Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zagrodzie pokazowej w Mucznem urodziło się pierwsze w tym roku żubrzątko. Malucha zauważyły turystki [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Marek Brański/Nadleśnictwo Stuposiany
U żubrów rozpoczął się okres wycieleń. Pierwszego w tym roki przychówku doczekano się w zagrodzie pokazowej w Mucznem, prowadzonej przez Nadleśnictwo Stuposiany.

- Żubrzyca o imieniu Muczna urodziła zdrową, silną żubrzyczkę. Jest to pierwsze cielę , które w tym roku pojawiło się w zagrodzie. Przyszło na świat 11 maja wieczorem. Tym samym stado liczy obecnie dziewięć osobników, czyli tyle, ile maksymalnie zagroda może pomieścić – mówi Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Noworodka zauważyły jako pierwsze, i niezwłocznie zaalarmowały o tym fakcie pracowników nadleśnictwa, turystki zwiedzające zagrodę pokazową. Jak poinformowało Nadleśnictwo Stuposiany na swoim profilu na FB - będą miały przywilej nadania nadania imienia żubrzycy

Będzie to imię zaczynające się od „Pu”, jako że osobniki urodzone w hodowlach zamkniętych wpisywane są do księgi rodowodowej z imionami zaczynającymi się od tych właśnie liter.

Zagroda w Mucznem istnieje od maja 2012 roku, położona jest przy trasie Stuposiany-Muczne, nad potokiem Czerwonym, w uroczysku Krutyjówka i jest jedną z najpopularniejszych bieszczadzkich atrakcji. Czynna jest od świtu do zmroku. Jej zwiedzanie jest bezpłatne.

Ciąża u żubrów trwa przeciętnie 265 dni, dorosła krowa rodzi zazwyczaj jedno cielę co drugi rok, bliźnięta zdarzają się sporadycznie.

Jak informuje Edward Marszałek - młode żubry w stanie dzikim rodzą się najczęściej od maja do lipca, ale zdarzają się także porody w pozostałych miesiącach nawet z początkiem zimy.

- Cielęta takie mają jednak znacznie mniejsze szanse przeżycia – tłumaczy.

Bieszczadzka populacja żubrów liczy obecnie około 700 osobników i wciąż rośnie, gdyż co roku przychodzi tu na świat ponad 100 młodych.

- Ten sukces ma jednak różne oblicza. Żubry coraz częściej wchodzą w szkodę w uprawach rolnych i leśnych, jednocześnie trapią je choroby zakaźne, łatwo roznoszące się w mocno zagęszczonej populacji – mówi rzecznik krośnieńskiej RDLP.


od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24