MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2023. Szykują się podwyżki dla emerytów od przyszłego roku. Ile wyniosą?

Mikołaj Wójtowicz
Emeryci w 2023 roku otrzymają wyższe emerytury, niż wynosiły ich świadczenia emerytalne w 2022 r. Od czego to zależy i jakie pieniądze w przyszłym roku otrzymają seniorzy?
Emeryci w 2023 roku otrzymają wyższe emerytury, niż wynosiły ich świadczenia emerytalne w 2022 r. Od czego to zależy i jakie pieniądze w przyszłym roku otrzymają seniorzy? 123rf
Emeryci w 2023 roku otrzymają wyższe świadczenia emerytalne niż w 2022 r. Od czego to zależy i jakie pieniądze w przyszłym roku otrzymają seniorzy? Będzie to efekt m.in. poziomu inflacji, jednak już teraz możemy wstępnie obliczyć kwoty nowych świadczeń emerytalnych. Jaka będzie ich wysokość?

Od czego zależy wskaźnik waloryzacji emerytur?

Wskaźnik waloryzacji emerytur jest zależny od dwóch czynników. Są to:

  • inflacja w gospodarstwach emeryckich,
  • realnego wzrostu płac.

Pierwszym z czynników jest jest wzrost cen towarów, a drugi z nich dotyczy podwyżek, jakie otrzymują pracownicy.

Ma to spowodować, że wraz ze wzrostem cen w sklepach emerytom wzrasta również ich świadczenie, które co miesiąc otrzymują. Rząd prognozuje inflację w projekcie budżetu państwa na 2023 rok na poziomie 9,8 proc. Wzrost wynagrodzeń miałby wynieść 9,6 proc. Jak podaje "Fakt", oznaczałoby, że emeryci otrzymają o 11,72 proc. więcej, niż w 2022 r.

Jak zapewniał rząd po wstępnym przyjęciu projektu, w budżecie zapewnione zostały środki na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 113,8 proc.

Inflacja 2023. Jak drożyzna wpłynie na podwyżki dla emerytów?

Jak wynika z Założeń Polityki Pieniężnej na rok 2023 przyjętych przez Radę Polityki Pieniężnej i opublikowanych 26 września - w drugiej połowie 2022 r. inflacja pozostanie na podobnie wysokim poziomie, jak obecnie ma to miejsce. Natomiast na 2023 r. prognozowane jest obniżenie poziomu inflacji i będzie następować to stopniowo. 28 września Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na rok 2023. Właśnie stąd znamy prognozy o inflacji i o tym, ile będą mogły wynieść emerycie podwyżki.

Jak wyliczył „Fakt”, osoba otrzymująca obecnie emeryturę na poziomie 6000 zł, w przyszłym roku zyska dodatkowe 703 zł. Natomiast emeryt, który dostaje miesięcznie 5000 zł – uzyska dodatkowe 586 zł.

Te kwoty będą maleć. Im dana osoba otrzymuje niższe świadczenie – tym mniej dostanie dodatkowych pieniędzy.

Osoba o miesięcznej emeryturze 4000 zł po waloryzacji będzie mogła otrzymać łącznie 4469 zł, a taka, która otrzymuje 3000 zł - jedynie 3352 zł.

Najmniej zyskają osoby, które otrzymują tzw. minimalna emeryturę. Obecnie jest to 1338,44 zł. Po przyszłorocznej waloryzacji będzie wynosić 1495 zł. To o 157 zł więcej niż w 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Waloryzacja emerytur 2023. Szykują się podwyżki dla emerytów od przyszłego roku. Ile wyniosą? - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24