MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe są już dostępne - można maksymalnie zawiesić 8 rat kredytu. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Posłowie PiS Teresa Pamuła i Tadeusz Chrzan podczas piątkowego briefingu prasowego w Rzeszowie nt. wakacji kredytowych.
Posłowie PiS Teresa Pamuła i Tadeusz Chrzan podczas piątkowego briefingu prasowego w Rzeszowie nt. wakacji kredytowych. Fot. Mariusz Guzek
Od piątku 29 lipca 2022 r. można składać wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe wielu kredytobiorcom złagodzą trudny okres w związku z szybkim wzrostem wysokości rat i kłopotem z ich bieżącą spłatą.

- Można składać wnioski o zawieszenie rat kredytu. Warunki są tylko takie, że wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych polskich w celu kupna mieszkania lub budowy domu tylko na własne potrzeby - tłumaczyła poseł Teresa Pamuła podczas piątkowego briefingu prasowego w Rzeszowie.

Inflację wywołała pandemia i atak Rosji na Ukrainę

- Wakacje kredytowe mają złagodzić szybki wzrost wysokości rat, co jest wynikiem rosnącej inflacji. Jednak czynniki inflacjotwórcze są poza naszym krajem. Rośnie ona w całej Unii Europejskiej i na świecie. Jest ona wynikiem m.in. kryzysu popademicznego oraz napaści Rosji na Ukrainę i rosyjskimi manipulacjami z dostawami gazu i jego cenami. Jednak polski rząd z tą inflacją walczy na różne sposoby, w tym stara się ulżyć osobom spłacających kredyty hipoteczne - wyjaśniał poseł Tadeusz Chrzan.

Według najnowszych danych GUS, inflacja w Polsce jest na wysokim poziomie, ale wyhamowała.

- Warto dodać, że inflacja w lipcu wynosiła 15,5 proc., czyli tempo wzrostu cen było takie samo jak w czerwcu. Natomiast czerwcowy wzrost inflacji bazowej był niższy niż w maju. Część ekonomistów mówi, że jesteśmy na szczycie inflacji i nie powinna już ona w tym roku rosnąć, a spadać zacznie w pierwszym kwartale 2023 r. Mamy nadzieję, że będzie się to wiązać ze wzrostem gospodarczym - dodał poseł Chrzan.

Wakacje po 4 miesiące, w tym i przyszłym roku

Zgodnie z obowiązującą od piątku ustawą, z zawieszenia spłaty raty można skorzystać przez maksymalnie 8 miesięcy. Po 4 miesiące w tym i 2023 roku. W bieżącym kwartale (III kw. 2022) można zawiesić spłatę dwóch rat; sierpniowej i wrześniowej. Podobnie w ostatnim kwartale tego roku, czyli od 1 października do 31 grudnia można także odroczyć spłatę dwóch rat. A w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów.

Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o taką liczbę miesięcy, z ilu skorzystało się z tych wakacji kredytowych.

Jak zawiesić spłaty kredytu hipotecznego

Wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć w swoim banku, w którym spłacamy kredyt hipoteczny. Okazuje się, że wystąpienie z wnioskiem o wakacje kredytowe jest stosunkowo proste. Wystarczy złożyć go pisemnie w banku albo mailowo lub przez bankowość elektroniczną

- Aby uzyskać zawieszenie spłat, trzeba złożyć wniosek do banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Ten wniosek można złożyć osobiście w banku w formie pisemnej. Wygodniej i szybciej można to zrobić mailowo lub za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej - wyliczała poseł Teresa Pamuła.

Warto zachować potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku w oddziale banku. Dodajmy, że przyznanie takich wakacji nie wiąże się z dodatkową prowizją.

- W okresie zawieszenia spłaty rat w ramach wakacji kredytowych bank nie nalicza żadnych dodatkowych odsetek. Może być tylko naliczone tylko niewielkie ubezpieczenie - zapewniał poseł Tadeusz Chrzan.

Natomiast te raty są przenoszone na koniec okresu spłaty kredytu i mogą mieć nieco inną wysokość niż dziś, bo wtedy będzie nieco inne oprocentowanie.

Do skorzystania z wakacji kredytowych zachęcał prezes Rady Ministrów.

- Dzisiaj wchodzą w życie regulacje, które w sposób zasadniczy umożliwiają lepsze, łatwiejsze przejście przez te trudne czasy dla wszystkich, którzy wzięli kredyty hipoteczne - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24