STUDNIÓWKI 2019
  the best of

  Studniówki 2019. Tak się bawiło Podkarpacie

  Rozwiń
  STUDNIÓWKI 2019
  Zwiń

  Studniówki 2019. Tak się bawiło Podkarpacie

  Dobiega końca sezon studniówkowy. Nasi fotoreporterzy odwiedzili wiele imprez, a zdjęcia z tych trzech cieszyły się zdecydowanie największym zainteresowaniem internautów.

  Westerplattczyk ma ulicę

  Westerplattczyk ma ulicę

  jam

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  STALOWA WOLA. Rada Miejska nadała jednej z ulic w Rozwadowie imię Bronisława Kochana. Nieżyjący od 11 lat patron był obrońcą Westerplatte.
  Bronisław Kochan przez całe swoje życie mieszkał w Charzewicach, wtedy, kiedy były one jeszcze odrębną miejscowością, jak i po roku 1976, kiedy to włączone zostały do Stalowej Woli. Po skończeniu Szkoły Podoficerskiej dla Małoletnich w Nisku, odbywał służbę wojskową w 3 pp Legionów w Jarosławiu. W trakcie służby, w kwietniu 1939 r. został skierowany na Westerplatte i służył tam w plutonie wartowniczym. Po poddaniu placówki, ze współtowarzyszami walk przemierzył szlak jeniecki. Wrócił z niego do Charzewic.
  Wszyscy obrońcy Westerplatte uznani zostali za bohaterów II wojny światowej. Przez długie lata bohater z Charzewic służył barwnymi wojennymi opowieściami dziatwie ze stalowowolskiej PSP 3, która nosi imię Obrońców Westerplatte. Zmarł w 1990 roku. Uczniowie z "trójki" opiekują się teraz jego grobem na cmentarzu w Rozwadowie. Ulica Bronisława Kochana łączy ulice Polną i Brandwicką.
  Podczas piątkowej sesji, w trakcie której nadawano imię rozwadowskiej ulicy, radny Zbigniew Paszkiewicz upomniał się o innych bohaterów, którzy zasłużyli się dla miasta.
  - Na upamiętnienie czekają profesorowie Górski i Habdank - Kossowski - mówił. - Z tekstów tylko źródłowych dowiadujemy się o por. Sołtysie, cichociemnym, który tu działał i oddał życie za ojczyznę. Oni, i nie tylko oni, czekają, a pamięć jest ulotna.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo