Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walentynki, miłość, wszędzie razem, ale... pieniądze to już nie zawsze wspólna sprawa [BADANIE]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Krajowy Rejestr Długów - Biuro Informacji Gospodarczej zbadał, jaka rolę odgrywają pieniądze w związku kobiety i mężczyzny.
Krajowy Rejestr Długów - Biuro Informacji Gospodarczej zbadał, jaka rolę odgrywają pieniądze w związku kobiety i mężczyzny. Pixabay
Osoby, które znalazły swoją drugą połowę, oprócz uczucia często dzielą także finanse. Wspólne życie nie zawsze oznacza jednak wspólny portfel - twierdzi Krajowy Rejestr Długów - Biuro Informacji Gospodarczej, który przeprowadził badania dotyczące finansowej strony związków.

51 proc. Polaków będących w związku uważa, że osobiste wydatki każdy partner powinien pokrywać z własnej kieszeni - tak wynika z badania „Finanse w parze” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Sondaż KRD BIG został przeprowadzony przez IMAS International w styczniu i lutym 2021 r. Miał zbadać podejście Polaków do zarządzania finansami w związkach.

Badanie pokazało on, że kobiety są bardziej terminowe w pilnowaniu spłat zobowiązań, jednak mężczyźni chętniej biorą na siebie większe wydatki. Ponadto, że o ile domowymi kosztami partnerzy dzielą się raczej po równo, o tyle nie ma wśród nich zgodności co do tego, kto powinien pokrywać bardziej osobiste wydatki.

- W polskim społeczeństwie można spotkać odmienne podejście par do korzystania ze wspólnych pieniędzy. Nieco ponad połowa (51 proc.) uważa, że każdy partner powinien pokrywać z własnej kieszeni osobiste wydatki, na przykład na ubrania czy wizyty u fryzjera. Odmiennego zdania jest podobna grupa osób (49 proc.). Co więcej, w tych wskazaniach płeć nie grała roli, gdyż podobnie oceniały to i kobiety, i mężczyźni. Widać więc, że korzystanie ze wspólnego portfela jest indywidualną decyzją w każdym związku – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Kobiety i mężczyźni w podobnym stopniu przeznaczają pożyczki na remont, wyposażenie domu, zakup mieszkania czy regulowanie stałych rachunków, np. za telefon. Natomiast mężczyźni częściej niż kobiety finansują w ten sposób wydatki na samochód czy sprzęt IT. Kobiety pożyczają za to częściej na spłatę długów.

Niezależnie od płci zdecydowana większość respondentów uważa, że zadłużanie się w dzisiejszych czasach to zwyczajna sprawa, ale jednocześnie dziewięć na dziesięć osób jest zdania, że należy unikać zaciągania kredytów lub pożyczek, o ile nie jest to absolutnie konieczne. Nieco więcej kobiet (68 proc.) niż mężczyzn (61 proc.) twierdzi, że bycie osobą nadmiernie zadłużoną jest powodem do wstydu.

Krajowy Rejestr Długów - Biuro Informacji Gospodarczej zbadał, jaka rolę odgrywają pieniądze w związku kobiety i mężczyzny.

Walentynki, miłość, wszędzie razem, ale... pieniądze to już ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24