NOWINY
  TO CIĘ ZAINTERESUJE

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Sportowy Rozkład Jazdy
  • Kandydatki do tytułu miss Australian Open
  • Developres poległ w starciu z Busto Arsizio

  Wędruj z dzieckiem po kartach książek

  Wędruj z dzieckiem po kartach książek

  BEATA TERCZYŃSKA, ag

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Organizatorem spotkania pisarki z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 10 (na zdjęciu) była Wojewódzka i Miejska Biblioteka

  Organizatorem spotkania pisarki z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 10 (na zdjęciu) była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Rozmowa z WANDĄ CHOTOMSKĄ, pisarką dla dzieci, która wczoraj gościła w Rzeszowie w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom: - Ogólnopolska akcja "Cała Polska czyta dzieciom" sprzyja pozyskiwaniu małych wielbicieli książek?
  Organizatorem spotkania pisarki z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 10 (na zdjęciu) była Wojewódzka i Miejska Biblioteka

  Organizatorem spotkania pisarki z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 10 (na zdjęciu) była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  - Fundacja prowadzi akcję z dużym rozmachem. Zawsze, choć na mniejszą skalę, gdy spotykałam się z czytelnikami, zachęcałam ich, aby nie stronili od książek. Namawiam do czytania, tłumacząc dorosłym: "Najlepiej kontakt z dzieckiem nawiążesz, wędrując z nim po kartach książek" albo "Stawiamy szlaban medialnym śmieciom, pora na książki - czytajcie dzieciom". Z przerażeniem obserwuję, jak wielu w Polsce mamy analfabetów.
  Dzieci dukają, coś niedobrego dzieje się z opanowaniem technik czytania. Ostatnio w Warszawie taksówkarz zapytał mnie, co ma robić ze swoim synem, który nie lubi książek. Zapytałam pana, co sam ostatnio przeczytał. Wzruszył ramionami. W tym problem. Powinniśmy zacząć propagowanie czytelnictwa od dorosłych. W wielu środowiskach gros dojrzałych ludzi w ogóle nie czyta, są to nawet znane z ekranu osoby.

  - W dobie japońskich kreskówek i gier komputerowych, jak Pani zachęca dzieci, aby sięgnęły po książkę?

  Wanda Chotomska


  Urodziła w 1929 r. w Warszawie. Poetka, prozaik, dziennikarka, autorka słuchowisk, widowisk teatralnych i telewizyjnych dla dzieci, a także tekstów piosenek (m.in. dla zespołu harcerskiego "Gawęda"). W 1967 r. wystąpiła z inicjatywą przyznawania przez dzieci Orderu Uśmiechu. Debiutowała w 1949 r. na łamach "Świata Młodych". Współpracowała m. in. z "Misiem", "Świerszczykiem", "Płomyczkiem". Autorka cyklu telewizyjnego na dobranoc "Jacek i Agatka". Wybrane utwory: "Wiersze pod psem" (1959), "Przygody jeża spod miasta Zgierza" (1964), "Dzień dobry, królu Zygmuncie" (1973), "Drzewo z czerwonym żaglem" (1976), "Kram z literkami" (1987), "Moja Babcia gra na trąbie" (1990), "Dzień dobry, córeczko" (1995) i "Legendy polskie" (2000).  - Przez wiersze, opowiadania, legendy trzeba dotrzeć do wyobraźni dziecka. Do małego odbiorcy lepiej trafiają utwory humorystyczne. Zadaję pytanie milusińskim, co by było, gdyby codziennie kazano im jeść to samo, np. szpinak? Obruszają się z niechęcią. Tłumaczę zatem: "wasze jedzenie umysłowe też musi być urozmaicone". Należy dozować rozsądnie: zajęcia z komputerem, chwilę z książką, wyjścia do kina, teatru, na wystawę. Nie ma roku, abym nie jeździła do swoich czytelników. Uwielbiam spotkania w małych ośrodkach i na wsiach. Tu dzieci są bardziej wyciszone.

  * * * * *


  Kto czyta książki

  Przeciętny mieszkaniec Podkarpacia nie czyta nawet jednej książki rocznie. Ale telewizję ogląda minimum 2 godziny dziennie. Smutne statystyki potwierdzają opinie księgarzy i wydawców.
  - Jest wielu oglądających i nieliczni kupujący - mówi Irena Kościółek z księgarni "Kolumbus" w Rzeszowie. - Jedynie podręczniki, przewodniki i książki do nauki języków obcych sprzedają się dobrze.
  W ostatnich tygodniach księgarskimi przebojami są tytuły związane z Janem Pawłem II. Najlepiej sprzedają się: "Tryptyk rzymski", "Poezje" Karola Wojtyły i "Autobiografia Jana Pawła II" autorstwa Justyny Kiliańczyk-Zięby. Kupujący zainteresowani są też: "Ono" Doroty Terakowskiej i "Fridą" Barbary Mujica. Na tych, którzy nie mają pieniędzy, by kupować książek, czekają wypożyczalnie: 713 placówek bibliotecznych na Podkarpaciu i zgromadzony w nich księgozbiór - 8 mln 814 tys. egzemplarzy.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo