"Warto być Polakiem". Debata w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim połączona z prezentacją banknotu i monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego

OPRAC.: PUW/red
Udostępnij:
„Warto być Polakiem” to myśl przewodnia spotkania zorganizowanego we wtorek z inicjatywy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart oraz dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzego Guniewskiego.

Dzisiejsza uroczystość, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie była okazją do prezentacji banknotu i monety kolekcjonerskiej „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”, a także do rozmowy z osobami reprezentującymi różne zawody i wyróżniającymi się działalnością społeczną. W debacie uczestniczyli również uczniowie podkarpackich szkół.

– Są dziś wśród nas osoby, których życie, działalność, aktywność zawodowa i społeczna wywiera ogromny wpływ nie tylko na region, ale też jest istotna dla naszego kraju. „Warto być Polakiem” – te słowa wypełnią za chwilę swoją treścią wyjątkowi mieszkańcy Podkarpacia. Wierzę głęboko, że to spotkanie będzie miało dla Państwa – młodych ludzi szczególny wymiar i będzie swego rodzaju inspiracją – powiedziała wojewoda, która podczas otwarcia wydarzenia przywołała słowa Ignacego Paderewskiego: „Jesteście synami narodu, który śmiało można uważać za jeden z najzdolniejszych narodów kuli ziemskiej”.

O swoich doświadczeniach i powodach, dla których „warto być Polakiem” mówili Rafał Wilk, prezes Fundacji „Sport jest jeden”, trzykrotny mistrz paraolimpijski, Bożena Lauzer, kustosz Muzeum-Zamek w Łańcucie, insp. ZS Marek Matuła, komendant ZS „Strzelec” w Rzeszowie, prezes Stowarzyszenia Dobry Dom Marek Piechuta, dr hab. n. med. prof. UR Kazimierz Widenka, kierownik Kliniki Kardiochirurgii z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, ks. prałat Ireneusz Folcik, prof. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz siostra Elżbieta Ślemp ze Zgromadzenia Sióstr Franciszek Rodziny Maryi w Samborze.

Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski zaprezentował natomiast banknot i złotą monetę „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Na rewersie złotej monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Paweł Dubiel

Banknot kolekcjonerski zostanie wyemitowany w nakładzie do 80 tys. sztuk, natomiast nakład złotej monety (próba 999,9) wyniesie do 1500 sztuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Materiał oryginalny: "Warto być Polakiem". Debata w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim połączona z prezentacją banknotu i monety z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego - Nowiny

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joanna Gościńska
Czerwoni chcą upamiętniać jedynie swoich dziadków - oficerów KBW i NKWD.

Niech żyje wolna Polska! Chwała bohaterom!
L
LOL
Tu jest Polska a "Pełniącym Obowiązki Polaków" dziękujemy i zapraszamy do waszych ojczyzn: za Odrę i Bug!
Dodaj ogłoszenie