MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Tatrach śnieg ginie w oczach. Nadal obowiązuje jednak zagrożenie lawinowe. O czym pamiętać wybierając się w góry w czasie majówki?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Na Kasprowym Wierchu śnieg znika w oczach. Kliknijcie w galerię zdjęć i zobaczcie, jak aktualnie wygląda sytuacja w wyższych partiach Tatr
Na Kasprowym Wierchu śnieg znika w oczach. Kliknijcie w galerię zdjęć i zobaczcie, jak aktualnie wygląda sytuacja w wyższych partiach Tatr Paweł Dutka
W Tatrach śnieg ginie w oczach. O ile jeszcze przed weekendem na szczycie było bielutko, o tyle teraz już widać skały i trawy. - Do weekendu majowego śnieg utrzyma się. Także trzeba to wziąć pod uwagę wybierając się w góry – ostrzega Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W czwartek, 25 kwietnia, na Kasprowym Wierchu leżało 95 cm śniegu. Cztery dni później IMGW podaje, że warstwa śniegu topnieje i wynosi 86 cm. Z dnia na dzień widać gołym okiem jak śnieg znika. To efekt wyższych temperatur i słońca. Ci, którzy planują jednak wypad w góry w czasie długiego weekendu majowego, muszą pamiętać, że w wyższych partiach gór tak szybko śnieg cały nie zniknie.

- W sumie początek majówki zapowiada się z piękną, ciepłą pogodą. Jeżeli chcemy wybrać się do dolinek, może zabrać już sprzęt bardziej letni. Natomiast jeśli planujemy wyprawy w wyższe partie gór, trzeba przygotować się na zimowe warunki – ostrzega Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. I dodaje, że powyżej 1500 metrów n.p.m. można spodziewać się śniegu.

- Śnieg, co prawda, szybko się topi, jednak do końca majówki na pewno będzie. Dlatego każdy kto wybiera się w wyższe partie gór, musi wyposażyć się w raki, czekan, kask i zestaw lawinowy. Bo nadal mamy zagrożenie lawinowe – mówi Tomasz Zając.

W wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wystawy. Śnieg w godzinach porannych miejscami jest twardy (w miejscach zacienionych może utrzymać się przez cały dzień), natomiast w godzinach popołudniowych, robi się mokry, grząski i przepadający.

- W związku z tym, że jest ciepło, większe zagrożenie lawinowe jest popołudniem. Dlatego musimy unikać stoków nasłonecznionych, bo tam jest większa szansa, że zejdzie lawina z mokrego, ciężkiego śniegu – ostrzega pracownik TPN.

Uwagę należy zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu szczególnie na stromym zboczu. Pokonując je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

Tomasz Michalik, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzega turystów, by nie zmyliła ich zielona wiosna w Zakopanem.

- Wybierając się przez Halę Gąsienicową na Kasprowy Wierch powinniśmy zagrać ze sobą raki, czekan, kijki trekingowe również się przydadzą. Z kolei o ile do Morskiego Oka można iść nawet w trampach, o tyle od Morskiego Oka nad Czarny Staw pod Rysami przydadzą się już co najmniej raczki, a wyżej to już obowiązkowo raki – ostrzega ratownik TOPR.

W weekend majowy warto wybrać się także do Jaskini Mroźne w Dolinie Kościeliskiej, która dopiero co została otwarta po zimowej przerwie. Planując wyprawę do Mroźnej warto pamiętać, że nie ma tak sztucznego oświetlenia – należy zabrać ze sobą czołówki. Przyda się także coś cieplejszego do ubrania. W jaskiniach jest bowiem stała temperatura – zarówno latem, jak i zimą, która oscyluje w granicach plus 6 stopni.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska