NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  W Truskawcu poświęcono kościół

  W Truskawcu poświęcono kościół

  MARIAN STRUŚ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Sanoczanie na tle pięknego kościoła w Truskawcu, który jest niewątpliwie ozdobą kurortu.

  Sanoczanie na tle pięknego kościoła w Truskawcu, który jest niewątpliwie ozdobą kurortu. ©AUTOR

  TRUSKAWIEC. W uroczystościach poświęcenia kościoła katolickiego p.w. Wniebowzięcia NMP uczestniczyła blisko stuosobowa grupa sanoczan. Udali się tam, aby wespół ze swymi przyjaciółmi cieszyć się ich radością. Od kilku miesięcy powiat sanocki łączy z Truskawcem umowa partnerska, a współpraca dobrze się rozwija.
  Sanoczanie na tle pięknego kościoła w Truskawcu, który jest niewątpliwie ozdobą kurortu.

  Sanoczanie na tle pięknego kościoła w Truskawcu, który jest niewątpliwie ozdobą kurortu. ©AUTOR

  - To jest nasz wielki dzień, wieńczący starania Polaków o swój kościół - powiedział "nowinom" Eugeniusz Dąbrowski, lider truskawieckiej Polonii. - Jest to już piąta świątynia katolicka w tym regionie. Pozostałe znajdują się w Drohobyczu, Borysławiu, Słońsku i Wołoszczy.

  Odzyskany i odbudowany

  Kościół w Truskawcu, wybudowany w 1859 roku i rozbudowany w 1910 r., w czasach komunizmu zamieniono na planetarium i muzeum ateizmu.
  Ale i tak raził sakralnym charakterem swej architektury. W latach 60. ktoś podpalił wieżę kościoła, która runęła na dach, niszcząc go niemal doszczętnie. O swą świątynię upomniała się truskawiecka Polonia i duchowni katoliccy. Zaczęto odprawiać przy niej Msze święte. W 1991 roku zwrócono się do władz Truskawca o zwrot kościoła i rok później otrzymano zgodę na przejęcie jego części. Wkrótce potem przystąpiono do odbudowy świątyni.

  Wytrwali w wierze

  - Przełom nastąpił po wizycie Ojca Świętego na Ukrainie - wspomina Eugeniusz Dąbrowski. - Wtedy władze miasta przekazały nam całą nieruchomość, dając tym samym przykład tolerancji i współżycia różnych wyznań i narodowości.
  Poświęcenia kościoła dokonał metropolita Archidiecezji Lwowskiej ksiądz Marian kardynał Jaworski, który w homilii powiedział m.in. - To, że wytrwaliście w wierze jest łaską Ducha Świętego. Wiem jak bardzo tego pragnęliście. Otwierajcie się przed Jezusem, tak jak otwarliście drzwi tej świątyni.
  W uroczystościach poświęcenia kościoła uczestniczyła blisko stuosobowa grupa sanoczan, z przedstawicielami władz powiatu sanockiego - Edwardem Olejką, starostą, Czesławą Kurasz, wicestarostą i Stanisławem Zarzycznym, przewodniczącym Rady Powiatu - na czele. Podczas ofiarowania, sanoczanie wręczyli parafii dar w postaci kielicha i pateny.

  Chcemy rozwijać współpracę

  - Jako przyjaciele cieszymy się tym wielkim świętem. Takich wzorców nam dziś potrzeba, które łączą i konsolidują społeczeństwa. Chcemy rozwijać współpracę z mieszkańcami Truskawca, nawiązywać przyjaźnie między rodzinami. Nasza obecność tu w tym szczególnym dniu jest tego potwierdzeniem - powiedział podczas uroczystego koncertu w Pałacu Kultury starosta sanocki Edward Olejko. Wielkimi brawami przyjęto występ dzieci z sobotniej szkoły polskiej, która od kilku lat działa w Truskawcu. W nagrodę otrzymały mnóstwo prezentów od delegacji powiatu sanockiego. Wszak był to 1 czerwca, Dzień Dziecka.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo