Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o radio w Mielcu rozpoczęta

Joanna Tarnowska-Leyko
Radio Wnet i RDN Małopolska oficjalnie potwierdzają – Będziemy walczyć o częstotliwość. Chcemy robić radio dla Mielca
Radio Wnet i RDN Małopolska oficjalnie potwierdzają – Będziemy walczyć o częstotliwość. Chcemy robić radio dla Mielca Joanna Tarnowska-Leyko
Jest szansa, że po 4 latach przerwy mielczanie będą mieli swoje radio. Ogłoszony nie tak dawno przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkurs cieszy się dość dużym zainteresowaniem.

Oficjalnie na razie tylko dwóch uczestników konkursu oficjalnie potwierdziło, że stara się o częstotliwość w Mielcu. Są to radia Wnet i RDN Małopolska, ale nieoficjalnie wiadomo, że chętnych jest dużo więcej.

Radio spółdzielcze kontra diecezjalne

Radio Wnet to projekt znanego dziennikarza Krzysztofa Skowrońskiego (Radio Zet, Trójka), który jest także prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. O tym, że zamierza uruchomić w Mielcu radio mówił już w wywiadzie dla Uważam Rze. Kilka dni temu w Mielcu oficjalnie potwierdził swoje plany.

- Chcemy stworzyć media prawdziwie publiczne, w których miejsce będzie dla każdego. Liczymy, że uda nam się to w Mielcu i w kilku innych miastach, w których również zgłosiliśmy się do konkursów - powiedział Skowroński.

Radio Wnet jest słyszalne na razie w Warszawie i okolicach oraz w internecie. Współpracują z nim m.in. Grzegorz Wasowski, Wojciech Cejrowski i Jerzy Jachowicz. Nowością ma być spółdzielcza forma rozgłośni.

Swój start w konkursie potwierdziło także diecezjalne radio RDN Małopolska. Jest to najpopularniejsza stacja wśród diecezjalnych rozgłośni w Polsce.

- W tamtym roku uruchomiliśmy naszą drugą stację w Nowym Sączu - mówił ks. Jacek Miszczak, dyrektor rozgłośni.

RDN nadaje w Sączu osobny program przez 12 godzin od 6 do 18 czyli w czasie największej słuchalności. Dopiero wieczorem emituje wspólne treści z Tarnowa.

- Nasze radio cieszy się dużą popularnością w Sączu, liczymy że podobne uda nam się stworzyć w Mielcu, gdzie już jesteśmy słyszalni i prezentujemy sporo informacji z tego miasta - dodał ks. Miszczak.

Kto jeszcze?

Oficjalnie na razie tylko te dwie stacje potwierdziły plany powstania mieleckiego radia. Wg nieoficjalnych informacji o częstotliwość w Mielcu starają się również tarnobrzeskie radio Leliwa oraz radio Eska. Mówi się też o prywatnym przedsiębiorcy spoza Mielca, który chce stworzyć rozgłośnię.

Konkurs ogłoszono na zwolnioną w styczniu 2008 przez radio Puls FM częstotliwość 102,4 MHz. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji czeka na oferty do 6 lutego. Później na podjęcie decyzji urzędnicy mają 3 miesiące.

Do trzech razy sztuka

Będzie to już trzecia próba uruchomienia radia w Mielcu. Poprzednie kończyły się fiaskiem. W latach 90. w Mielcu grało radio Hit FM. Powstało w czasach rozwoju lokalnych mediów po transformacji politycznej. Cieszyło się dużą popularnością, ale piętrzące się problemy ekonomiczne i zmiany właścicielskie spowodowały upadek rozgłośni.

W 2001 roku emisję rozpoczęło radio Puls FM. Stacja startowała w atmosferze skandalu, gdy jeden z ogólnopolskich dzienników ujawnił związek rozgłośni z Józefem G., ówczesnym podejrzanym w tzw. aferze mieleckiej. Radio przyjęło się jednak w Mielcu i wypełniło lukę po Hit FM. Znów problemy ekonomiczne wzięły górę i stacja w styczniu 2008 roku przestała nadawać. KRRiTV nie przedłużyła stacji koncesji. Od tego czasu na 102,4 w Mielcu nastała cisza. Miejmy nadzieję, że nie na długo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24