NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Walka o radio w Mielcu rozpoczęta

  Walka o radio w Mielcu rozpoczęta

  Joanna Tarnowska-Leyko

  Nowiny

  Nowiny

  Radio Wnet i RDN Małopolska oficjalnie potwierdzają – Będziemy walczyć o częstotliwość. Chcemy robić radio dla Mielca

  Radio Wnet i RDN Małopolska oficjalnie potwierdzają – Będziemy walczyć o częstotliwość. Chcemy robić radio dla Mielca ©Joanna Tarnowska-Leyko

  Jest szansa, że po 4 latach przerwy mielczanie będą mieli swoje radio. Ogłoszony nie tak dawno przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkurs cieszy się dość dużym zainteresowaniem.
  Radio Wnet i RDN Małopolska oficjalnie potwierdzają – Będziemy walczyć o częstotliwość. Chcemy robić radio dla Mielca

  Radio Wnet i RDN Małopolska oficjalnie potwierdzają – Będziemy walczyć o częstotliwość. Chcemy robić radio dla Mielca ©Joanna Tarnowska-Leyko

  Oficjalnie na razie tylko dwóch uczestników konkursu oficjalnie potwierdziło, że stara się o częstotliwość w Mielcu. Są to radia Wnet i RDN Małopolska, ale nieoficjalnie wiadomo, że chętnych jest dużo więcej.

  Radio spółdzielcze kontra diecezjalne

  Radio Wnet to projekt znanego dziennikarza Krzysztofa Skowrońskiego (Radio Zet, Trójka), który jest także prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. O tym, że zamierza uruchomić w Mielcu radio mówił już w wywiadzie dla Uważam Rze. Kilka dni temu w Mielcu oficjalnie potwierdził swoje plany.

  - Chcemy stworzyć media prawdziwie publiczne, w których miejsce będzie dla każdego. Liczymy, że uda nam się to w Mielcu i w kilku innych miastach, w których również zgłosiliśmy się do konkursów - powiedział Skowroński.

  Radio Wnet jest słyszalne na razie w Warszawie i okolicach oraz w internecie. Współpracują z nim m.in. Grzegorz Wasowski, Wojciech Cejrowski i Jerzy Jachowicz. Nowością ma być spółdzielcza forma rozgłośni.

  Swój start w konkursie potwierdziło także diecezjalne radio RDN Małopolska. Jest to najpopularniejsza stacja wśród diecezjalnych rozgłośni w Polsce.

  - W tamtym roku uruchomiliśmy naszą drugą stację w Nowym Sączu - mówił ks. Jacek Miszczak, dyrektor rozgłośni.

  RDN nadaje w Sączu osobny program przez 12 godzin od 6 do 18 czyli w czasie największej słuchalności. Dopiero wieczorem emituje wspólne treści z Tarnowa.

  - Nasze radio cieszy się dużą popularnością w Sączu, liczymy że podobne uda nam się stworzyć w Mielcu, gdzie już jesteśmy słyszalni i prezentujemy sporo informacji z tego miasta - dodał ks. Miszczak.

  Kto jeszcze?

  Oficjalnie na razie tylko te dwie stacje potwierdziły plany powstania mieleckiego radia. Wg nieoficjalnych informacji o częstotliwość w Mielcu starają się również tarnobrzeskie radio Leliwa oraz radio Eska. Mówi się też o prywatnym przedsiębiorcy spoza Mielca, który chce stworzyć rozgłośnię.

  Konkurs ogłoszono na zwolnioną w styczniu 2008 przez radio Puls FM częstotliwość 102,4 MHz. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji czeka na oferty do 6 lutego. Później na podjęcie decyzji urzędnicy mają 3 miesiące.

  Do trzech razy sztuka

  Będzie to już trzecia próba uruchomienia radia w Mielcu. Poprzednie kończyły się fiaskiem. W latach 90. w Mielcu grało radio Hit FM. Powstało w czasach rozwoju lokalnych mediów po transformacji politycznej. Cieszyło się dużą popularnością, ale piętrzące się problemy ekonomiczne i zmiany właścicielskie spowodowały upadek rozgłośni.

  W 2001 roku emisję rozpoczęło radio Puls FM. Stacja startowała w atmosferze skandalu, gdy jeden z ogólnopolskich dzienników ujawnił związek rozgłośni z Józefem G., ówczesnym podejrzanym w tzw. aferze mieleckiej. Radio przyjęło się jednak w Mielcu i wypełniło lukę po Hit FM. Znów problemy ekonomiczne wzięły górę i stacja w styczniu 2008 roku przestała nadawać. KRRiTV nie przedłużyła stacji koncesji. Od tego czasu na 102,4 w Mielcu nastała cisza. Miejmy nadzieję, że nie na długo.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo