W wieku 110 lat zmarła najstarsza Polka. Mieszkała na...

  W wieku 110 lat zmarła najstarsza Polka. Mieszkała na Podkarpaciu

  Józef Lonczak

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  W wieku 110 lat zmarła najstarsza Polka. Mieszkała na Podkarpaciu

  ©Małgorzata Dębosz, Jasło

  Aleksandra Dranka z Harklowej (powiat jasielski) przeżyła ponad 110 lat i była jedną z najstarszych mieszkanek Europy.
  W wieku 110 lat zmarła najstarsza Polka. Mieszkała na Podkarpaciu

  ©Małgorzata Dębosz, Jasło

  W Podkarpackim żyje się najdłużej

  W Podkarpackim żyje się najdłużej


  Według raportu GUS "Trwanie życia" z 2011 r. najdłużej w Polsce żyli mężczyźni w woj. podkarpackim - 74,1 lat, a najkrócej mieszkający na terenie woj. łódzkiego - 70,4 lat. Również panie najdłużej żyją na Podkarpaciu - średnio 82 lata. (Najkrócej w woj. łódzkim - 79,5 roku).  Aleksandra Dranka z domu Pięta urodziła się 3 października 1903 roku w Harklowej (powiat jasielski). Tu chodziła do szkoły powszechnej, później do szkoły krawieckiej w Jaśle.

  - Żywiołem mojej mamy było szycie ręczne i na maszynie. Dopiero w ostatnich latach szyła mniej, bo trzeba jej było nawlekać igły - wspominała Krystyna Dziedzic, 83-letnia córka pani Aleksandry.

  Jej mama była w Polsce tzw. superstulatką, której wiek został oficjalnie potwierdzony. - Nasza babcia Ola z pewnością 110 lat ukończyła. W przypadku innych osób nie jest to stuprocentowo pewne - tłumaczył Piotr Dziedzic, wnuk pani Aleksandry.

  Brat i mama też dożyli sędziwego wieku

  Długowieczność w rodzinie pani Aleksandry nie jest niczym nadzwyczajnym. Jej młodszy brat Teofil, któremu dopisywały dobre zdrowie i humor, zmarł w ubiegłym roku. Kilkanaście dni po swoich setnych urodzinach. Sędziwego wieku dożyła też mama pani Aleksandry, która zmarła mając 94 lata.


  Życzenia od prezydenta

  W październiku ubiegłego roku, w gronie najbliższych pani Aleksandra obchodziła 110. urodziny. Byłem mile zaskoczony jej widokiem - mimo tak sędziwego wieku, bawiła się jak należy, z uśmiechem na twarzy siedziała na krześle i przyjmowała życzenia. A tych było bez liku, nie tylko od bliższej i dalszej rodziny. Z życzeniami od zarządu województwa przyjechał wicemarszałek Bogdan Romaniuk, życzenia przesłali też premier i prezydent RP.

  Pani Aleksandra miała ośmioro rodzeństwa. Wychowała dwoje dzieci, dochowała się 3 wnuków i 4 prawnuków. Jej pogrzeb odbył się wczoraj w Harklowej.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo