MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół w Wysokiej rozpylono gaz pieprzowy. 3 osoby trafiły do szpitala

Łukasz Solski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
9 września o godzinie 13:48 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie wpłynęło zgłoszenie dotyczące wybuchu gazu pieprzowego w Zespole Szkół w Wysokiej. Zdarzenie to spowodowało obrażenia u sześciu uczennic, które natychmiast otrzymały pomoc.

Zgłoszenie i reakcja służb

Po otrzymaniu zgłoszenia o incydencie, na miejsce zostały natychmiast zadysponowane dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Łańcucie oraz jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy przystąpili do zabezpieczenia terenu.

- Wstępne ustalenia wykazały, że doszło do rozpylenia gazu pieprzowego przez jednego z uczniów w łazience na pierwszym piętrze szkoły. Gaz błyskawicznie rozprzestrzenił się na korytarz, co spowodowało podrażnienie u dziewięciu uczennic - informują strażacy PSP z Łańcuta.

Ewakuacja i działania ratowników

Personel szkoły natychmiast podjął działania, ewakuując poszkodowane dziewczęta na zewnątrz budynku. W tym samym czasie ratownicy, wyposażeni w aparaty powietrzne, przy pomocy specjalistycznych mierników przystąpili do sprawdzenia pomieszczeń, w których doszło do rozpylenia substancji. Zarówno łazienka, jak i korytarz na pierwszym piętrze zostały dokładnie przebadane. Na szczęście nie stwierdzono dalszego zagrożenia.

Opieka medyczna i dalsze działania

Dwa zespoły ratownictwa medycznego natychmiast udzieliły pomocy uczniom. Troje dzieci zostało zabrane do szpitala na szczegółowe badania, natomiast pozostałe sześć uczennic pozostało pod opieką wychowawców na miejscu. Opiekunowie stopniowo odbierali swoje dzieci, które nie wymagały hospitalizacji.

Na miejscu obecni byli także policjanci.

Czym grozi gaz pieprzowy?

  • Oprócz podrażnienia płuc, nosa i oczu, istnieje nawet ryzyko paraliżu, a w skrajnych przypadkach śmierci.

  • W przypadku zastosowania w bardzo bliskiej odległości od oczu, spray pieprzowy może prowadzić do uszkodzenia nerwów lub erozji rogówki, a duże ilości gazu łzawiącego mogą poparzyć skórę.

Jaka kara grozi za użycie gazu pieprzowego?

Zgodnie z art. 156 § 1 Kodeksu Karnego, osoba, która bez uprawnienia używa takiego środka w celu spowodowania bezładu lub zagrożenia życia lub zdrowia innych osób, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24