Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym myśli o zmianie pracy

Maciej Mituła
Maciej Mituła
W Polsce nadal utrwalany jest schemat pracownika wiernego swojej firmie. Jest to powielany relikt czasów PRL-u, który oznaczał pracę przez całe życie w jednej instytucji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wtedy nie dochodziło do masowych zwolnień a firmy były wypłacalne i nie zalegały z pensjami.

Wiele firm słusznie uważa, że długoletni pracownik jest lojalny, rzetelny i godny zaufania. Z kolei długa lista pracodawców w CV może odstraszać potencjalnych szefów przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu. Tymczasem, rzeczywistość wciąż ulega zmianom, tak samo stosunek do zmiany pracy.

Warto przeczytać:

Jedną z wielu zachodnich tendencji jest zmiana pracy co 4-5 lat. W ten sposób pracownik zyskuje nowe doświadczenie, może liczyć na rozwój oraz ma szansę na zmianę branży. Badania dowodzą, że już niedługo statystyczny pracownik co kilka lat będzie zmieniał pracę oraz branżę. Powodem tego jest specyfika rynku pracy, który coraz częściej wymaga pogłębiana wiedzy, kwalifikacji i umiejętności.

Zalety i wady częstej zmiany pracy

Osoby, które rekrutują przyszłych pracowników bardzo często popadają w skrajności. Z jednej strony wieloletni staż pracy w jednym miejscu może być zaletą, ale również wadą, ponieważ wskazuje na brak motywacji i chęci samorozwoju.

Z drugiej zaś osoby często zmieniające prace mogą wydawać się nieprofesjonalne, niekompetentne a zatrudnienie ich będzie stratą dla firmy. Wiąże się to bowiem z czasem, który jest konieczny, aby znaleźć pracownika i przeszkolić go.

Po czterdziestce, to my jesteśmy tymi starszymi i mądrzejszymi. A jednak, nasz zawodowy rozwój hamuje szereg nieporozumień i lęków. Jak sobie z nimi radzić?

Kariera po czterdziestce. 9 mitów, które powstrzymują pracow...

Należy jednak wziąć pod uwagę, że młoda osoba ma prawo poszukiwać swojej zawodowej drogi. Jest to czas kiedy może pozwolić sobie na błędy i znaleźć swoją wymarzoną pracę. Inaczej są oceniani starsi pracownicy z długoletnim stażem pracy, ponieważ uważa się, że powinni mieć bardziej sprecyzowane oczekiwania zawodowe.

Powody zmiany pracy

Powodów dlaczego decydujemy się na zmianę pracy jest bardzo dużo. Do najczęściej wymienianych należy m.in. niskie wynagrodzenie. Nasze oczekiwania wciąż rosną, więc jeżeli można otrzymywać wyższe wynagrodzenie za tę samą pracę niewielu waha się ja zmienić. Innym powodem mogą być niewielkie szansę na rozwój. Firma, która nie pozwala na rozwój oraz na zdobywanie kolejnych szczebli kariery może stać się nieatrakcyjnym miejscem pracy.

Kolejną wymienianą przyczyną jest zła atmosfera w pracy. Konflikty z innymi współpracownikami i nieporozumienia z przełożonymi z pewnością nie zwiększają zaangażowania i nie motywują do działania. Czasami naprawa stosunków w miejscu pracy nie jest możliwa, więc nowe wyzwanie zawodowe może pomóc przywrócić satysfakcję z pracy, optymizm i motywację.

Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.

5 błędów, przez które nasza kariera może wyhamować. Jakie są...

Niezadowolenie z dotychczasowej pracy może być również spowodowane niekorzystnymi warunkami. Wpływają na nie dojazd do pracy czy zmniejszające się standardy pracy. Stres także wpływa na nieefektywną i niemotywującą pracę. Brak kompetencji innych pracowników i nadmiar obowiązków nie sprzyjają pracy.

Lekarstwo na wypalenie

Bardo ważnym powodem, dla którego duża liczba osób rezygnuje z pracy, to wypalenie zawodowe. Dotyka ono osób, które praca nie satysfakcjonuje, jest powodem stresów oraz kłopotów ze zdrowiem. Jeżeli codzienny powrót do pracy jest motywowany jedynie pewnym zarobkiem, warto zastanowić się nad zmianą miejsca zatrudnienia.

Lekarstwem na brak chęci do pracy może być wypoczynek. W wielu przypadkach pomocna okazuje się zmiana pracy, otoczenia i rozpoczęcia od nowa. Złe traktowanie w pracy czy mobbing również skłaniają do poszukiwań innego zajęcia.

Warto przeczytać:

Zmiana pracy jest niełatwą decyzją i wielu nie jest w stanie ją podjąć. Wzrastające bezrobocie, utrata pozycji społecznej oraz comiesięcznego dochodu z pewnością nie zachęcają do pozostawienia dotychczasowego miejsca pracy.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zmianę pracy warto poszukać informacji o rynku pracy, ale również o branżach, którymi jesteśmy zainteresowani. Dostępne oferty z wymarzonymi stanowiskami również powinny być dla nas cennymi wskazówkami. Z nich dowiemy się jakie oczekiwania mają pracodawcy oraz jakie wymagane są kwalifikacje czy umiejętności. Wiadomości o rynku pracy i trendach w zatrudnieniu przygotują nas do przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym myśli o zmianie pracy - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24