Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą z rakiem. Zakład Radioterapii w Tarnobrzegu nieprzerwanie przyjmuje pacjentów (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Zakład Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu
Zakład Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu Wioletta Wojtkowiak
Szpital wojewódzki w Tarnobrzegu oferuje kompleksowe leczenie w zakresie chorób nowotworowych. Stało się tak dzięki otwarciu trzeciego na Podkarpaciu Zakładu Radioterapii. Na naświetlanie czeka się tu najkrócej w Polsce. Pandemia koronawirusa nie zamknęła drzwi ośrodka. - Nieprzerwanie przyjmujemy pacjentów, zachęcamy do kontaktu – mówi kierownik zakładu doktor Jan Gawełko.

Na Podkarpaciu rocznie 9 tysięcy osób dowiaduje się o chorobie nowotworowej. Nawet 70 procent z nich wymaga leczenia radioterapią. I chociaż po otwarciu tarnobrzeskiego zakładu północne Podkarpacie przestało być tak zwaną białą plamą na mapie leczenia onkologicznego, to jednak wciąż dużo pacjentów nie wie, że w Tarnobrzegu czeka na nich najnowocześniejszy sprzęt oraz doświadczona kadra lekarzy, fizyków i techników.

Otwarcie zakładu w lutym 2020 roku zbiegło się z bowiem z wybuchem pandemii koronawirusa, która utrudniła wykrywanie i leczenie nowotworów. Ponadto tarnobrzeski ośrodek nie był tak znany jak inne placówki działające od lat. Gdyby nie to liczba pacjentów onkologicznych byłaby z pewnością wyższa niż ponad 250, których w ciągu roku przyjęto na terapię.

Biorąc pod uwagę, że w latach minionych ośrodki w Rzeszowie i Brzozowie naświetlały 3 tysiące pacjentów, jest duży margines chorych, którzy powinni być leczeni napromienianiem i w tej części Podkarpacia Tarnobrzeg wypełni tę lukę. Liczę, że w ciągu roku liczba pacjentów podwoi, a może potroi się, dzięki temu, że lekarze będą kierować ich do naszego ośrodka

– mówi doktor nauk medycznych Jan Gawełko, kierownik Zakładu Radioterapii Wojewódzkiego Szpitala imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, specjalista ginekolog-położnik i specjalista radioterapii onkologicznej.

Radioterapia to obok chirurgii i chemioterapii jedna z podstawowych metod leczenia onkologicznego. Polega na napromienianiu guza nowotworowego lub obszaru, z którego został usunięty wiązką promieniowania jonizującego. W tarnobrzeskim zakładzie leczy się chorych z rozpoznaniem nowotworów regionu głowy i szyi, przewodu pokarmowego, piersi, płuca, gruczołu krokowego, narządów płciowych kobiet, układu moczowo-płciowego, skóry, mięsaków, czerniaków.

Co ważne, czas oczekiwania na leczenie jest wyjątkowo krótki. W Tarnobrzegu, co podkreśla zastępca dyrektora zakładu doktor Marcin Sawicki, od przyjęcia chorego w poradni onkologicznej do pierwszego naświetlania upływa tydzień.

W walce z rakiem kluczowy jest czas, ale nie tylko szybkość podjęcia terapii chwalą pacjenci tarnobrzeskiego ośrodka. Dzięki otwarciu zakładu na północy Podkarpacia zmniejszyła się odległość, jaką musieli pokonywać w poszukiwaniu ratunku. Marek Lis z Tarnobrzega jest bardzo zadowolony, że nie musi jeździć do miast jak Kraków, Lublin, czy Rzeszów. Zakład oferuje leczenie dzienne, co oznacza, że nie trzeba leżeć w szpitalnym łóżku. Na naświetlanie pacjent jest umawiany na konkretną godzinę, a po zabiegu może wrócić do domu.

Każdego będę namawiał do korzystania z leczenia w Tarnobrzegu. Takich ośrodków brakuje w naszym kraju, jest tu infrastruktura na światowym poziomie, zaś z tak fachowym podejściem personelu, który wspiera nas, także psychicznie, nie spotkałem się chyba nigdzie. Jestem miło zaskoczony

- mówi tarnobrzeżanin.

Na terenie placówki działa poradnia radioterapii oraz punkt pobrań badań. Zakład radioterapii posiada dwa akceleratory Vital Beam firmy Varian, które umożliwiają napromienianie wiązkami fotonowymi i elektronowymi oraz realizację większości stosowanych obecnie technik napromieniania.

Tomografię służącą jako podstawę planowania leczenia wykonuje się 64 rzędowym tomografem komputerowym firmy Siemens. W pomieszczeniu modelarni możliwe jest wykonanie osłon i unieruchomień indywidualnych. Planowanie leczenia odbywa się w Pracowni Fizyki Medycznej przy użyciu systemu planowania leczenia Eclipse 15.6. Proces leczenia jest weryfikowany za pomocą dozymetrii portalowej i in vivo.

Zakład Radioterapii w Tarnobrzegu to jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie. Powstał w ramach projektu pod nazwą „Poprawa dostępności do leczenia onkologicznego mieszkańców województwa podkarpackiego – rozwój Centrum Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu”, którego całkowita wartość wyniosła ponad 50 milionów złotych.

Inwestycję zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Była współfinansowana z budżetu województwa, budżetu państwa i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Walczą z rakiem. Zakład Radioterapii w Tarnobrzegu nieprzerwanie przyjmuje pacjentów (ZDJĘCIA) - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24