Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź dziecko na Dzień Odkrywców

Karolina Jamróg
Interaktywny Piknik Wiedzy "Dzień Odkrywców"
Interaktywny Piknik Wiedzy "Dzień Odkrywców" Archiwum
8 czerwca przy ulicy Szopena, tuż obok rzeszowskiego Zamku odbędzie się 4. Interaktywny Piknik Wiedzy - Dzień Odkrywców

To piknik, który łączy promocję nauki oraz techniki z dobrą zabawą. Organizują go Stowarzyszenie ExploRes oraz firma Polimedia.
W projekt zaangażowali się naukowcy m.in. Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk z Krakowa, Uniwersytetu Jagiellońskiego, i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Impreza, podobnie jak w ubiegłym roku otrzymała patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, kanału Discovery Science oraz po raz pierwszy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Budowa samolotu, lot balonem

W tym roku oprócz zagadnień z takich dziedzin jak fizyka, chemia, matematyka, astronomia, lotnictwo, robotyka, historia i archeologia po raz pierwszy pojawi się neuroanatomia i biotechnologia.

Dzieci będą mogły zbudować samolot, a także dowiedzą się, dlaczego i jaki sposób lata. Na wszelkie pytania odpowiedzą specjaliści pracujący w firmach skupionych w Dolinie Lotniczej.
Jeśli pogoda dopisze piknik będzie można obejrzeć z pokładu balonu, który wzniesie się na wysokość 15 metrów. Do Rzeszowa przyjadą animatorzy z kilku polskich Centrów Nauki, a dzięki Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będziemy mogli przenieść się do interaktywnej jaskini.
Oczywiście wirtualnej. W ubiegłym roku w pikniku wzięło udział ponad 12 tysięcy osób.

Tak było w poprzednich latach

W I Interaktywnym Pikniku Wiedzy wzięło udział 19 wystawców z całej Polski. Cały teren pikniku podzielono na trzy aleje: nauki, robotów i techniki.

Animatorzy z Centrum Nauki Kopernik przeprowadzali pokazy z użyciem ciekłego azotu. Rok później w projekt zaangażowały się już 34 firmy i instytucje. Wydzielono sześć stref tematycznych: Ogród Inspiracji, Aleję Robotów, Dziedziniec Nauki, Skwer Historii, Aleję Cywilizacji, Park Przestrzeni.

Zwiedzający mieli do swojej dyspozycji prawie 200 interaktywnych eksponatów, instalacji i prezentacji. Zorganizowano też spotkanie autorskie z gen. Mirosławem Hermaszewskim i wystawę fotograficzną zatytułowaną "Era nowych odkryć. 50-lecie NASA", na której można było oglądać zdjęcia dokumentujące historię podboju kosmosu od misji Apollo aż po loty wahadłowców.

W ubiegłym roku podczas III Interaktywnego Pikniku Wiedzy zwiedzający przekonali się na czym polega obrzęd mumifikacji, obejrzeli teleskopy słoneczne, pojazdy kosmiczne, satelity i rakiety. Byli też świadkami brawurowych eksperymentów chemicznych.

Konkurs dla młodych odkrywców

Konkurs jest organizowany w ramach 4. Interaktywnego Dnia Odkrywców.

Jest on skierowany do dzieci i młodzieży. Został podzielony na dwie grupy wiekowe: dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat i młodzieży w wieku od 10 do 15 lat.
Tematem prac może być: kosmos, wynalazki, sławni naukowcy, odkrycia, technologia. Praca może być wykonana dowolną techniką malarską.

Zasady udziału w konkursie plastycznym!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24