Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tymcach koło Lubaczowa powstało obserwatorium astronomiczne. Jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Tymcach koło Lubaczowa powstało obserwatorium astronomiczne, jedni z najnowocześniejszych w Polsce.
W Tymcach koło Lubaczowa powstało obserwatorium astronomiczne, jedni z najnowocześniejszych w Polsce. Janusz Motyka
Jedno z najnowocześniejszych w Polsce obserwatoriów astronomicznych otwarty w Tymcach koło Lubaczowa. Zostało urządzone w dawnej wieży kolejowej wieży ciśnień. Obiekt jest jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce. Dysponuje profesjonalnymi sprzętami do obserwacji kosmosu, w tym również Słońca. Obok wieży został urządzony park optyczny.

Obserwatorium powstało w nieużywanej od kilkudziesięciu lat kolejowej wieży ciśnień. Dawniej zaopatrywała ona w wodę parowozy kursujące po linii kolejowej nr 101 relacji Munina – Hrebenne. Przez wiele lat budynek stał pusty. W 2015 roku od Polskich Kolei Państwowych przejęła go, wraz ze stacją w Baszni Dolnej, gmina wiejska Lubaczów. Wówczas zapadła decyzja o urządzeniu tutaj obserwatorium astronomicznego. Miejsce jest doskonałe. Wieża ma 25 km wysokości, ale przede wszystkim znajduje się z dala od terenów zabudowanych, a więc źródeł sztucznego oświetlenie, które utrudniają astronomiczne obserwacje.

Obserwatorium w Tymcach, ze względu na zamontowany sprzęt obserwacyjny, należy do najnowocześniejszych w Polsce. Główny teleskop, astrograf w systemie optycznym Ritchey-Cretien 14” 355mm średnicy i 2584 mm ogniskowej, należy do najnowocześniejszych w Polsce. Służy do obserwacji ruchu gwiazd po nieboskłonie ASA DDM100. Teleskop wyposażony jest w kamerę astronomiczną posiadającą pełnoklatkową matrycę CMOS oraz specjalistyczne filtry do astrofotografii i obserwacji naukowych.

Jedną z największych zalet obserwatorium w Tymcach jest możliwość obserwacji Słońca. To rzadka okazja w obserwatoriach. Takie obserwacje są możliwe dzięki teleskopowi słonecznemu Lunt 130MT. Urządzenie to pozwala zobaczyć granulację powierzchni Słońca, pochodnie, plamy słoneczne i tzw. protuberancje, czyli wyrzuty plazmy koronalnej ponad powierzchnie Słońca.

Przy wieży urządzony został "park optyczny". Znajdują się tutaj urządzenia edukacyjne do optyki oraz żyroskop, czyli urządzenie do pomiaru lub utrzymywania orientacji przestrzennej. Za jego pomocą każdy może sprawdzić, czy nadaje się na kosmonautę. W danej hydroforni przygotowano salę edukacyjną.

Urządzenie obserwatorium kosztowało ponad 3,2 mln złotych, z tego 1,8 mln złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej. W byłej stacji kolejowej Basznia Dolna urządzona została "Stacja Obserwatorium", w której są miejsca noclegowe i zaplecze sanitarne. Koszt urządzenia tego miejsca wyniósł 1,8 mln złotych, z czego ok. 1 mln złotych stanowiło dofinansowanie.

Obsługą Obserwatorium Astronomicznego zajmują się Anna Olchowy, ambasadorka edukacji kosmicznej Centrum Nauki Kopernik oraz Szymon Ozimek, miłośnik astronomii specjalizujący się w astrofotografii, laureat prestiżowych konkursów.

Obserwatorium można zwiedzać indywidualnie lub w zorganizowanych grupach. Kontakt telefoniczny w celu zarezerwowania wizyty pod numerem telefonu 16 632 16 84 w. 21.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24