We wtorek startują matury. Co się zmieni?

Beata Terczyńska
Udostępnij:
Ponad 28,7 tys. podkarpackich maturzystów rozpocznie egzaminy dojrzałości.

Sprawdź, czy zdałeś na www.nowiny24.pl
Odpowiedzi i arkusze z rozwiązaniami znajdziecie w dniu egzaminu po godzinie 13 na www.nowiny24.pl
Wtorek, 7 maja - język polski (poziom podstawowy)
Środa, 8 maja - matematyka (poziom podstawowy)
Czwartek, 9 maja (język angielski (poziom podstawowy)

Trzeba zdać 5 obowiązkowych egzaminów, czyli język polski - ustnie i pisemnie, język obcy (do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski lub hiszpański) - ustnie i pisemnie oraz matematykę - pisemnie. Obowiązkowe matury pisemne zdawane są na poziomie podstawowym, a ustne nie mają poziomu trudności.

Maturzyści mogą wybrać do 6 przedmiotów dodatkowych - na poziomie podstawowym albo rozszerzonym. Z reguły wybierają jednak rozszerzony, kierując się wymaganiami uczelni, na które chcą się dostać.

Inny początek matur

W tym roku zmienił się nieco harmonogram egzaminów pisemnych. Te rozpoczynają się 7 maja, czyli we wtorek. O godz. 9 maturzyści rozpoczną zdawanie matury z polskiego na poziomie podstawowym. O 14 do szkół wrócą ci, którzy wybrali jako przedmiot dodatkowy wiedzę o tańcu (na poziomie podstawowym lub rozszerzonym). Dzień później, o godz. 9 zaplanowana jest obowiązkowa matematyka na poziomie podstawowym, a o 14 - dla wybranych - historia muzyki.

W czwartek zdawać będą ci, którzy wybrali język angielski. Rano będzie poziom podstawowy, a po południu rozszerzony oraz dla klas dwujęzycznych.

Pierwszy tydzień maturalnych zmagań zakończą w piątek egzaminy na poziomie rozszerzonym: o godz. 9 z matematyki, a o 14 - z języka polskiego. Taki układ pasuje maturzystom.

Geografia numerem jeden

Jakie przedmioty cieszą się w tym roku największym i najmniejszym zainteresowaniem podkarpackich maturzystów. Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, której podlega Podkarpacie, wynika, że matematykę rozszerzoną zdecydowało się zdawać 4051 młodych ludzi, a polski rozszerzony - 1895.

- Spośród przedmiotów dodatkowych prym wiodą geografia (5532) oraz biologia (4987) - czytamy w zestawieniu z OKE. - Dalej są: wiedza o społeczeństwie (3799), chemia (3026) oraz fizyka i astronomia (2179). Tylko 5 maturzystów z regionu wybrało wiedzę o tańcu, 16 - język łaciński i kulturę antyczną, a 21 - historię muzyki.
Angielski zdecydowanie przebił pozostałe języki. Wybrało go ponad 22,3 tys. uczniów. Na drugim miejscu plasuje się niemiecki (zaledwie 2218), trzecim - rosyjski (295), czwartym - francuski (107).

Wyłącz komórkę!

Nauczyciele podkreślają, by na maturze nie odpisywać. Najwięcej unieważnień egzaminów jest właśnie z powodu niesamodzielnych prac. Co roku OKE notuje kilkadziesiąt przypadków.

- Trzeba zapamiętać powiedzenie: "Umiesz liczyć? Licz na siebie" - radzi młodzieży Lech Gawryłow, dyr. OKE w Krakowie. - Powodem do unieważnienia egzaminu jest także wniesienie na salę niedozwolonych przyborów, telefonów itp. Nawet, jeśli uczeń przysięga, że nie miał zamiaru korzystać z komórki, nie uratuje go to. Wystarczy, że wniósł ją na salę, co już jest zabronione.

Egzamin może też zostać unieważniony, jeśli ktoś zakłóca jego przebieg, przeszkadza innym.
Matury potrwają do 28 maja. Maturzyści poznają pisemne wyniki 28 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Maturzysto! Z nami sprawdzisz, czy zdałeś egzamin z języka polskiego. Pobierz arkusze pytań i odpowiedzi.
MATURA 2013: JĘZYK POLSKI
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie