Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weselne krążki. O co w tym wszystkim chodzi?

Urszula Sobol
Fotolia
Złote, srebrne, platynowe, a nawet z tytanu. Jubilerzy serwują nam ogromy wybór, a upodobania nowożeńców są bardzo różne.

"Ten krążek złoty krążek ten złocisty jego blask. Ten okrągły jego kształt szczęście niesie. Ten krążek złoty krążek dziś połączy serca dwa. Dziś połączy dusze dwie już na wieki" - brzmią słowa znanego weselnego utworu. I chociaż od debiutu Agaty Strzeszkowskiej, śpiewającej ten tekst minęło ponad 30 lat, obrączki nie zmieniły swojego znaczenia. Wciąż łączą zakochanych, symbolizując nierozerwalność więzów małżeńskich. Ze względu na kolistą formę, która nie ma ani początku, ani końca nawiązują do tego co wieczne i są najlepszym symbolem miłości.

Dawniej obrączki wykonywano przeważnie ze złota. Rzadziej ze srebra. Dziś jubilerzy serwują nam ogromy wybór, a upodobania nowożeńców są bardzo różne. Nadal najpopularniejsze są obrączki z żółtego i białego złota. Klasyczne krążki z żółtego złota łatwo czyścić i łatwo zmienić ich kształt. Dostępne są także obrączki srebrne, z tytanu, a nawet platynowe. Te z platyny lśnią srebrzystobiałym połyskiem. Ich zasadniczą wadą jest to, że są dosyć drogie. Kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Obrączki tytanowe zwane niezniszczalnymi cieszą się coraz większą popularnością. Odznaczają się szarym, chłodno połyskującym kolorem i dobrą ceną. Są trwałe, nie niszczą się podczas kontaktu z wodą i różnymi detergentami. Nie wywołują reakcji alergicznych. Dodatkowo są lekkie. Minusem jest to, że niełatwo zmienić ich rozmiar, ponieważ tytan jest trudny w obróbce.

Przed dokonaniem wyboru:
- porównajcie oferty kilku sklepów.
- przymierzając obrączki w chłodny dzień do pasującego rozmiaru, dodajcie pół rozmiaru, aby nie były za ciasne w upały, kiedy ręce puchną.
- pamiętajcie, że obrączka powinna mieć kształt idealnego okręgu. Na jej obwodzie nie powinno być żadnych zarysowań, zadrapań i przebarwień.

Polską tradycją jest noszenie obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni. Na lewej ręce obrączkę noszą wdowy, wdowcy i osoby rozwiedzione. Tak samo jest w Niemczech, Norwegii, Austrii, Dani, Hiszpanii i Grecji. Natomiast w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, na Węgrach i Włoszech nosi się obrączkę także na serdecznym palcu, ale lewej dłoni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24