- Przemierzaj podziemne korytarze oświetlając drogę wyłącznie blaskiem lampionu przypominającego lampę naftową i stań się częścią opowieści o piwnicach Rzeszowa na przestrzeni kilku wieków - zachęca do udziału w wydarzeniu Estrada Rzeszowska. - Specjalna ścieżka zwiedzania „Ignacego Łukasiewicza” łączy w sobie tradycyjną formę zwiedzania z elementami spektaklu. Scenariusz tego wariantu pozwala na poznanie rzeszowskich podziemi, przybliża historię Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowa oraz życiorys Ignacego Łukasiewicza, który z grodem nad Wisłokiem miał bardzo bliski związek.
Ścieżka została przygotowana w ramach obchodów roku Ignacego Łukasiewicza. Czas zwiedzania: 60 minut, cena biletu: 30 zł. Wejścia na trasę co 20 minut.
Ignacy Łukasiewicz (1822 - 1882) to założyciel pierwszej na świecie kopalni naftowej w Bóbrce koło Krosna, wynalazca ropy naftowej, farmaceuta i działacz Towarzystwa Demokratycznego Polskiego z oddziałem w Rzeszowie. Niemal całe swe życie był związany z Podkarpaciem. Urodził się w Zadusznikach koło Mielca, jego rodzina zamieszkała w Rzeszowie, a on sam rozpoczął naukę w rzeszowskim popijarskim gimnazjum przy dzisiejszej ul. 3 Maja. Niestety, z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w łańcuckiej aptece Antoniego Swobody w charakterze praktykanta, aby następnie przenieść się z powrotem do Rzeszowa i rozpocząć pracę jako pomoc aptekarską w placówce farmaceutycznej Edwarda Hübla.
W Rzeszowie spędził kolejne 6 lat swego życia, podczas którego zaangażował się w działalność demokratyczną, i to właśnie ona sprawiła, że władze austriackie aresztowały go i osadziły w więzieniu. We Lwowie, gdzie został przeniesiony jako aresztant, po jakimś czasie wyszedł na wolność, ale był ciągle obserwowany przez policję i miał zakaz wyjazdu z miasta. Łukasiewicz nie marnował czasu – to tu próbował wydestylować ropę naftową (z sukcesem!), skonstruował lampę naftową, która prawdziwy egzamin zdała przy okazji jednej z operacji w lwowskim szpitalu. Podjął studia w Uniwersytecie Jagiellońskim i to dopiero później rozpoczęła się jego prawdziwa kariera naftowa na Podkarpaciu w dziedzinie wydobycia ropy, rafinerii, jak i wykorzystania czarnej mazi z wnętrza ziemi.
Rzeszowskie Piwnice. Mieszkańcy i turyści wejdą tutaj 3 styc...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty
Historia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny