MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WAŻNE! Bardzo złe informacje dla osób, które przeszły na emeryturę w tych latach!

redpp
Problem niższych emerytur dla części seniorów był przedmiotem wyroku Trybunału Konstytucyjnego i obecnie stanowi jeden z problemów, z którymi boryka się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Problem niższych emerytur dla części seniorów był przedmiotem wyroku Trybunału Konstytucyjnego i obecnie stanowi jeden z problemów, z którymi boryka się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pixabay
Problem niższych emerytur dla części seniorów był przedmiotem wyroku Trybunału Konstytucyjnego i obecnie stanowi jeden z problemów, z którymi boryka się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie będzie powtórnego przeliczenia emerytur. A co będzie?

Emeryci z niższym świadczeniem

O kwestii niższych emerytur u seniorów, którzy na emerytury przeszli w czerwcu w latach 2009-2019 pisaliśmy W tym artykule!

Jak potwierdziło to MRPiPS "świadczenie osoby przechodzącej na emeryturę w czerwcu było zwykle niższe od świadczenia tej osoby, gdyby przeszła na emeryturę w kwietniu lub maju danego roku. "

Tak przynajmniej było do 2020 roku.

Zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o to, kiedy można spodziewać się rozwiązań związanych z pomocą seniorom, którzy na emeryturę przeszli właśnie w tym okresie. Na ten moment jednak odpowiedź ministerstwa nie będzie napawać seniorów optymizmem.

Co z emerytami z lat 2009-2019?

(...)nie przewidziano regulacji, które dawałyby możliwość ustalenia na nowo wysokości emerytury osobom, którym już ustalono wysokość emerytury w czerwcu w latach poprzednich (lata 2009-2019), gdyż przyjęto generalną zasadę, że proponowane przepisy dotyczą jedynie osób, przechodzących na emeryturę, począwszy od czerwca 2021 r. 

Mowa tu o przepisach przyjętych w ustawie z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany weszły w życie z dniem 18 września 2021 r. i dotyczyły emerytur ustalonych w czerwcu 2021 r. oraz miały obowiązywać na przyszłość. Ustawą tą na stałe wprowadzono rozwiązanie, które zafunkcjonowało w 2020 r.

Sejm powinien zająć się tą sprawą?

Tak w swoim wyroku stwierdził Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2023 roku. W odpowiedzi na nasze pytanie ministerstwo napisało:

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizowane są różne warianty rozwiązań, służące przygotowaniu propozycji mającej na celu określenie sposobu rozwiązania tej złożonej kwestii.

To oznacza, że na ten moment trudno jest oczekiwać konkretnych rozwiązań, gdyż ministerstwo wciąż bada, jakie opcje są dostępne. Ostatecznie jednak temat ten nie wydaje się zakończony i jakaś propozycja ostatecznie będzie zaproponowana. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie przyjdzie nam (a zwłaszcza seniorom objętym świadczeniami niższymi, niż te, które im się należały!) na to zbyt długo czekać.

TK zdecydował, że konieczne jest znalezienie sposobu na wyrównanie emerytur - o ile ministerstwo nie zakłada ponownego przeliczenia, samo wyrównanie za ten okres może oznaczać koszty budżetowe rzędu nawet 4 mld złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: WAŻNE! Bardzo złe informacje dla osób, które przeszły na emeryturę w tych latach! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24