Nowiny

W Wyższej Szkole Prawa i Administracji ruszyło „Laboratorium Młodego Naukowca”

To nowy projekt WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, który zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.Znalazł się

Krzysztof Łokaj

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/9] Następne

To nowy projekt WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, który zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Znalazł się w grupie 65 projektów z całej Polski (na ponad 200 zgłoszonych), które otrzymały dofinansowanie z ministerialnego programu Uniwersytetów Młodego Odkrywcy. WSPiA dostała 40 tys. zł. Wczoraj zainaugurowała „Laboratorium Młodego Naukowca” zapraszając 260 uczniów z rzeszowskich szkół podstawowych.

Prof. Czesław Kłak, dziekan - dyrektor Kolegium Prawa w WSPiA tłumaczy, że najbardziej zależy im na rozbudzaniu ciekawości dzieci, inspirowanie do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji. Chodzi też o to, by uczyć poczucia bezpieczeństwa i mówić o czyhających zagrożeniach. Wczoraj uczniowie mieli sporo atrakcji. Obejrzeli wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej.

- Przynieśliśmy sprzęt używany przez nas podczas zabezpieczania imprez masowych: ochraniacze na ręce, nogi i korpus, kask, pałki i tarcze. Dzieci mogą oglądać, dotykać, zobaczyć, ile to waży, z czego jest zrobiony, pytać o wszystko, co je interesuje - mówi sierż. szt. Tomasz Drzał z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Strażacy pokazywali ubiory do ratownictwa chemicznego, wodnego, hełmy, aparat tlenowy. Były też pokazy oddziału interwencyjnego Służby Więziennej i umiejętności Nubiry - psa służbowego wykorzystywanego do poszukiwania narkotyków i materiałów niebezpiecznych.

Uczelnia od dwóch lat prowadzi Podkarpacką Dziecięcą Akademię Prawa i Bezpieczeństwa. Raz w miesiącu odbywają się bezpłatne zajęcia dla uczniów ze szkół podstawowych z Rzeszowa.

Polecamy