Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą o miliony z UE na poszerzenie alei Sikorskiego w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
Al. Sikorskiego w Rzeszowie.
Al. Sikorskiego w Rzeszowie. Archiwum
W marcu miasto chce zacząć kolejny etap rozbudowy alei Sikorskiego. Prace mają potrwać do jesieni.

Po włączeniu do miasta osiedla Biała aleja Sikorskiego biegnie od skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy do granicy miasta z gminą Tyczyn i jest jedną z najdłuższych ulic w mieście. W pierwszym etapie dzięki dotacji z Unii Europejskiej drogowcy poszerzyli i zmodernizowali fragment między katedrą a skrzyżowaniem z ul. Robotniczą i Strażacką. Na pozostałym odcinku jezdnia jest wąska i niebezpieczna. W tym roku ma się to zmienić.

- Chcemy poszerzyć aleję do czterech pasów ruchu na całym pozostałym odcinku. Ma to być szeroka dwujezdniowa aleja z chodnikami i drogami dla rowerów. Zamontujemy także nowe, estetyczne oświetlenie - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Pierwotnie miasto chciało poszerzyć od razu cały pozostały odcinek, ale ostatecznie zdecydowano o podzieleniu prac na dwa etapy. W pierwszym przebudowa obejmie część między ul. Robotniczą i Malowniczą. - W piątek złożyliśmy u marszałka wniosek o dofinansowanie tych prac pieniędzmi unijnymi. Jeśli je dostaniemy, Modernizację trzeba będzie zakończyć do listopada. dlatego poleciłem już ogłosić przetarg na wykonanie tych robót, bo termin jest naprawdę krótki - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

- Dokumentacja drogi jest już gotowa, mamy wszelkie pozwolenia na rozpoczęcie prac. Jeśli przetarg uda się szybko rozstrzygnąć, terminu powinniśmy spokojnie dotrzymać - mówią urzędnicy.

Z kosztorysów wynika, że poszerzenie drogi na ok. kilometrowym odcinku będzie kosztować maksymalnie 14 mln zł. Wniosek o dotację opiewa na 10 mln zł.

Ostatni etap prac zaplanowany jest na przyszły rok. Wówczas aleja zostanie poszerzona na odcinku o długości ok. 2 kilometrów między ul. Malowniczą a granicą Rzeszowa i gminy Tyczyn. Urzędnicy także chcą zdobyć na ten cel dotację z Unii Europejskiej. O pieniądze będą walczyć jednak w puli przyznanej na nowe rozdanie na lata 2014-2020.

- Ta inwestycja także jest już wpisana do budżetu Rzeszowa i pracujemy nad jej przygotowaniem. W tej chwili na wniosek mieszkańców zmieniamy lokalizację przystanków autobusowych. Jeśli uda się zdobyć na ten cel dotację, prace rozpoczniemy zaraz po zakończeniu II etapu - mówi Maciej Chłodnicki.

Przebudowa al. Sikorskiego z pewnością będzie sporym utrudnieniem dla kierowców. Zamykając jeden pas ruchu drogowcy zmuszą kierowców do korzystania z równoległych ulic przecinających osiedla Biała i Drabinianka, które już dzisiaj w godzinach szczytu są zakorkowane.

- Niestety innego wyjścia nie ma, aby później jeździło się lepiej, przez chwilę kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość - słyszymy w urzędzie miasta.

Projekt poszerzenia al. Sikorskiego jest częścią większego planu rozbudowy dróg w tej części miasta. Najpoważniejszym zadaniem, do którego zmierzają władze miasta będzie budowa połączenia al. Sikorskiego z ul. Podkarpacką mostem na Wisłoku. Takie rozwiązanie pozwoli stworzyć alternatywną drogę dla al. Powstańców Warszawy, która w godzinach szczytu coraz częściej jest zakorkowana. W tym roku zacznie się także budowa dojazdu z ul. Podkarpackiej do węzła S19 w Kielanówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24