Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź dotację z urzędu pracy na założenie firmy

Stanisław Siwak
Rozpoczyna się sezon budowlany, który sprzyja powstawaniu małych firm.
Rozpoczyna się sezon budowlany, który sprzyja powstawaniu małych firm. Dariusz Danek
Nawet 18 tysięcy złotych mogą otrzymać bezrobotni w powiatowych urzędach pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Warunek: należy mieć dobry pomysł na własny, mały biznes.

Anna Hawliczek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, wylicza, że w tym roku bezzwrotną pożyczkę na własną działalność gospodarczą może otrzymać 176 osób. Każdy kandydat na przedsiębiorcę uzyska wsparcie w wysokości 18 tysięcy złotych.

W zeszłym miesiącu ponad 7 mln zł wpłynęło do jasielskiego PUP z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Prawie 6 mln zł zostało przyznane z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego "Kapitał ludzki - rynek pracy otwarty dla wszystkich".

Pierwsze dotacje w lutym

W Rzeszowie już w lutym przydzielono pierwsze dotacje na rozkręcenie własnego biznesu. Na razie przyznano pieniądze 20 bezrobotnym. Tutaj, podobnie jak w jasielskim pośredniaku, przydziela się dotacje w granicach do 18 tysięcy złotych.

- Na razie trudno dokładnie określić, ilu osobom przyznamy te dotacje w ciągu całego roku. Zainteresowanie jest spore, a wnioski od osób chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą ciągle napływają. W zeszłym roku przyznaliśmy 170 dotacji.

W tym roku przewidujemy, że liczba bezzwrotnych pożyczek utrzyma się na podobnym poziomie - ocenia Jolanta Czarnobaj, kierownik działu instrumentów rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

Niestety, jest to kropla w morzu potrzeb. Tylko w mieście Rzeszowie pod koniec lutego było zarejestrowanych 6 757 bezrobotnych.

Pieniądze dla 76 osób

Osoba bezrobotna, która otrzymała dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej musi utrzymać swoją firmę na rynku przynajmniej przez rok. W innym przypadku trzeba zwrócić pieniądze do funduszu pracy.

W mieleckim pośredniaku bezrobotni złożyli ponad 80 wniosków o bezzwrotne pożyczki na rozpoczęcie własnego biznesu. Średnia dotacja sięga 18 tysięcy złotych.

Na razie Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu ma pieniądze na przyznanie dotacji 76 osobom. Jednak pula złotówek na ten cel może się zwiększyć, gdyż pośredniak wystąpił o kolejne środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warunki do spełnienia

Teoretycznie każdy bezrobotny, zarejestrowany w pośredniaku, może uzyskać środki z funduszu pracy na założenie własnej firmy. Najpierw musi złożyć wniosek z biznesplanem w powiatowym Urzędzie Pracy, w którym jest zarejestrowany.

Oczywiście, chodzi o ciekawy i realny pomysł na własną działalność gospodarczą. Taki, który zapewni powodzenie na rynku.

Urzędy pracy z kolei powinny pilnować, aby nie przyznawać pieniędzy zbyt wielu bezrobotnym na takie samo przedsięwzięcie. Ostatnio zdarzyło się, że trzy osoby z tej samej wioski otrzymały dotację z pośredniaka na otworzenie warsztatów wulkanizacyjnych.

Z góry można przewidzieć, że w takiej sytuacji sukcesu rynkowego nie odniesie żaden z nich.

Poręczenie wekslowe

Starosta kieruje bezrobotnego, osobę pobierającą rentę szkoleniową lub żołnierza rezerwy na wskazane przez niego szkolenie, jeżeli uprawdopodobni, że szkolenie to zapewni uzyskanie odpowiedniej pracy lub podjęcie działalności gospodarczej.

Przy staraniu o dotację należy także okazać dokumenty zabezpieczające środki pieniężne w postaci poręczenia wekslowego oraz faktury i rachunki dokumentujące wydatki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Ostatnim ważnym zobowiązaniem jest utrzymanie swojej nowej firmy na rynku przynajmniej przez rok od rozpoczęcia działalności. W przeciwnym razie będziesz zmuszony zwrócić pieniądze do funduszu pracy.

Jak rozpocząć działalność

- Jeśli bezrobotny przygotował dobry pomysł i biznesplan na rozkręcenie własnej działalności gospodarczej powinien udać się do Urzędu Pracy.

W pośredniaku należy wypełnić odpowiedni wniosek, w którym określone są warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać bezzwrotną pożyczkę do planowanej działalności. Trzeba także podać dane osobowe, szkolenia jakie przeszedł kandydat na biznesmena, dokument poświadczający przygotowanie zawodowe.

Należy pamiętać, że pieniędzy nie otrzyma się na przygotowanie lokalu, bo trzeba go już mieć. Dotacja przeznaczona jest na maszyny albo urządzenia potrzebne do prowadzenia tej działalności, zakup surowców i towarów.

Pożyczkę trzeba zabezpieczyć, np. poprzez poręczycieli, zastaw majątkowy albo hipotekę.

Na końcu podpisuje się umowę, w której określone są obowiązki obu stron, czyli pożyczkobiorcy i pośredniaka.

W ciągu miesiąca kandydat na przedsiębiorcę otrzymuje dotację w wysokości około 18 tysięcy złotych. Jest ona bezzwrotna, jeśli przez rok poprowadzi działalność gospodarczą. Musi także opłacić podatki oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24