NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  W Tarnobrzegu działa już "Okno życia"

  W Tarnobrzegu działa już "Okno życia"

  Agata Rybka

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Tutaj zdesperowane matki mogą bezpiecznie zostawić swoje dziecko.

  Tutaj zdesperowane matki mogą bezpiecznie zostawić swoje dziecko. ©FOT. AGATA RYBKA

  Jest to jedyne takie miejsce na Podkarpaciu i jedno z czterech w całej Polsce. Z myślą o niechcianych i porzuconych niemowlakach właśnie otworzono w Tarnobrzegu "Okno życia".
  Tutaj zdesperowane matki mogą bezpiecznie zostawić swoje dziecko.

  Tutaj zdesperowane matki mogą bezpiecznie zostawić swoje dziecko. ©FOT. AGATA RYBKA

  Od kilku dni w Tarnobrzegu przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie działa "Okno życia". To miejsce, gdzie zdesperowane matki mogą bezpiecznie i anonimowo zostawić swoje niedawno narodzone dziecko.

  - To jest tragedia, kiedy matka decyduje się na porzucenie swojego dziecka. Jest to tragedia nie tylko dla dziecka, ale tak-że i dla matki, która podejmuje taką desperacką decyzję wynikającą z jakichś przeżyć albo z sytuacji, w której znalazła się ta kobieta - mówi Dariusz Hamera, wikary parafii Matki Bożej Nie-ustającej Pomocy.

  Tarnobrzeskie "Okno życia" znajduje się z boku parafii, w miejscu zacisznym i nieco odosobnionym. To zapewnia matce większą anonimowość. Kiedy zostaną otwarte drzwiczki, wewnątrz uruchamia się dyskretny dzwonek, który informuje siostry zakonne, że ktoś otworzył "Okno".

  Pomieszczenie, w którym pozostawia się dziecko, jest klimatyzowane i ogrzewane, dlatego dziecku nie grozi tam wychłodzenie. Poza tym zaraz zajmą się nim zakonnice, które położą niemowlaka do specjalnego również ogrzewanego łóżeczka, gdzie maleństwo będzie czekać na przyjazd karetki. Obok łóżeczka wkrótce pojawi się tam też inkubator.

  - Takie dziecko od razu musi obejrzeć lekarz, żeby zobaczyć czy jest zdrowe i niczego mu nie potrzeba. Kobieta, która zostawia tu dziecko czuje, że ktoś się nim zajmie i że będzie ono bezpieczne, i trafi do kochającej rodziny. To szansa dla takiego dziecka na nowe życie - dodaje ksiądz Hamera.

  Tylko cztery "Okna życia"

  Pierwsze "Okno życia" w Polsce powstało w Krakowie w 2006 roku. Kolejne dwa w ubiegłym roku w Warszawie i Częstochowie. Tarnobrzeskie "Okno życia" jest czwartym w Polsce i jedynym na Podkarpaciu. Powstało z inicjatywy księdza prałata Michała Józefczyka, proboszcza parafii na Serbinowie.

  Podobne miejsce jak "Okno Życia" funkcjonuje także w tar-nobrzeskim szpitalu. Na korytarzu tuż przed oddziałem noworodków ustawione jest specjalne łóżeczko, w którym znajduje się kocyk. Pielęgniarki z oddziału regularnie sprawdzają czy czasem w łóżeczku nie leży jakieś dziecko. Na razie jednak jeszcze nigdy nie pozostawiono tam niemowlaka.

  Jak wyjaśnia ksiądz Hamera, kiedy kobieta decyduje się zostawić dziecko w szpitalu, nie jest to jednoznaczne z zrzeknięciem się praw rodzicielskich, co później wydłuża procedurę adopcyjną. Inaczej jest, kiedy matka zostawia dziecko w "Oknie życia". Według prawa, wtedy automatycznie zrzeka się wszel-kich praw rodzicielskich do niego. Procedura adopcyjna w tym wypadku jest o wiele krótsza i dziecko może szybciej trafić do nowej, kochającej rodziny.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo