Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W uzdrowisku Iwonicz-Zdrój staną niezwykłe ławki. To rzeźby, stworzone przez artystów podczas pleneru rzeźbiarskiego [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Pięciu artystów rzeźbiarzy tworzy w amfiteatrze w Iwoniczu-Zdroju prace w ramach II Pleneru Rzeźbiarskiego „Odpocznij u Zdroju”. Jak przebiega ich praca? Zobaczcie na zdjęciach jak powstają rzeźby-ławki.

Prace nawiązują do tematu pleneru. Rzeźby będą nie tylko dziełami sztuki, ale też będą miały formę użytkową. Posłużą jako ławki, na których będą mogli odpocząć odwiedzający uzdrowisko. Ale zdobić uzdrowisko będą dopiero w przyszłym roku, bo drewno musi dobrze wyschnąć i zostać zaimpregnowane.

To już drugi plener, który odbywa się w Iwoniczu-Zdroju. Pierwsza edycja – zainicjowana w ub. roku – spotkała się z dobrym przyjęciem. Stąd w tym roku twórcy ponownie pojawili się w uzdrowisku. Tak jak rok temu – można przyglądać się jak powstają rzeźby. Organizatorzy pleneru to Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju i Nadleśnictwo Dukla.

Rozpoczęcie pleneru miało uroczysty charakter. Wzięli w nim udział patronujący wydarzeniu burmistrz Witold Kocaj oraz zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. Na deskach iwonickiego amfiteatru zaprezentowano twórców, którzy przystąpili od razu do pracy.

W tegorocznym plenerze biorą udział:

  • Andrzej Madziar z Gogołowa. Uczestniczył w dwóch edycjach międzynarodowego pleneru „Głogowskie Dziewoludy”, w plenerze w Korczynie i w pierwszej edycji w Iwoniczu-Zdroju. Artysta rzeźbi na zamówienie dla prywatnych osób w kraju i za granicą, m.in. jego autorstwa rzeźba św. Franciszka z Asyżu trafiła do Watykanu.
  • Paweł Leszega z Krosna. Nauczyciel w Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zagranicznych, ogólnopolskich. Uczestnik wielu plenerów malarskich i rzeźbiarskich. Otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia za twórczość artystyczną i pracę pedagogiczną.
  • Sylwester Sowa z Włodawy (Lubelskie). Ma 42 lata udokumentowanej twórczości z dziedziny rzeźby w drewnie. Brał udział w iwonickim plenerze przed rokiem.
  • Stanisław Socha z Faściszowej koło Zakliczyna (Małopolska). Ma na koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą, III nagroda w Konkursie „Diabeł w sztuce ludowej”, III m w konkursie „Rzeźba ludowa województwa”. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Kapliczki przydrożne”
  • Ryszard Wysocki z Kalet (Śląsk). Rzeźbi od 30 lat, bierze udział w plenerach w Polsce i za granicą. Rzeźba to nie tylko jego pasja, ale i źródło utrzymania. Projektuje ścieżki edukacyjne, pracuje przy odnawianiu zabytkowych kościołów.

Komisarzem pleneru jest Jan Stachyrak, rzeźbiarz z Korczyny.

Artyści pracowali od poniedziałku (11 lipca). Finał pleneru odbędzie się w czwartek (14 lipca) o godz. 14 w amfiteatrze. Przewidziano atrakcje: prezentacja rzeźb, stoisko promocyjne Lasów Państwowych z marką „Dobre z lasu”, stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Dukla, koncert Zespołu Sygnalistów „Echo Karpat” i koncert „Kapeli Spod Rubani”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto