Weekend ze „Zdrowym Życiem” w Stalowej Woli. Przyjdź do mobilnej strefy, zrób badania i uzyskaj poradę lekarską

Materiał informacyjny PZU
Udostępnij:
Po uroczystej inauguracji projektu „Zdrowe Życie” w Warszawie i pracowitym weekendzie 25-26 czerwca w Łomży, teraz na kolejne dwa dni mobilna strefa zdrowia zawita do Stalowej Woli. Na miejscu można będzie wykonać ważne dla zdrowia badania diagnostyczne, takie jak m.in. EKG, pomiar poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi oraz spirometrię, a ich wyniki od razu skonsultować z lekarzami specjalistami. Z bezpłatnych badań profilaktycznych można skorzystać w sobotę i niedzielę 2-3 lipca w godzinach 10-19 na placu Piłsudskiego, przed Miejskim Domem Kultury.

„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser–Dudy.
– Wymiernym wskaźnikiem nowoczesności jest średnia długość życia obywateli – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, najlepszym sposobem na podniesienie tej średniej jest profilaktyka.

Zdrowie Polaków – wspólna sprawa

Po pandemii nastał czas, by zadbać o poprawę stanu zdrowia Polaków dzięki zaangażowaniu kilku resortów, kilku podmiotów oraz ogromnej rzeszy ludzi, którzy zdrowie zawsze traktują jako priorytet i wyzwanie.

W ramach projektu „Zdrowe Życie” zostały zaplanowane działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest zachęcenie do badań w ogólnodostępnych mobilnych strefach zdrowia. Do tej pory skorzystało z nich blisko 2000 osób! To dwa tysiące szans na dłuższe życie w zdrowiu.

Podobnie jak w poprzednich strefach zdrowia, w ten weekend w Stalowej Woli będzie można wykonać wiele bezpłatnych specjalistycznych badań i skorzystać z konsultacji lekarskich.

W ramach dostępnych konsultacji lekarskich będzie można zrobić:
• mammografię;
• USG płuc;
• EKG;
• spirometrię;
• zmierzyć poziom glukozy i cholesterolu, ciśnienie krwi;
• zbadać znamiona na skórze dermatoskopem;
• wykonać analizę składu masy ciała - wagę, ilość tłuszczu i mięśni.

W miasteczku będzie można też założyć Internetowe Konto Pacjenta.

W poprzednią sobotę w strefie zdrowia stał także krwiobus Narodowego Centrum Krwi. W ramach wydarzenia organizowanego w ramach projektu „Zdrowe Życie” na Podlasiu wykonano ponad 900 badań. Dotychczas od inauguracji w Warszawie przebadano już blisko 2 000e osób.

Mobilna strefa zdrowia w Stalowej Woli pojawi się na placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury i będzie czynna 2 i 3 lipca w godzinach 10-19. Będzie działać przez dwa dni, ale aby mieć gwarancję skorzystania z badań jeszcze tego samego dnia, lepiej nie czekać do ostatniej chwili, ale przyjść do strefy wcześniej i zarejestrować się na wybrane badanie lub konsultację, ponieważ liczba numerków wydawanych do poszczególnych specjalistów jest ograniczona.

„Zdrowe Życie” – dlaczego profilaktyka jest tak ważna

Wielu Polaków w ogóle nie jest świadomych tego, że szwankuje im zdrowie. Nawet jeśli coś podejrzewają, to dopóki ból lub inne dolegliwości mocno nie komplikują życia, nie idą do lekarza. Niemal wszyscy jesteśmy w kręgu ryzyka dopóki nie zajmiemy się na poważnie profilaktyką zdrowotną.

Jak podkreślają organizatorzy projektu "Zdrowe Życie", zdrowie to także wybory codzienne, które podejmujemy, decydując między innymi o tym, co zjemy, a także czy wieczór spędzimy na kanapie przed telewizorem czy jednak pójdziemy na spacer. Kwestie zdrowotne stoją za naszymi codziennymi wyborami.

Z prowadzonych przez PZU badań wynika, że 78 proc. Polaków wie, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się – lecz tylko 47 proc. z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety. W efekcie Polacy gremialnie borykają się z problemem nadwagi. Tylko podczas pandemii 42 proc. z nas przybrała na wadze średnio 5,7 kg! Otyłość to jednak nie tylko dyskomfort. To przede wszystkim przyczyna szeregu chorób, m.in. cukrzycy, na którą co roku zapada ponad 400 tys. osób, a liczbę osób chorujących na nią liczymy już w milionach.

Pamiętajmy: koszty leczenia następstw chorób cywilizacyjnych kilkudziesięciokrotnie przekraczają wydatki przeznaczane na profilaktykę tych chorób!

Warto nieustannie uświadamiać, że kluczem do tego, by Polacy byli zdrowi po dwóch ciężkich latach pandemii koronawirusa, jest profilaktyka.

Musimy doprowadzić do tego, by chcieli się badać i korzystać z programów profilaktycznych. One dostarczają informacji o schorzeniach i chorobach, które można leczyć na wczesnych etapach w sposób mniej inwazyjny.
– Zachęcam, by odwiedzić mobilną strefę zdrowia wszędzie tam, gdzie ona się pojawi – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Oprócz Stalowej Woli mobilne strefy zdrowia trafią w letnie i jesienne weekendy do innych miast w Polsce – w najbliższym czasie do Biłgoraja (16-17 lipca) i Torunia (6-7 sierpnia), a później także do Krasnegostawu, Elbląga, Buska-Zdroju, Tomaszowa Mazowieckiego i Działdowa.

Bieżące informacje na temat projektu i wydarzeń towarzyszących odbywających się w jego ramach będą dostępne na stronie internetowej www.zdrowezycie.org.pl oraz stronach internetowych KPRP, MZ, MAP, NFZ i PZU, a także w mediach społecznościowych wszystkich współorganizatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie