiego, kierownika Szkoły Powszechnej w Tarnawce w latach 1936-1939. Pomysłodawcą dzieła jest Antoni Bała, a autorem muralu Arkadiusz Andrejkow. Projekt sfinansował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. PAP/Darek Delmanowicz
W niedzielę w Tarnawce koło Markowej w powiecie łańcuckim odsłonięty został mural upamiętniający por. Franciszka Majewskiego, który zginął zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 r. Majewski był kierownikiem miejscowej szkoły w latach 1936-1939.

Mural został namalowany na ścianie siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnawce. Inicjatorem przedsięwzięcia był prezes tarnawskiej OSP Antoni Bała. Prace zostały sfinansowane ze środków rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Autorem malunku jest artysta Arkadiusz Andrejkow, twórca projektu „Cichy Memoriał”.

W uroczystości, którą poprzedziła msza św. w miejscowym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wziął udział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

W swoim wystąpieniu przypomniał, że 83 lata temu na Kremlu Józef Stalin z Ławrientiją Berią i innymi członkami biura politycznego komunistycznej partii związku sowieckiego podjęli decyzję o likwidacji polskiej elity.

- 5 marca 1940 roku zdecydowali o likwidacji 25,7 tys. polskich jeńców wziętych do niewoli w 1939 r. Prawie 22 tys. z nich, zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. Ich ciała spoczywają w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i w jeszcze kilku, nieujawnionych do dziś miejscach. Nie wszyscy mają nawet swoje groby - dodał.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma na odsłonięciu muralu w Tarnawce, 5 bm. Mural upamiętnia zamordowanego przez Sowietów w Katyniu
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma na odsłonięciu muralu w Tarnawce, 5 bm. Mural upamiętnia zamordowanego przez Sowietów w Katyniu por. Franciszka Majewskiego, kierownika Szkoły Powszechnej w Tarnawce w latach 1936-1939. Pomysłodawcą dzieła jest Antoni Bała, a autorem muralu Arkadiusz Andrejkow. Projekt sfinansował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. PAP/Darek Delmanowicz

Podkreślił przy tym, że zbrodnia katyńska nie została osądzona. Do dzisiaj, jak dodał wiceprezes IPN, nikt nie został skazany za przeprowadzenie tej zbrodni.

- Przecież nawet do dzisiaj mogą żyć ci, którzy wtedy wykonywali wyroki śmierci. Jakie są konsekwencje nieosądzenia tej zbrodni? Takie, że dzisiaj, po 83 latach następca Józefa Stalina, następca Ławrientija Berii - Władimir Putin morduje kolejne narody - mówił Szpytma.

W ocenie Szpytmy, mural z wizerunkiem por. Majewskiego będzie "przemawiał do wszystkich, którzy będą przejeżdżali tędy i do wszystkich mieszkańców Tarnawski".

Wójt gminy Markowa Mirosław Mac w swoim wystąpieniu podkreślił, że w środowisku lokalnym por. Majewski był ceniony i bardzo lubiany. - Za swoją patriotyczną postawę zapłacił najwyższą cenę - dodał.

Mac przypomniał, że mural to kolejna forma upamiętnienia postaci porucznika Majewskiego w Tarnawce. W roku 2010, w 70. rocznicą zbrodni katyńskiej, ufundowana została przez gminę tablica na miejscowym kościele i zasadzony został dąb pamięci.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24