Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Trzcinicy będą promować konika polskiego

Ewa Wawro
Koniki polskie to rasa najbardziej zbliżoną do dzikiego przodka koni, za jakiego uważany jest tarpan, wyhodowana przez Polaków.
Koniki polskie to rasa najbardziej zbliżoną do dzikiego przodka koni, za jakiego uważany jest tarpan, wyhodowana przez Polaków. FOT. MAREK DYBAŚ
Będzie piknik z konkursami: hodowlanym dla ogierów i klaczy, skoków przez przeszkody, "na jasielskiej ścieżce konika polskiego" i konkurs powożenia.

W dniach 11-12 września miłośnicy konika polskiego zjadą się w Trzcinicy, koło Jasła.

Piknik z Konikiem Polskim, to impreza, która na stałe wpisała się już w ogólnopolski kalendarz imprez hodowlano-sportowych. Promuje jedną z najstarszych ras hodowlanych koni - konika polskiego, który jest objęty programem ochrony zasobów genetycznych. Jest on coraz częściej hodowany w naszym regionie i stanowi uzupełnienie oferty turystycznej Podkarpacia.

Koniki polskie to rasa najbardziej zbliżoną do dzikiego przodka koni, za jakiego uważany jest tarpan, wyhodowana przez Polaków.

- Uznawana jest za unikalny relikt przyrodniczo-hodowlany, świadczący o naszej kulturze materialnej i wkładzie, jaki wnieśliśmy do kultury hodowlanej świata - mówi Witold Ropa ze Stowarzyszenia Hodowców i Miłośników Konika Polskiego. - Zachowanie jej, jako specyficznej rezerwy genetycznej dla przyszłych prac hodowlanych, a tym samym niedopuszczenie do zubożenia wewnątrzrasowej różnorodności genetycznej, jest hodowlaną koniecznością i powinnością narodową - podkreśla Ropa.

Obok funkcji użytkowych w rekreacji jeździeckiej, hipoterapii, agroturystyce, koniki polskie spełniają szereg funkcji w czynnej ochronie przyrody.

- Utrzymywane w warunkach rezerwatowych spełniają rolę swoistych “kosiarek", nie dopuszczając do nadmiernej sukcesji niektórych gatunków roślin (głównie drzew i krzewów) na otwartych przestrzeniach - zaznacza Ropa.

Ich ekologiczną funkcję docenili Holendrzy, Belgowie, Niemcy, Anglicy i Francuzi, gdzie powstały rezerwaty przyrody z udziałem koników polskich.

Podczas konkurencji konkursowych zorganizowanych w ramach "Pikniku z Konikiem Polskim" obejrzeć w praktyce ich specyficzne zdolności.

Piknikowi w Jaśle towarzyszy wiele imprez kulturalnych. Poza konkurencjami w programie przewidzianych jest też wiele atrakcji tj.: występy artystyczne, wystawa fotograficzna, pokaz historyczny, jazda wierzchem i przejazdy bryczką dla publiczności.

Zorganizowane zostaną wystawy firm działających w branżach okołorolniczych oraz prezentacja rękodzieła i rzemiosła ludowego (w tym kowalstwa tradycyjnego i artystycznego oraz ekspozycja produktu lokalnego.

Impreza tradycyjnie już odbędzie się na obiektach Zespołu Szkół w Trzcinicy. "VIII Piknik z Konikiem Polskim", współfinansowany ze środków gminy Jasło, samorządu województwa podkarpackiego, miasta Jasła oraz licznych sponsorów, pod patronatem ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, marszałka województwa podkarpackiego, burmistrza Jasła, wójta gminy Jasło i starosty jasielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24