Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych gminach na Podkarpaciu złożono najwięcej deklaracji o emisyjności budynków. Kto tego nie zrobił, ma czas do 1 lipca [RANKING]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Do końca czerwca każdy właściciel nieruchomości musi złożyć deklarację, czym ją ogrzewa.
Do końca czerwca każdy właściciel nieruchomości musi złożyć deklarację, czym ją ogrzewa. Grzegorz Olkowski/Polska Press
Tylko w jednej gminie w województwie podkarpackim więcej niż połowa właścicieli nieruchomości złożyła deklarację o emisyjności. Za to aż trzy gminy z naszego regionu są pod tym względem w ostatniej dziesiątce w Polsce. Tutaj dokumenty przekazało mniej niż 5 proc. zobowiązanych osób.

Do 1 lipca każdy właściciel nieruchomości, zamieszkałej lub nie, musi w swoim urzędzie gminy złożyć informację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Według danych Generalnego Urzędu Nadzoru Budowlanego, aktualnych na 21 marca (poniedziałek) na godz. 16, w najlepszej pod tym względzie gminie Zawidów w województwie dolnośląskim deklaracje złożyło 79 proc. właściciel nieruchomości. W kilku innych, w różnych regionach kraju, wskaźnik ten przekroczył 60 proc. Wśród rekordzistów nie ma niestety gmin z Podkarpacia.

Są za to wśród tych z najniższym wskaźnikiem. W pierwszej dziesiątce ogólnopolskiej z województwa podkarpackie są trzy. To Rokietnica w powiecie jarosławskim, w której deklaracje złożyło 3 proc. właścicieli. Gmina ta zajmuje trzeciej miejsce od końca w skali całej Polski. Gorzej jest tylko w Żelechlinku w województwie łódzkim (2 proc.) oraz w Prochowicach na Dolnym Śląsku (również 2 proc.).

ZOBACZ RANKING:

W całej Polsce deklaracje złożyło ponad 2,4 mln osób. Chociaż te dokumenty można składać już od lipca ubiegłego roku, to dopiero od stycznia obecnego roku proces wyraźnie przyspieszył. W skali Polski ponad połowa właścicieli, prawie 1,4 mln, ogrzewa swoje domy i inne nieruchomości paliwami stałymi. Chodzi tutaj o węgiel, drewno, pelet lub inny rodzaj biomasy. 311 tys. stosuje ogrzewanie elektryczne, a niewiele mniej bo 309 tys. stosuje kominek, piec "kozę" lub ogrzewacz powietrza na paliwa stałe. 208 tys. osób ma trzon kuchenny, piecokuchnię lub kuchnię węglową. Najmniej popularna jest kocioł olejowy i pompa ciepła.

Obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła i spalania paliw wszedł w życie 1 lipca 2021 r. Zgodnie z nowym prawem, właściciele nieruchomości mają obowiązek zgłoszenia każdego źródła ciepła bądź spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi zarówno o budynki mieszkalne, jak i niemieszkalne.

Zgodnie z prawem, w każdym przypadku, w którym źródło ciepła zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku, właściciel nieruchomości ma tylko 14 dni złożenie stosownej deklaracji. Przy starszych instalacjach dokumenty przyjmowane są najpóźniej 30 czerwca 2022 r. Można je złożyć osobiście w swoim urzędzie gminy lub przez Internet, przy wykorzystaniu profilu zaufanego.

ZOBACZ RANKING:

Do końca czerwca każdy właściciel nieruchomości musi złożyć deklarację, czym ją ogrzewa.

W tych gminach na Podkarpaciu złożono najwięcej deklaracji o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24