Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku 200 tys. rezerwistów dostanie wezwanie na ćwiczenia wojskowe

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Ok. 200 tys. rezerwistów dostanie w tym roku wezwanie na ćwiczenia wojskowe. Ponadto ok. 3 tys. osób, które nie otrzymały wcześniej konkretnego przydziału wojskowego, lecz wykonują szczególnie przydatne zawody, m.in. lekarze, informatycy, zawodowi kierowcy.

Kto zostanie powołany na ćwiczenia wojskowe?

Jak stwierdził płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Biura Rekrutacji, na szkolenia będą powoływani głównie rezerwiści, którzy już służyli w wojsku oraz mają nadany przydział mobilizacyjny w wybranej jednostce. Ma ich być ok. 200 tys. i jest to liczba taka sama, jak w poprzednich latach. Wezwania do stawienia się mogą otrzymać rezerwiści w stopniu szeregowego, w wieku do 55 lat. W przypadku oficerów i podoficerów górna granica wieku jest wyższa, wynosi 63 lata.

- Nie ma żadnych drastycznych zmian w zakresie powoływania i realizacji szkoleń wojskowych - zapewniał płk Bryś.

Odniósł się w ten sposób do niektórych medialnych doniesień, które straszyły dużą liczbą wzywanych na ćwiczenia, wobec obecnej wojny w Ukrainie.

Według planów, na ćwiczenia powołanych zostanie również ok. 3 tys. osób, którzy nie mają przydziału wojskowego i jeszcze nigdy nie uczestniczyli w ćwiczeniach. To osoby, które wykonują zawody szczególnie przydatne w wojsku. M.in. lekarze, pielęgniarze, informatycy, zawodowi kierowcy, prawnicy.

Niewiele osób jest zwolnionych z przyjęcia wezwania. To m. in.:

  • parlamentarzyści,
  • radni,
  • osoby pełniące kierownicze funkcje w administracji rządowej i samorządowej.


Pracodawca na czas ćwiczeń swojego pracownika musi mu udzielić urlopu bezpłatnego.
W zamian przysługuje wynagrodzenie od wojska.

Ok. 200 tys. rezerwistów ma otrzymać w tym roku wezwania na ćwiczenia wojskowe.
Ok. 200 tys. rezerwistów ma otrzymać w tym roku wezwania na ćwiczenia wojskowe. Dariusz Szwed

Za uczestnictwo w ćwiczeniach wojskowych przysługuje wynagrodzenie

Dzienna stawka brutto w przypadku szeregowego wynosi 129,96 zł brutto. Rośnie wraz ze stopniem, podporucznik otrzyma 191,52 zł. Jednak to nie wszystko. Jeżeli te stawki są niższe, niż w swoim miejscu zatrudnienia otrzymuje rezerwista, to wówczas przysługuje mu świadczenie rekompensujące. Jednak jego maksymalna, dzienna wysokość nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego, w okresie poprzedzającym odbywanie ćwiczeń.

Organizowane przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji szkolenia mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe do maksymalnie 30 dni, długotrwałe do maksymalnie 90 dni oraz rotacyjne maksymalnie do 30 dni w trybie mieszanym.

Tego typu ćwiczenia wojskowe nie są czymś strasznym. Głównie polegają na zapoznaniu rezerwistów ze sprzętem wojskowym i nadaniu przydziałów mobilizacyjnych do wybranej jednostki. W przypadku osób bardziej doświadczonych o trybie szkoleń zadecyduje dowódca. Takie ćwiczenia mogą się składać części teoretycznej i praktycznej, m.in. prowadzonych na strzelnicy.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24